עולם

גיבורה או רוצחת? המשפט שמסעיר את צרפת

ואלרי באקו רוצחת אכזרית או גיבורה פמיניסטית? ואלרי באקו בבית המשפט

 

בישראל עדיין לא נרגענו מסיפורה הקשה של שירה איסקוב וניסיון רציחתה בידי בעלה אביעד משה, ובינתיים צרפת סוערת סביב פרשה בה אישה שעברה אונס והתעללות על ידי בעלה במשך שנים רבות ירתה בו למוות בעודו יושב במכוניתו.

האם לבעל האנס המתעלל הגיע למות בירייה על ידי אשתו שכה סבלה ממנו? שאלה זו מעסיקה את צרפת בשעה שמשפטה של ואלרי באקו (40) המואשמת ברצח, נפתח בבית משפט קטן בחבל בורגאנדי. רבים רואים בה גיבורה ועבור אחרים מדובר ברוצחת בדם קר.

באקו, אם לארבעה, הספיקה להופיע בסדרת ראיונות שנערכו עימה, בהצהרות שמסרה בעדותה וגם בספר זכרונותיה בשם "כל העולם ידע" שהפך לרב מכר. בכולם היא תיארה כיצד ב-13 במרץ 2016 היא ירתה מאחור בצוואר של בעלה דניאל פולט (61) בדיוק בזמן שהוא עמד להתניע את רכב פז'ו 806.

באקו תיארה בפרטים כיצד הניחה את האקדח הטעון על משענת הנהג כדי לאפשר לה יציבה בזמן הירי ולוודא שלא תפספס לפני שעצמה את עיניה ולחצה על ההדק. "היה רעש חזק, הבזק אור, והריח…", היא שחזרה בפירוט מצמרר, "לא ממש הבנתי מה קורה. יצאתי מהמכונית והוא נפל ממנה החוצה".

מאוחר יותר באותו הלילה, באקו הזעיקה שניים מבניה ואת בן הזוג של ביתה כדי לעזור לקבור את גופתו של פולט כשפניו מופנים כלפי מטה, ביער הסמוך לביתם בכפר הקטן בודמון שמרכז-מזרח צרפת. באקו תיארה כיצד כיסתה את גופתו כמו מטורפת באמצעות הידיים. המשטרה איתרה את הקבר המאולתר עם הגופה כשנה שלמה לאחר האירוע.

חבר המושבעים בבית המשפט הקטן בעיירה שאלון-סור-סאון יצטרך להכריע בשאלה פשוטה מאוד אך גם מורכבת, בטח בעידן ה-METOO#:  האם באקו אשמה ברצח?

עורכי דין מטעם ההגנה טוענים כי באקו היא הקורבן בסיפור והיא פעלה מתוך הגנה עצמית לאחר שהרשויות כשלו בשמירה עליה. לבאקו הצטברו מיליוני תומכות ותומכים שטוענים שלא מדובר ברצח בדם קר אלא בהחלטה של רגע שהגיעה בתגובה לעשורים של התעללות נוראית – פיזית, סקסית וריגשית בידי בעלה. הבעל שעבד למקצועו כנהג משאית שהיה אלכוהוליסט והורשע בעבר בתקיפות מיניות, החל לאנוס אותה בגיל 12 ולאחר מכן כפה עליה לעסוק בזנות, כך לטענתה. זאת ועוד, עורכי דינה של באקו טוענים כי היא פעלה להגנה על ביתה בת ה-14 שהיא חשדה כי פולט תיכנן להתעלל פה להפוך אותה לנערת ליווי ולסרסר בה.

התביעה טוענת שההריגה היתה מחושבת ומתוכננת, והיא מצביעה על כך שבאקו בעצמה הודתה כי ניסתה להרעיל את פולט מוקדם יותר באותו היום דרך אחרי שמעכה כדורי שינה והחדירה אותם לקפה של פולט בארוחת הבוקר. פולט ניצל במקרה הזה אחרי שלגימה אחת הספיקה לו כדי לשים לב שהטעם של הקפה רע. "הקפה מגעיל, אני לא שותה את זה, תשמרי אותו לעצמך", הוא אמר ל-ואלרי באקו לפי עדותה.

הסיפור הגדול הוא הקיטוב המתרחש כעת בחברה הצרפתית שבאפריל הבא יתרחשו בה בחירות לנשיאות, ככל הנראה בין הנשיא המכהן עמנואל מקרון לבין מועמדת הימין הפופוליסטי מרין לה פן. כעת הציבור הצרפתי חצוי בין אלה שטוענים שבאקו היא אישה אמיצה ממעמד הפועלים שהפכה לסמל פמיניסטי לבין אלה שרואים בה רוצחת בדם קר ופושעת שלקחה את החוק לידיה.

כמו בישראל ובמדינות רבות במערב שאירועים דומים ארעו, אלה שמתייצבים ומתייצבות לצידה של באקו טוענים כי הרשויות מתעלמות ולא עושות מספיק כדי לעצור אלימות של גברים מתעללים ולא מותירים הרבה ברירות בידי הנשים המותקפות. ומצד שני יש לזכור שצרפת היא מדינה שמרנית ומעל ל-70% מאזרחיה הם קתוליים ובעינים קדושת החיים היא מעלה שקשה להתפשר עליה.

בצרפת נהרגו עד כה ב-2021 לפחות 55 נשים בידי בני זוגן או האקסים שלהן ועבור מדינה שנחשבת נאורה ומוסרית זה נתון מביך – אחד הגבוהים באירופה בהרג נשים המכונה בלעז 'פמיסייד' femicide.

מעל 620 אלף אנשים חתמו על עצומה באינטרנט הקוראת לבטל את משפט הרצח נגד באקו. כמעט חמישה מיליון צופים היו לראיון טלוויזיה בו באקו דיברה על חייה והקריאה קטעים מספרה בן ה-200 עמודים. לטענתה בעלה החל להתעלל בה כבר ב-1992 כשהיא היתה רק בת 12. היא מתארת התעללות ממש אכזרית מצד בעלה כולל אונס יומיומי שנאלצה לעבור. פולט הורשע באונס ב-1996 ונאלץ לרצות 4 שנות מאסר בלבד שהפכו בפועל לשנתיים בלבד לפני ששוחחר חזרה לבית אימה האלכוהוליסטית של הקורבן שלו. לכן רבים בצרפת באים בטענות ליחס של הרשויות כלפי עברייני מין מסוכנים ולעונשים הקלים שהם מקבלים בבתי המשפט.

ממש כמו אצלנו.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות