מדיני

אסון מירון: ועדת החקירה הממלכתית תוכיח מה שכולם יודעים – שהמדינה אשמה

הרוגי אסון מרון הרוגי אסון מרון

בסלנג הצבאי ישנו מטבע לשון שמטרתו היא אחת: להראות כאילו אתה עובד בזמן שאתה לא עושה כלום. "לשדר עשייה", קוראים לזה וכל מי שלבש מדי זית על בשרו מכיר את התחושה הזאת, לעשות כאילו רעש של עבודה בזמן שבאמת לא עושים כלום.

נראה שגם ממשלת בנט-לפיד שגם ככה מרבה להשתמש בסלנג צבאי (מתן יועז ונפלתי אני מדבר עליכם) החליטה שהיא "משדרת עשייה". ההחלטה של הממשלה להקים מהיום (ראשון) ועדת חקירה ממלכתית בעניין האסון שהתרחש בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון התקבלה כצפוי בקול תרועות אצל הברנז'ה, אולם מי שעקב אחרי הסיפור ב-50 הימים האחרונים צריך כבר לדעת שלא ברור בכלל שמהוועדה הזאת יצא משהו.

הסיבה לכך היא שמי שאחראי על ניהול ההר במשך ימי השנה הם ארבעה הקדשות (גופים דתיים פרטיים שמנהלים נכסי מקרקעין, ב"א) אך עליהם מופקד יו"ר מטעמה של המדינה. זאת אומרת שתכלס ביום יום, האיש שצריך לתת דין וחשבון על הנעשה בהר הוא מישהו מטעם המדינה. והמישהו הזה הוא הרב של המקומות הקדושים הרב רבינבויץ'.

תוסיפו לזה את העובדה שמי שאחראי על ניהול ההילולה בל"ג בעומר היא חברה ממשלתית העונה לשם הועד למקומות קדושים וקיבלתם את המשוואה – אם ועדת החקירה מטעם המדינה תמצא אשמים היא תצטרך בראש ובראשונה להביט במראה ולראות שהמדינה היא היא האשמה במה שקורה בהר. ומכיוון שוועדת חקירה מוסמכת לזמן לעדות פומבית עובדי מדינה ואף אזרחים ולחייב אותם להגיש לה חומרים כתובים, לספק המלצות אישיות לגבי התנהלותם של נושאי משרה ואף להמליץ להעביר אותם מתפקידם, אני מתקשה להאמין שמשהו יצא מהוועדה הזאת בגלל שהמדינה לא תחייב את עצמה ולא תיקח אחריות לעולם.

אז מה אתה מציע? שאל אותי היום בצהריים חבר חרדי שנוהג לפקוד את ההר בכל שנה. אני מציע לתת למשטרה ולפרקליטות לסיים את החקירה שלהם ובמידה ולא יתקדמו להגיש בג"ץ נגדם ולחייב אותם לפרסם באופן פומבי את מסקנות החקירה. רק גוף בלתי תלוי בפולטיקאים ובזרועות המדינה יכול לעשות סדר במירון. ויפה שעה אחת קודם.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות