אקולוגיה וסביבה

מערכות מבוססות בינה מלאכותית יצילו את כדור הארץ משריפות

שריפה בארה"ב שריפה בארה"ב

בשנים האחרונות שריפות ענק מכות בכדור הארץ שלנו – מקליפורניה ועד אוסטרליה ובמקומות רבים נוספים, ועושות נזקים סביבתיים עצומים עם השלכות של עשרות שנים קדימה ויותר. למרות שבאנחנו במאה ה-21 ומשתמשים בטכנולוגיות מתקדמות בכל תחומי חיינו, דווקא בתחום של השריפות זה לא המצב וכך כפרים, עיירות, שדות ופרדסים נשרפים כליל ועשרות אלפי דונמים נמחקים תוך זמן קצר עם התראה קצרה מאוד ולעיתים רבות ללא התראה בכלל.

קליפורניה במערב ארה"ב היא אחד ממוקדי השריפות הגדולים למרות שזו המדינה העשירה מבין 50 המדינות בארה"ב. אחרי אחת מן השריפות הרבות שהיכו בחלק הצפוני של קליפורניה בשנת 2017, מספר גופים מקומיים החלו להתקין מערכת מצלמות על מגדלים. למערכת קראו ALERTWildfire (התראת שריפות פראיות) ומטרתה לחפש עשן ולהבות בשלב ראשוני על מנת לאפשר השתלטות וכיבוי על שריפות בשלב מוקדם, לפני שהן מתפשטות ויוצאות מכלל שליטה. המערכת כוללת 21 התקנים במתח גבוה שסורקים ומצלמים אזורים המועדים לשריפות. על המיזם החדש פורסם  באתר 'סיינטיפיק אמריקן' scientificamerican.

חברת אלצ'ירה Alchera  מדרום קוריאה היא זו שעומדת מאחורי מערכת ALERTWildfire ובכוונתה להרחיב את בסיס הבינה המלאכותית שלה ל-850 מצלמות שפרוסות בכל שש המדינות במערב ארה"ב. כיצד המערכת פועלת?

בכל 10 שניות המערכת שולחת תמונות שעשויות לגלות, לסייע ולאשר התלקחויות, החומרים מתקבלים במרכז החירום לכיבוי אש במחוז הרלוונטי ומשם עוקבים אחר התמונות שמגיעות מהזירה ומוצגות על קיר צגי וידאו, ובנוסף צוותי חירום ובפרט לוחמי אש מקבלים התרעות על עשן חשוד, כל זאת בנוסף לשיחות ודיווחים מאזרחים שמתקשרים למוקד החירום. "הדרישה מאזרחים לעקוב ולהתריע היא גדולה ואולי אף מוגזמת, במיוחד כשכל כך הרבה מונח על הכיף", אומר סאם וויליס שאחראי על התרעת הציבור במחוז סונומה בצפון קליפורניה שחווה שריפות ענק קטלניות בשנים האחרונות, ומוסיף, "אי אפשר להסתמך על מישהו שיבהה בטבע כל היום והלילה מתוך ציפיה לשריפה שתפרוץ".

החל מ-1 במאי, תחילת החודש שעבר, יש לוויליס ולשאר כוחות החירום וההצלה שותף עוצמתי ובלתי נלאה – תוכנה מבוססת בינה מלאכותית שמקושרת למצלמות וממפה את כל התמונות המגיעות אליה ועורכת השוואות אל מול צילומים היסטוריים של אותם מקומות. היכולת לאבחן שינויים בידי התוכנה עולה אלפי מונים על הסתמכות על היכולת האנושית והישענות על עיניים של מתנדבים. .

אם משהו נראה חורג מהנורמה, התראות המערכת ייצרו קשר מיידי עם מרכזי החירום. "המטרה היא לחקור שריפות פוטנציאליות בשלב מוקדם כדי לטפל בהם במהירות וביעילות ולשלוח אליהם כבאים באופן מיידי", מסביר גרהאם קנט שפיתח את מערכת ALERTWildfire ובנוסף לכך הוא מנהל את המעבדה הסייסמולוגית באוניברסיטת נבאדה.

התוצאות הראשונות של השימוש במערכת החדשה נתנו לרשויות סיבות לאופטימיות: מאז יישום הטכנולוגיה במחוז סונומה, התוכנה מבוססת בינה מלאכותית שיפרה והעניקה התראות שהקדימו בעשר דקות בממוצע  את השיחות של אנשים למוקדי החירום – מדובר במרווח זמן שנראה אולי קטן אבל הוא קריטי ועשוי להיות ההבדל בין שריפה מקומית קטנה ונקודה של אדמה חרוכה לבין שריפת ענק ואש קוצים שקשה להשתלט עליה ועלולה להסב נזק רב. וויליס התרשם מממצאי המערכת החדשה ואמר: "אני מביע אופטימיות זהירה שבינה מלאכותית היא שירות שמסוגל לעזור לשמור על המחוז שלי בטוח".

יש לציין כי המערכת נמצאת עדיין בשלבי פיתוח עם שיפורי ביצועים על בסיס שבועי, כאשר גם המוקדנים במרכז החירום לומדים להשתמש בה בצורה מיטבית וגם המערכת עצמה אוספת ואוגרת DATA שמכניסים לה מפתחי התוכנה שעמלים על שיפור המערכת והוסיפו לוח מחוונים לנתונים, התראות קוליות ועוד מאפיינים ששפרים את התיאום בין הבינה המלאכותית לבין המפעילים האנושיים.

המערכת של ALERTWildfire עדיין צריכה להוכיח את יכלתה להבחין בין עשן של שריפה לבין ענני ערפל ואדים היוצאים מגלייזרים ומעיינות, אבל האנשים שעומדים מאחורי פיתוח המערכת אופטימיים לגבי השירות שתיתן המערכת על התראות מוקדמות ושיפור התגובה מול שריפות.

יש לאלגוריתמים של הבינה המלאכותית עדיין הרבה מקום ללימוד ושיפור והמבחנים הגדולים עדיין לפניה כשאנחנו נכנסים לתקופה הרגישה בשנה מבחינת שריפות בקליפורניה שתהווה גם מבחן מעולה עבור המערכת ותאפשר לה לבחון עצמה לעומק ולשפר את ביצועיה.

לא רק בצפון אמריקה הבינה המלאכותית פועלת לעזרה בהתמודדות מול שריפות ענק. גם בברזיל מדענים פיתחו מערכת דומה של מצלמות הפרוסות ב-360 מעלות ומספקות תמונות מגבוה כדי להתריע על שריפות. בתוך שלוש שנים המערכת סייעה להפחית את זמן איתור השריפות מ-40 דקות בממוצע לפחות מ-5 דקות בממוצע. גם באוסטרליה, שידעה ב-2019-20 עם גל שריפות עצום שמחק 47 מיליון דונם וגרם למותם של 34 אנשים, מתכוונים להשתמש בטכנולוגיה כדי להתמודד עם איום השריפות.

לכניסה לאתר מערכת ALERTWildfire לחץ כאן.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות