אקולוגיה וסביבה, עולם

'הספינה הרעילה' טבעה וגרמה לאסון סביבתי ואנושי גדול בסרי לנקה

עבודות הניקיון בחופי סרי לנקה אחרי אסון שקיעת האניה X PRESS PEARL עבודות הניקיון בחופי סרי לנקה אחרי אסון שקיעת האניה X PRESS PEARL

 

בחודש שעבר ספינת מסע  בשם X PRESS PEARL שעל סיפונה כימיקלים מסוכנים עלתה בלהבות מול חופי סרי לנקה במשך ימים ארוכים כשהיא מותירה מאחוריה אסון סביבתי שעלולים להשפיע על האי למשך עשורים קדימה. ענני עשן שחור ומזוהם עלו לאוויר על חופי סרי לנקה והיה אפשר להבחין בהם ממרחק של קילומטרים רבים. אחרי מספר ימים האניה נשכבה חצי שקועה שקעה מול החוף כשגופה מונח על קרקעית האוקיאנוס הרדודה.

אף שענני העשן כבו וזיהום האוויר חלף עבר, הבעיות מתחילות רק עכשיו. על סיפון האניה נותרו ערימות של מכולות שמאוחסנות אחת על גבי השניה ורבות מהן מכילות כימיקלים מסוכנים לסביבה. חלקם כבר דלפו לתוך המים והחשש הכבד של מומחים סביבתיים וימיים הוא שהדבר יוביל לזיהום חמור בים ולהרעלת מערכת החיים הימית באזור. פעילים סביבתיים דיווחו על 46 כימיקלים שונים שהיו על הספינה השקועה.

בנוסף טונות של כדורי פלסטיק זעירים כבר נשטפו לעבר חופי האזור הסמוכים לאזור הספינה השרופה. וזה עוד לא הכל – מאות טונות של דלק מנוע בגוף השקוע של הספינה עלול לדלוף לים.

מלבד איומים סביבתיים, ישנן גם השלכות הרסניות לקהילות המקומיות, דייגים שבין לילה איבדו את הפרנסה ומקור חייהם וצפויים לסבול במשך השנים הבאות. הדיג באזור הפגוע כתוצאה משקיעת האניה נאסר, שוניות האלמוגיים ואזורי הרבייה של החיים הימיים נהרסו בגלל הכימיקלים המסוכנים. רבים מתושבי האזור שמתפרנסים מדיג איבדו את הפרנסה וחוששים לעתידם. "אנחנו דייגים שפועלים בקטן, מפליגים לים מדי יום ומסוגלים רק להרוויח הכנסה כלשהי אם אנחנו עובדים על בסיס יומי, אחרת משפחותינו יגוועו ברעב", אמר דייג סרי לנקי בשם דניש רודריגו לכתבי ה-BBC ראנגה סירליאל ואנדראס אילמר.

ממשלת סרי לנקה מצפה לפיצויים מכספי הבטוח של הספינה השקועה שבסיסה היה בסינגפור. התושבים המקומיים אינם אופטימיים וחוששים שהכסף לא יועבר אליהם ולא יסייע להם.

כשמביטים בתמונות מהאסון דבר אחד לוכד את העין והוא מיליארדי כדורי פלאסטיק זעירים שנפרשים על פני שטח עצום – אלק המרכיבים מהם מייצרים כמעט את כל מוצרי הפלאסטיק. כדורי הפלסטיק הזעירים גרמו למותם של המוני דגים ויצורים ימיים שנפלטו מורעלים לחופי העיירה נגומבו NEGOMBO אחרי שבלעו את הכדורים האלה. דרך אגב, מומחים טועניםי כי אין הוכחות חזקות להשפעה מזיקה לבני אדם מאכילת דגים שאולי אכלו פלסטיק, כך שבהיבט הזה אפשר להירגע. יחד עם זאת חשוב לזכור כי פלאסטיק הוא חומר שנדרשות בין 500 ל-1000 שנה עד להתכלותו ועד אז הוא עשוי להיסחב על ידי זרמי הים לחופים ברחבי סרי לנקה ואפילו לחופים במרחק מאות קילומטרים מהספינה הטרופה.

עם כל הכבוד לנזק הויזואלי והסביבתי שגורם הפלאסטיק שנסחף במים  לעבר החופים הנזקים הכי משמעותיים בעלי השלכה לטווח הארוך ביותר, שעשויים להשפיע על סרי לנקה למשך עשורים, הם הכימיקלים המזהמים, כאשר בין החומרים שהיו על הספינה ישנם חומצה חנקתית, נתרן דו חמצני, נחושת ועופרת. כשהכימיקלים האלה נפלטים למים כמו במקרה הזה, הם מוצאים את דרכם לבטן של חיות הים, דגים קטנים ימותו מהר מהרעלה, דגים גדולים אולי לא ימותו בתחילה אבל הם ניזונים מדגים קטנים והרעלים יצטברו בהדרגה לאורך זמן בגופם, כך שאם למשל כשבעוד מספר שנים ידוגו דגי טונה ששהו באזור הדג יהיה מזוהם ובמקרה הזה גם מסוכן למאכל אדם.

הבעיה עתידה להתפרס הרבה מעבר לחוף המערבי של סרי לנקה היכן שהספינה שקעה והפיצה כימיקלים מסוכנים. זה מדהים ועצוב איך ספינה לא גדולה אחת מסוגלת לעשות נזק סביבתי כל כך גדול וממושך.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות