עולם

אולימפיאדת טוקיו הולכת לעורר מחלוקת עזה בסוגיית הטרנסג'נדרים

לורל הבארד עושה היסטוריה מרגשת שלא מוצאת חן בעיני רבים. לורל הבארד

 

עוד חודש בלבד תתרחש היסטוריה במשחקים האולימפיים – אל המשטח בתחרות הרמת המשקולות בטוקיו תעלה להתחרות הטראנסית הראשונה אי פעם באולימפיאדה. מדובר בגבר שהפך לאישה, מרימת המשקולות לורל הבארד מניו זילנד שאושרה להשתתף בתחרות לנשים מעל 90 ק"ג– החלטה שכבר מעוררת ועוד תוסיף לעורר דיון ציבורי נרחב ומחלוקת עזה לגבי זהות מגדרית בספורט.

הוועד האולימפי של ניו זילנד הודיע היום (שני) כי הוא בחר במרימת המשקולות שנולדה כגבר, לורל הבארד (43) להשתתף באולימפיאדת טוקיו. קרין סמית' שעומדת בראש הוועד האולימפי הניו זילנדי הודיעה: "אנחנו מכירים בכך שזהות מגדרית בספורט היא עניין מאוד רגיש ומורכב שדורש איזון בין זכויות אדם לבין הוגנות בתחרות. בתור נבחרת ניו זילנד יש לנו תרבות חזקה של דאגה והכלה וכבוד לכולם".

עד אמצע שנות ה-30 בחייה, הבארד עוד התחרה כמרים משקולות בתחרויות לגברים. כעת ניתנה לו/לה הרשות להתחרות כאישה באולימפיאדה לאחר שרמות הטסטוסטרון של הבארד צנחו לרמה מספקת מתחת לסף שקבעו המומחים מטעם הוועד האולימפי.

"אני אסירת תודה מהתמיכה, החסד וטוב הלב שקיבלתי מידי כל כך הרבה ניו זילנדים" הבארד, הודיעה בהתרגשות הבארד שכבר ייצגה בעבר את ניו זילנד בתחרויות חבר העמים הבריטי ב-2018, "התמיכה שלכם, העידוד שלכם, האהבה שלכם סחבו אותי באפלה".

למהלך הזה יש גם תומכים רבים אך גם מתנגדים רבים שטוענים שלהבארד יש יתרון לא הוגן בתחרות מול נשים. לטענתם המאבק הטרנסג'נדרי מתנגש עם המאבק הפמיניסטי שהרי הוא פוגע בנשים. לכן הסוגיה של השתתפות גברים לשעבר שהפכו לנשים בענפי ספורט הפכה לרגישה מאוד בעולם המערבי בתקופה האחרונה. קל מאוד לפרגן לספיר ברמן כשופטת כדורגל פורצת דרך בהיסטוריה של המשחק אבל האם הייתן מוכנות שגבר שהפך לאישה יתחרה בתחרויות נגדכן ונגד קרובותיכן?

גם בין המתחרות של הבארד קם קול צעקה. טרייסי למברקס מרימת משקולות ניו זילנדית ששיתפה פעולה וגם התחרתה עם הבארד אמרה בחודש שעבר לערוץ TVNZ: "הרבה מרימות משקולות באו אליי ואמרו לי שזה לא הוגן. מה אנחנו יכולות לעשות? לרוע המזל אנחנו לא מסוגלות לעשות דבר מפני שבכל פעם שאנחנו מרימות את קולנו אומרים לנו לשתוק".

תהיו בטוחים: עוד רבות ידובר בנושא הזה.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות