אקולוגיה וסביבה, עולם

מנהיגי המדינות העשירות התחייבו לפעולה מול שינוי האקלים אבל אכזבו פעילים סביבתיים

תחנות רוח צילום: PIXABAY

 

פסגת ה-G7 שנערכה באנגליה והפגישה את מנהיגי ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, קנדה ויפן נפתחה עם תקוות גדולות של אקטיביסטים סביבתיים ופעילים נגד 'משבר האקלים' והסתיימה כשחצי תאוותם בידם. מדינות ה-G7 הסכימו להגביר את הפעילות בתחום שינוי האקלים והתחייבו לגייס 100 מיליארד דולר בשנה כדי לסייע למדינות עניות בצמצום פליטת גזי חממה ולסייע למדינות מפתחות לעזוב צריכת פחם כמקור אנרגיה.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שאירח שלושה ימים של ועידת פסגה, אמר אתמול (יום א'): "היינו ברורים בסוף השבוע האחרון שהפעילות צריכה להתחיל אצלנו". בכל אופן ארגונים סביבתיים התאכזבו מפני שלצד ההבטחות הגדולות היו חסרים פרטים ליישום תכניות ושיניים לאכיפתם. מדינות מפותחות הסכימו בשנת 2009 לתרום 100 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2020 כ'תשלום דמי אקלים' למען המדינות העניות, אולן הן לא עמדו ביעד הזה, בין היתר בגלל משבר הקורונה שהיכה בעולם.

ועדיין למרות מחויבות מדינות ה-G7  לעמוד ביעדים הפיננסיים, תרזה אנדרסון מקבוצת אקשן אייד אמרה: "המחויבות של  מדינות ה-G7 כלפי המטרה הקודמת של 100 מיליארד הדולר לשנה לא מספיקה ולא קרוב לכך עבור התמודדות עם כמה שהמשבר חריף ובהול". קטרין פטנגל, מנהלת בקבוצה הסביבתית אקשן נטוורק, אמרה לסוכנות רויטרס: "קיווינו לשווה שמנהיגי המדינות הכי עשירות ייצאו מהשבוע הזה אחרי ששמו את הכסף היכן שפיהם נמצא".

שינוי האקלים היה אחד הנושאים המרכזיים שנידון בפסגת ה-G7 שנערכה בקונרוול, דרום מערב אנגליה. המדינות החברות בו, ארה"ב בריטניה קנדה גרמניה צרפת איטליה ויפן – התחייבו לשמור על התחזית של התחממות גלובלית ב-1.5 מעלות. בהודעה המסכמת המשותפת הצהירו המדינות: "אנחנו שבים ומתחייבים על המטרה הקולקטיבית של המדינות המפותחות לשנע ביחד 100 מיליארד דולר בשנה ממקורות ציבוריים למקורות פרטיים עד שנת 2025".

המחויבות של המדינות העשירות אמורה לסייע למדינות עניות ומתפתחות להתרחק מאנרגיה מבוססת פחם, אלא במקרים בהם יש טכנולוגיה ללכידת פחמן.

ה-G7 הודיע כי מטרתה היא להשלים את מימון הדור של הפחם החדש במדינות מתפתחות ולשם כך ולשם מנניעת השימוש בדלק, הן הציעו מימון של 2.8 מיליארד דולר. פחם הוא מקור הדלק המזהם ביותר ופעילים סביבתיים רואים בהפחתת או סיום השימוש בו כצעד חשוב לעבר המטרה המרכזית, אך הם גם דורשים ממדינות עשירות לסייע לעניות בהתמודדות עם משבר האקלים. בריטניה ארה"ב וגרמניה התחיייבו כל אחת להוציא מאות מיליוני דולרים כדי להגן על הקהילות הפגיעות ביותר בעולם מפני שינויי האקלים וגם זה לא משביע את רצונם של כל הפעילים הסביבתיים שדורשים לראות תוצאות ולא רק מילים יפות והתחייבויות.

https://twitter.com/search?q=G7%20CLIMATE&src=typed_query

המימון של מדינות ה-G7 אמור לסייע בתגובות לאסונות טבע כתוצאה ממזג אוויר קיצוני. אבל פעילים סביבתיים רבים טוענים שוועידת הפסגה היתה פלופ כי היא לא הצליחה להבטיח את הכסף שהובטח כבר בעבר למדינות עניות שנאלצות להתמודד עם התחממות גלובלית וגם עם הקורונה בשנה האחרונה. ארגוני צדקה מתריעים כי המדינות המתפתחות לא ישתפו פעולה עם המערב אלא אם יקבלו תמיכה מספקת כדי להתמודד עם משבר האקלים ומשבר הקורונה גם יחד.

בכל אופן מנהיגי מדינות ה-G7 התחייבו למהפכה ירוקה, שתגביל את ההתחממות הגלובלית ב1.5 מעלות, ואף הבטיחו להגיע לעולם בלי פליטת פחמן עד 2050 כשב-2030 אמורה כבר פליטת הפחמן להצטמצם בחצי, ובנוסף לשמור ולהגן לפחות 30% מהיבשה והאוקיאנוסים עד 2030.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות