כלכלה

מנהטן, רכב ונהג צמוד וחשבון הוצאות מפנק: תגידו מזל טוב דני נוה

דני נוה דני נוה. הג'וב שכל עסקן חולם עליו

יש תפקיד אחד שזכה לתואר 'ג'וב החלומות של העסקנים והמקורבים', וזה נשיא ארגון הבונדס שכל תכליתו היא לשווק אגרות חוב של מדינת ישראל בחו"ל ליהודים העשירים של ארה"ב וקנדה. הג'וב הזה כולל משכורת גבוהה מאוד בשווי מאות אלפי דולרים בשנה, טיסות במחלקת עסקים, דירה מרווחת במנהטן, רכב שרד עם נהג, חשבון הוצאות מפנק, התחככות עם מיליארדרים, הזמנה לאירועים ועוד הרבה כסף כח וכבוד. תנאי הקבלה לתפקיד – ידיעת אנגלית, הבנה בסיס במורשת ישראל וקירבה למוקדי כח בשלטון. לא סתם מדובר באחת המשרות הנחשקות ביותר במערכת הציבורית.

תגידו מזל טוב לדני נוה (61), לשעבר חבר כנסת מטעם הליכוד ושר בממשלה. נוה היה מזכיר הממשלה בסוף שנות ה-90 בקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה, ובאותה עת אביגדור ליברמן, שהכיר את נוה היטב מאז שניים היו פעילים בסניף הליכוד בירושלים, שימש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. ההיכרות הזו השתלמה לנוה שכעת ימונה על ידי ליברמן שר האוצר לנשיא הבונדס.

תפקידו האחרון של נוה היה יו"ר כלל ביטוח ואחרי שבע שנים בתפקיד נוה פרש ממנו לפני שנה אחרי שלא הצליח להדיח את המנכ"ל יורם נוה (אין ביניהם קשר משפחתי) שהאשים אותו כי פעל לטובתם של בעלי המניות בחברה. בכל מקרה, דני נוה יחליף את ישראל מימון שמונה לפני חמש שנים לתפקיד וגם הוא כמו נוה שימש בעבר כמזכיר הממשלה (בימי אריאל שרון ואהוד אולמרט)..

ארגון הבונדס הוקם ב-1951 על ידי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון כדי לשמש מכשיר לגיוס כספים עבור המדינה היהודית בתחילת דרכה שהיתה בתקופת צנע וחיפשה מקורות מימון שיסייעו בשיקום וייצוב כלכלת המדינה. בתחילה הסכומים שגויסו היו לא משמעותיים אבל פריצת הדרך הגיעה בעקבות מלחמת ששת הימים ועם התחזקות יחסי ישראל ויהדות צפון אמריקה וה'עסק' הזה הגיע לכדי כך שהוא מניב למדינה מעל מיליארד דולר בשנה. האחראי להנפקת איגרות החוב וניהולם הוא החשב הכללי במשרד האוצר ונשיא הבונדס רק משווק אותם. ארגון הבונדס קיבל תקציב של 200 מיליון שח מוועדת הכספים ב-2019.

הבונדס הוא ייצור כלאיים שנהנה ממימון ותמיכה המדינה אבל רואה בעצמו ארגון אמריקאי פרטי שלא מחויב לדיווח שקוף על הכנסות ומשכורות העובדים, וזה למרות שמדובר במנגנון שעולה עשרות רבות של מיליוני דולרים בשנה מכספי משלם המיסים הישראלי כמובן. חרף המשכורות המטורפות שמחלקים בבונדס, מומחים רבים לכלכלה סבורים שמדובר בארגון לא הכרחי ואף מיותר שכן ישראל יכולה לגייס כספים בשווקים הבינלאומיים.

נשיא הבונדס כפוף מינהלית וחוקית לרשויות בארה"ב בלבד ועליו לעמוד בבחינות של רשות ניירות ערך בארה"ב. מדינת ישראל היא הלקוח היחיד של הארגון ועל פניו אמורה לפקח על הכספים בארגון אבל אין לה שום יכולת ממשית לעשות כן.

שר האוצר ליברמן שמינה בשבוע שעבר את רמי בלינקוב למנכ"ל משרד האוצר, צפוי להמשיך בסבב מינויים אינטנסיבי בעולם הכלכלי – אחרי שסיים עם המינוי של נוה, ליברמן יעסוק כעת במינויי דירקטורים ויו"רים בחברות הממשלתיות, כאשר ישנן מאות משרות פנויות כאלה אחרי תקופת הכאוס הפוליטי וארבע מערכות בחירות בשנתיים. ליברמן טען כי ימנה אנשי מקצוע לתפקידים כלכליים.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות