כלכלה

הטרור הפלסטיני שלא שמעתם עליו: משבשים את פעילות חברת צים בארה"ב

נמל סיאטל נמל סיאטל

בחודש שעבר, בזמן מבצע שומר חומות, כנופיות של מפגינים פרו פלסטיניים פרעו ברחבי ארה"ב ואף פגעו ביהודים במספר אירועים אנטישמיים. אמנם פעילותם דעכה משהו, אבל עדיין לא נעלמה קלילי והם ממשיכים לעורר מהומות ולהתנהל באופן שערורייתי.

בשבת האחרונה הותקפה אשת אבטחה שניסתה להיכנס לנמל סיאטל בידי כנופיה של מפגינים אנטי ישראליים/פרו פלסטינים, שניפצו את השימשה האחורית במכוניתה, פינצ'רו את הגלגלים והסבו נזק נוסף למכונית. המוחים ניסו לחסום ולמנוע פריקה והעמסה של מטענים על ספינה של צים במשך מעל 10 ימים. כתוצאה מכך, בשל החשש מפעילות המוחים, הספינה ממשיכה לשהות במפרץ אליוט הסמוך לסיאטל ואינה עוגנת בנמל. על הסיפון נמצאים מוצרים כלליים, מכונות, חלקי חילוף כמו למשל חלקי מכוניות מסין ומדרום קוריאה. דווקא מטען לישראל אין על הסיפון מפני שהיא עושה משלוחים מסין ומדרום קוריאה לארה"ב.

המפגינים האנטי ישראלים נתמכים על ידי ארגון אנטיפה, שזוכה לכח משמעותי במעוז השמאל שבעיר סיאטל. האתר 'פוסט מילניאל' מפרסם כי הספינה דחתה את מועד העגינה שלה ולכן היא לא יכולה לפרוק סחורה וזאת בשל הטרדות בלתי פוסקות מצד המוחים שמפנים את זעמם בצורה פיזית ותוך שימוש באיומים רבים נגד עובדי הנמל שמנסים להיכנס למתחם.

לפי התכנית המקורית הספינה של צים היתה אמורה לעגון בנמל בשבת האחרונה, אך מעל 200 מוחים מארגונים פרו פלסטיניים ואנטיפה הופיעו במקום על מנת למנוע זאת. עובדי הנמל שניסו להיכנס למקום ספגו קריאות נאצה וחלקם הותקפו. אשת אבטחה שניסתה להיכנס לעבודתה בנמל סיאטל בשבת כאמור הותקפה באופן מפחיד ומזעזע.

מדובר באמצעי נוסף במאבק של ארגון BDS שמנסה לשבש פעילות של חברות ישראליות ולפגוע בסחורות ישראליות. אגב, נמל סיאטל העלה מספר טענות שקריות שונות לשאלה מדוע הספינה עדיין לא עגנה, ולפי שינוי הגירסאות וחוסר הלימתן עם המציאות ברור שהם מנסים למרוח את האמת כדי לא להיכנס לפוליטיקה.

ראשת עיריית סיאטל, ג'ני דורקאן, דחפה לפריקת המטען מהספינה אולם היא לא הנחתה על משטרת סיאטל להתמודד עם המפגינים שמונעים זאת. דורקאן חתמה לא מזמן על יוזמה נגד אנטישמיות לצד 36 ראשי ערים אחורים מהאזור, יוזמה אותה הובילה הוועדה של יהודי אמריקה (AJC).

אבל הסיפור של סיאטל אינו היחידי. רק בשבוע שעבר אניה של צים נאלצה לעזוב את נמל אוקלנד בקליפורניה מבלי לפרוק סחורה לאחר שהסבלים בנמל סירבו לחצות אזור בו הפגינו ומחו פעילים אנטי-ישראלים. דרך אגב, צים כיום מסונפת לברית M2, אחת מארגוני המשלוחים הגדולים בעולם והחברה הישראלית מעבירה מוצרים למדינות רבות על כדור הארץ.

מחקרים הצביעו על כך שתנועת הBDS כשלה בגדול עד היום במאמציה לנסות להזיק לכלכלת ישראל ולעומת זאת פעילותם דווקא פוגעת בקמעונאים במדינות אחרות המנסות למכור את המוצרים ובפלסטינים וערבים העובדים עבור חברות ישראליות, כמו גם על עובדים המעבירים את המוצרים. המושפעים הראשונים מהפעילות של הפרו פלסטינים יהיו חנויות מקומיות בארה"ב, צרכנים ועובדי נמל שרבים מהם זוכים לתשלום רק עבור פריקת ספינות. כמוהם נהגי משאיות שמקבלים תשלום רק במידה והם אוספים ופורקים מכולות. במילים אחרות – המחאות פוגעות בפרנסת משפחות תמימות באמריקה ולא בישראל ללמד על טיפשותם על המוחים.

ארגוני שמאל בסיאטל שתמכו במועמדים מרקסיסטים וסוציאליסטים, הצטרפו לחרם נגד חנויות ומוצרים ישראליים או כאלה שנודעו בתמיכת למדינה היהודית. הבעיה היא שהפעילות שלהם פוגעת בערבים לרוב לא פחות מאשר ביהודים והם לא חושבים על השלכות פעילותם. כך היה למשל במחאה נגד סודה-סטרים שמרבית המועסקים בה הם ערבים ישראלים וערבים מיהודה ושומרון. המפעל ששכן במישור אדומים אכן נסגר ב-2015 והועבר משם לנגב, מה שגרם לפלסטינים רבים לאבד את עבודתם.

תנועת ה-BDS ממשיכה לרדוף חברות נוספות, למשל חברת האפיה פילסברי שיש לה מפעל בישראל שמעסיק יהודים וערבים וכן חברת חומוס צבר ש-50% ממנה נמצאת בבעלות פפסי. גם חברת הגלידה בן אנגד ג'ריס היא יעד לחרמות והתקפות של BDS למרות שהחברה עצמה תומכת ותורמת כמעט לכל מיזם שמאלני ליברלי שקיים בשנים האחרונות בצורה פומבית ומעסיקה בארץ יהודים וערבים אף היא.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות