עולם

בנט, קח: המודל הסינגפורי החדש מול הקורונה

בדיקות קורונה בנתב"ג לפי ממצאי המחקר, צעירים שמעורבים בחברה נבדקים הרבה יותר ממבוגרים

אחד הדברים האהובים על ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט הוא לדבר על 'המודל הסינגפורי' שעל פי משנתו צריך להיות מיושם בישראל. נכון, בנט מתכוון לכלכלה ולבירוקרטיה אבל מעניין מה כותב הספר 'איך לנצח מגפה?' חושב על המודל הסינגפורי החדש להתמודדות עם הקורונה, שנדמה כאילו פרופ' יורם לס עזר לחבר אותו.

כן, זה אולי יישמע לחלק מכם כתפיסה קיצונית ומוזרה אבל בסינגפור משוכנעים שהדרך היחידה לצאת מהקורונה היא להפסיק עם הגישה הנוכחית הנהוגה בישראל ובעולם, להפסיק עם בדיקות קורונה לאנשים בריאים, להפסיק עם בידודים כפויים. הדבר היחיד שצריך לספור הם אשפוזים ומתים, כפי שנעשה בעבר עם שפעת, כך מבינים בסינגפור.

סינגפור נחשבת לאחת המדינות שהתמודדו מול הקורונה ואתגריה בהצלחה הכי מרובה, וחרף זאת ממשלת סינגפור הודיעה שבקרוב היא תשנה לחלוטין את אופן התמודדות עם המגיפה ושהיא תתחיל להתייחס לקורונה כמו לכל מחלה אנדמית דוגמת שפעת.

לא תהיה יותר מטרה של אפס הדבקות, למעשה התכנית היא להפסיק לדווח על מספרי מאומתים יומיים, נוסעים לא יהיו מחויבים להיכנס להסגר ואנשים שהיו במגע עם מאומתים לא יהיו חייבים להיכנס לבידוד.

סביר להניח שעוד יהיו התאמות ושינויים בתכנית לפי התוצאות. בכל מקרה עדיין לא הכל בסימן חזרה לשיגרה – בדיקות קורונה יישארו לעובדים במקומות עבודה שמתעקשים עליהם ואותו דבר לגבי קונים וחנויות. השרים הבכירים בממשלת סינגפור הסבירו כי "זוהי הנורמליות החדשה של לחיות לצד הקורונה". שרי הכלכלה, המסחר והבריאות של סינגפור שהקימו כח משימה בין משרדי למאבק בקורונה, הוסיפו: "החדשות הרעות הן שהקורונה עלולה לא להיעלם לעולם. החדשות הטובות הן שאפשר לחיות בצורה נורמלית לצד הקורונה בקרבנו. המשמעות היא שהנגיף ימשיך לעבור מוטציות וישרוד בקהילה שלנו".

https://twitter.com/juicemaster/status/1409111783030284296

סינגפור כמו רוב המדינות חוותה גל ראשון בשנה שעברה כשבשיאו, באמצע חודש אפריל 2020, דווחו על 600 מאומתים ביום לקורונה. באוגוסט ארע גל שני קטן ומאז לא היתה התפרצות במדינה שנמצאת במזרח הרחוק. כבר תקופה ארוכה שבסינגפור על 5.7 מיליון תושביה מתגלים 20-30 מקרי קורונה ביום. סך הכל נספרו רק 36 מתים מקורונה עד היום , אחד המספרים הנמוכים בעולם, ובנגיף נדבקו 62 אלף איש במדינה.

לסינגפור יש בקרת גבולות קשוחה והמדיניות הנהוגה שם עד כה היתה דומה למוכר לנו – בדיקות לפני/אחרי טיסות ולאחריו בידוד במלון/בבית, ההנחיות דינפרנציאליות לפי רמת הסיכון במקום ממנו אתה מגיע לסינגפור. בכל מקרה, לפי התכנית החדשה כל זה ייעלם. "כל שנה הרבה אנשים נדבקים בשפעת. הרוב המכריע מתאוששים בלי אשפוז ועם או בלי קצת ערה מתרופות", הוסיפו השרים של ממשלת סינגפור, "עבור מיעוט במיוחד מבוגרים ואלה עם מחלות רקע, עלולים לחלום מאוד וחלק למות. אנחנו לא יכולים להעלים את הקורונה אבל אנחנו מסוגלים להפוך את המגפה למשהו הרבה פחות מאיים כמו שפעת, ולהמשיך בחיינו".

בממשלת סינגפור הבהירו כי אלמלא החיסונים הם לא היו יכולים ללכת על התכנית המאוד מקלה הזו. לצד ההקלות הרבות הם מבהירים כי עד אוגוסט יפעלו להשלים את החיסונים של כשני שליש מתושבי סינגפור. בדיקות קורונה אמורות להתייעל ולהפוך לקלות ומהירות יותר כולל ערכות לבדיקות עצמית.

כל העולם יביט לעבר הנורמליות החדשה של סינגפור כדי לבחון את התכנית המקלה והאנושית שיתכן מאוד שהיא היחידה בדרך לצאת מעידן הקורונה ולהתקדם.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות