עולם

פייסבוק הפכה לכלי הגיוס המרכזי להברחת נשים ולסחר מיני בקטינים

הטרדה מינית צילום: PIXABAY

בשנה שעברה מרבית הגיוסים ברשת למקרים של סחר מיני בארה"ב התרחשו בפייסבוק, כך פורסם בדו"ח של 'המוסד להברחת בני האדם' לשנת 2020. "האינטרנט הפך לכלי דומיננטי שבאמצעותו משתמשים מבריחים כדי לגייס קורבנות, ולעיתים תכופות הם מגייסים אותם במספר אתרי רשתות חברתיות פופולאריים מאוד", אמר ויקטור בוטרוס מנכ"ל הארגון. "הכלי המרכזי שבו משתמשים מגייסים של קורבנות למטרות סחר מין, ארעו ברשת פייסבוק".

בדו"ח הדגישו שלא מדובר בחומר ישן ועבש אלא טרי ורלבנטי ביותר, כאשר מפורטים מקרים פעילים – משמע שנאשמים הועמדו בגינם לדין בשנת 2020 ומקרים אחרים נאשמו הואשמו בשנים קודמות אבל משפטם נמשך או נמצא במעמד של ערכאות ערעור.

מידע משני העשורים האחרונים שנכלל בדו"ח על סחר בבני אדם הראה כי 30% מכל הקורבנות שאותרו באירועי סחר מין מאז שנת 2000 גויסו דרך רשת האינטרנט. בשנת 2020 לא פחות מ-59% מהגיוסים של קורבנות שאותרו ארעו בפייסבוק. בנוסף לכך 65% מהסחר בילדים למטרות מין שגויסו במדיה החברתית היו באמצעות פייסבוק.

יש לציין הסתייגות אחד חשובה שעולה מהדו"ח – האחוז הגבוה של שימוש ברשתות החברתיות בכלל ובפייסבוק בפרט, משקף גם את שיטות העבודה של רשויות האכיפה שחוקרות את הפשעים האלה בארה"ב וכלי תפיסת העבריינים העיקרי עבורן הפך להיות רשת האינטרנט. אם תרצו – כמו שמספר מאומתי קורונה הוא פונקציה של כמות הבדיקות.

ענקית הטכנולוגיה פייסבוק הגיבה לממצאי הדו"ח בהודעה: "סחר מין וניצול ילדים אלה דברים נתעבים ואנחנו לא מרשים אותם בפייסבוק. יש לנו מדיניות וטכנולוגיה כדי למנוע את סוגי ההתעללות הזו ולהוריד תוכן שעובר על החוקים שלנו". עוד נכתב בהודעת פייסבוק: "אנחנו פועלים באופן צמוד עם קבוצות אבטחה, ארגונים שנלחמים בהברחות וחברות טכנולוגיה אחרות כדי לטפל בסוגיה וכן אנחנו מדווחים על כל מקרה חשוד של ניצול מיני של ילדים למרכז הלאומי לילדים נעצרים ומנוצלים.

פייסבוק אמנם שולטת בתחום המפוקפק אבל היא אינה לבד – מיד אחריה ברשימת המגייסים לסחר מין תמצאו את אינסטגרם וסנאפצ'ט כפלאטפורמות שגורמים עבריינים משתמשים בהם הכי הרבה כדי לגייס קורבנות ילדים בשנת 2020. בכל הנוגע לגיוס מבוגרות למטרות מין וויצ'אט ואינסטגרם הם האתראים הכי פופולאריים אחרי פייסבוק.

הדו"ח השנתי נסמך על מידע שעולה מכל מקרה פעיל של פשיעה פדרלית וכל מקרה של סחר אזרחי בבני אדם בשנה שעברה. הדו"ח כולל למדי ומביט על המגמות ב-20 השנה האחרונות.

ילדים מהווים 53% מהמקרים הפעילים של קורבנות שאותרו במקרים של הברחת בני האדם ב-2020, נשים היוו את הרוב הגדול. 44% מקורבנות סחר למטרות מין היו נשים וכמחצית מהמקרים הם של ילדות.

מאז שנת 2013 רשת האינטרנט הפכה לכלי העיקרי לפיתוח וגיוס אנשים למטרות סחר וזנות, כולל 41% מהמקרים שארעו בשנת 2020. מעבר אליהן קיימות הרחוב, חנויות ושיטות נוספות למבריחים למצוא את קורבנותיהם.

רוב הקורבנות של הברחה וסחר למטרות מין ב-2020 קיבלו הצעות עבודה שקריות וחוו רומן מדומה ושקרי. המידע בדו"ח מבוסס על 602 קורבנות של סחר מיני שנודעו פרטים לגבי אופן גיוסם.

בוטרוס הבהיר כי "מרבית המבריחים אינם מהווים רשתות גדולות או סינדיקטים של פשע מאורגן אלא מדובר במבריחים אינדבידואליים שפועלים באופן אינדבידואלי ולרוב מנצלים מספר קטן של קורבנות במקביל".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות