אקולוגיה וסביבה, עולם

אלופת העולם בתאונות עבודה חמורות – בסין דליפת כימיקלים רעילים גרמה למותם של 8 עובדים

חומר כימי תרבות של שחיתות וטיוח הובילה לעוד אסון עבודה בסין

 

דליפה של חומרים כימיים מסוכנים הביאה למותם של שמונה פועלים סיניים והותירה שלושה פועלים נוספים פצועים ומצבם יציב. כל עובדי ותושבי האזור התעשייתי – כ-150 אלף בני אדם! – פונו באופן מיידי בשעות הבוקר המוקדמות של שבת (אתמול) מחשש לבריאותם. כל זה התרחש במפעל לחומרים כימיים בעיר גויאנג, בירת מחוז גיז'ו, בדרום מערב סין, כאשר עובדים במפעל היו עסוקים באמצע הלילה בפריקת מטען מכלי רכב של קוטל חרקים הכין בתוכו פורמט מתיל (חומצה פורמית) – חומר הנחשב כרעיל ומסוכן, עלול לגרום לגירודים בעור ואסור לבליעה ולנשימה. פורמט מתיל משמש במגוון הליכים כימיים וגם כקוטל חרקים.

הרשויות בסין פתחו בחקירה במתקן לטיפול בחומרים כימיים, כך דיווחה התקשורת בסין. יש לציין כי תוך מספר שעות בלבד, עד לשעות הבוקר המוקדמות, נערכו מדידות אוויר באזור הדליפה ונמצא כי  איכות האוויר חזרה לממדים נורמליים, כך על פי הרשויות הסיניות.

אין מדובר באירוע מסוכן וקטלני ראשון או שני המתרחש בסין וקשור לחומרים מסוכנים. סין שהפכה לאימפריה התעשייתית והכלכלית של העולם עושה שימוש בכימיקלים ותעשיה כבדה באופן תכוף, מה שהוביל לתאונות קטלניות די תכופות. מאות פועלים סיניים תועדו כמתים בשנים האחרונות בעקבות דליפת חומרים כימיים מסוכנים ממפעלים, כאשר רק באירוע אחד במפעל במזרח סין בשנת 2019, לפני קצת פחות משנתיים, מתו 78 בני אדם. בשנת 2015 ארע פיצוץ אדיר במחסן כימי בעיר הנמל טיאנג'ין שהוביל למותם של 173 בני אדם, רובם כבאים שוטרים ואנשי הצלה.

החקירות של אירועים דומים בעבר העלו שהיו בעיות משמעת ומידה חלשה של דבקות בהוראות בטיחות ובנוסף לכך השחיתות רווחת קרב רשויות האכיפה בסין. בעוד לעיתים רבות על האחראים מוטלים עונשים כבדים, יש מצד שני הביקוש הרב והדרישה להפיק רווחים מיידיים גוברים על דאגות הבטיחות, כך שהמפעלים הסיניים חוזרים לפרקטיקות בעייתיות שמסכנות חיי פועלים.

לאחראים מוטלים לעיתים קרובות עונשים קשים, אך ביקוש רב והרצון לרווחים מנצחים לרוב חששות כאלה. השאלה היא האם הסינים יעמדו בהתחייבויותיהם לשפר את הבטיחות במתקנים או שהם ימשיכו כדרכם להפגין זילות כבר חיי אדם בכלל וחיי אזרחיהם בפרט.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות