כללי

מבוכה חדשה למשטרת ישראל: מפקדים שתויים ומאיימים בקורס קציני משטרה

תרגיל לשוטרים מתחילים תמונה: מתוך הסרט תרגיל לשוטרים מתחילים (POLICE ACADEMY)

 

איזו שנה קשה היתה למשטרת ישראל – ההפגנות בבלפור וברחבי הארץ, המתיחות בירושלים ובערים המעורבות, האסונות בהר מרון ובטריבונה בירושלים, אכיפת תקנות הקורונה. ביקורות רבות על תפקוד המשטרה נשמע נוכח בעיות תפקוד והתנהלות של גורמים במשטרה גם נוכח הטרנד האמריקאי של להתייחס בצורה שלילית לשוטרים.

אבל עושה רושם שעל מנת לסדוק את תדמיתה של משטרה ישראל ושוטריה, יותר נזק עושים סיפור כדוגמת זה שנחשף היום ע"י אלי סניור ב-YNET ומביא עדויות לתקריות מביכות שהתרחשו במסגרת קורס קציני המשטרה לשנת 2021 במחלקת ההדרכה. בין התקריות דובר על  מפקד מחלקה שהשתכר במסיבה ומפקד אחר שפגע בצוערים שנאלצו לעבור מחלקה.

כבר במהלך החלוקה לקבוצות בקורס התברר לצוערי המשטרה כי אחד ממפקדי המחלקות פיקד והדריך שלושה צוערים שהיתה לו כבר היכרות מוקדמות איתם מהשירות במשטרה. השמועה רצה וחניכים ששמעו על כך באו בטענות כולל כלפי הפיקוד הבכיר בקרוס שלפיהן מדובר בצעד לא ראוי ולא מוסרי וכי שלושת הצוערים זוכים ליחס מועדף ויתרון לא הוגן.  כשגם בפיקוד הבכיר לא התרשמו מהטענות של המתלוננים הם פנו לתקשורת.

שני צוערים נוספים התלוננו על יחס בעייתי מצד אותו מפקד ופירטו על כך בשיחה עם מפקדת הקורס ניצב משנה מירי פלד. הם העלו טענות על איומים בהדחה מהקורס. מפקד המחלקה הקריא בעקבות כך בפני הצוערים מכתב התנצלות על כך שהמחלקה הגיעה למצב הזה. המפקד הודח בסיום אותו חלק בקורס והוחלט כי לא ימשיך להדריך בקורס נוסף. הבעיה היא רק ששני הצוערים שהתלוננו הועברו למחלקה אחרת.

שיא המבוכה נרשם במסיבה שנערכה בשדות מיכה לכבוד חניכי הקורס וסגל הפיקוד. במהלך המסיבה מפקד בדרגת רב פקד השתכר כלוט מול כל צוערי הקורס. עדי ראייה סיפרו ל-YNET כי הקצין היה כה שיכור עד שחניכיו נאלצו לסייע לו ללכת. "אירוע מבזה", הגדיר אותו אחד הצוערים. לאחר כמה ימים שהמקרה הושתק בהצלחה, החלו להתפרסם תיעודים מהזירה ואז נזכרו סופסוף בסגל הפיקוד הבכיר של המכללה להדיח את הקצין מלפקד בקורס קצינים.

ממשטרת ישראל נמסר: "קורס הקצינים של משטרת ישראל הוא קורס דגל המחנך את הקצינים להוות אות ומופת הן ברמה הערכית והן ברמה המקצועית. בהתאם, מיד עם היוודע על אודות התנהלות הקצין באירוע פרידה בקורס, התנהלות שמנוגדת לכללים והנורמות הנהוגות, סיים הקצין את תפקידו לאלתר וללא דיחוי.

"יתר הטיעונים שעלו באשר לקצין נוסף, אלו נבדקו מיד כשעלו במסגרת הקורס ולא נמצא בהם פגם ערכי ו/או משמעתי. אולם גם במקרה הנ"ל, לאור פערים מקצועיים הוחלט לבצע השמה לקצין עם תום ההכשרה ולסיים סיפוחו במכללה".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות