משפטי

האסי: נחל בלי גישה, מדינה ללא עמדה

נחל האסי נחל המריבה בעמק בית שאן, ממבט הרחפן

הסאגה סביב נחל האסי לא פוסקת. היום (רביעי) הגישה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הודעה לבית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה לפיה היא מבקשת  תוספת זמן על מנת להביע את דעתה בסכסוך סביב מימי הנחל.

עמדתה של רמ"י שהיא למעשה עמדת המדינה והגורמים המתכניים באזור, התבקשה לאחר שבדיון האחרון שנערך בסוף חודש מרץ בבית המשפט נזפה השופטת,  תמר שרון נתנאל, ברמ"י על כך שהיא לא קידמה תוכנית שתאפשר לכלל הציבור לשכשך בימי הנחל השנויים במחלוקת. תוכנית שהייתה אמורה להיות מוקדמת עוד משנת 2015.

וכך כתבו נציגי רמ"י לבית המשפט מדוע יש לדחות שוב את הגשת התכנית: "מאחר שהתקיימה ישיבה עם נציגי הקיבוץ בהתאם לתביעה אחרת שהוגשה נגד הקיבוץ בשל סגירת מימי הנחל לציבור ובאותה ישיבה הוצגה התכנית שהקיבוץ ביקש לקדם אנו מבקשים ארכה. יצוין, בין היתר, כי באותו שלב טרם נבחנה סוגיית הזיקה לקרקע בהתאם לדרישת החוק לצורך הגשת תכנית. על כן, לנוכח הצגת ההתקדמות בתכנון ולנוכח העובדה שבאותה עת צויין כי בכוונת הצדדים לפנות להליך גישור  לצורך הגעה להסכמות נוספות, נפסק באותה העת ההליך מול הקיבוץ. מכל מקום ולנוכח החלטת בית המשפט הנכבד בדיון האחרון בכוונת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים לקדם ישיבה נוספת, בתקווה שיהיה בכך כדי לקדם פתרון תכנוני מוסכם".

מנגד העותר, ח"כ משה ארבל (ש"ס) לא ממש התרשם מתשובת המדינה ובתגובתו לבית המשפט הוא כתב: "בקשת רמ"י כעת, לאחר למעלה מחודש ימים, לדחייה נוספת בתגובתה, וזאת על אף שמועד הגשת עמדתה נקבע בתיאום עם באת כוחה, אינה ראויה. בדומה לבית המשפט, גם העותרים סוברים כי רנ"י יכולה הייתה בהשתדלות סבירה להגיש עמדתה כבר בתוך שבוע עד שבועיים ממועד הדיון הקודם. למרות זאת, העותרים לא התנגדו בדיון לבקשת באת כוח רמ"י להארכת מועד מתן התשובה בשבועיים נוספים. כעת, בקשת רמ"י לדחות את הגשת עמדתה העקרונית בסוגיה שעלתה עוד במהלך הדיון בשישה שבועות נוספים אינה ראויה ונגועה בחוסר תום לב."

יש לציין כי הסאגה סביב נחל האסי פרצה לעולמנו לפני כחצי שנה ולאחר שהקיבוץ החליט לסגור את שעריו בפני מטיילים מכלל הארץ ובעיקר מהעיר בית שאן אך זוהי אינה הפעם הראשונה שמטיילים מכלל הארץ עותרים לבית המשפט נגד הקיבוץ בנושא זה.

בשנת 2015 נחתם הסכם פשרה לפיו הקיבוץ ביחד עם רמ"י יקדם תוכנית שתאפשר כניסה לכלל הציבור למימיו אלא שעד היום תוכנית זו לא קודמה.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות