עולם

כריסטיאן אריקסן שרד התמוטטות על המגרש. הערכות המומחים: קריירת המשחק שלו הסתיימה

כריסטיאן אריקסן כריסטיאן אריקסן כוכב נבחרת דנמרק רגע לפני שהתמוטט במשחק נגד פינלנד

 

כוכב נבחרת דנמרק כריסטיאן אריקסן קרס אמש על הדשא בדקה ה-42 של המשחק הראשון של נבחרתו ביורו 2020 מול פינלנד. אחרי דקות רבות של דרמה מותחת  על הדשא וניסיונות החייאה ממושכים שבוצעו באריקסן לעיני בת זוגו וחבריו לנבחרת – תמונות שהיכו גלים ברחבי העולם – הקשר בן ה-29 שמשחק בקבוצת אינטר מילאנו התאושש, מצבו התייצב בבית החולים והוא אפילו הספיק לשוחח עם חבריו לנבחרת ולנסות לעודד אותם לפני שהמשחק חודש – פחות משעתיים לאחר הפסקתו. סוכנו של אריקסן מסר לתקשורת הודעת הרגעה בדבר מצבו של השחקן שרבים חששו כי כבר לא יחזור לנשום בכוחות עצמו.

לאחר חידוש המשחק, פינלנד, ששחקניה הריעו לשחקני דנמרק כשאלה חזרו למגרש, הדהימה וניצחה במשחק הבכורה שלה באליפות אירופה 0:1 מה שחתם יום שחור במיוחד לדנים. שחקני שתי הנבחרות הסכימו לחדש את המשחק והם יזמו את הרעיון, למזלה של אופ"א (התאחדות הכדורגל האירופית) שאלמלא כן היתה עלולה להיקלע לבעיה בלוח הזמנים הצפוף.

 

הערכות מוקדמות של רופאים ואנשי מקצוע מדברות על כך שככל הנראה אריקסן לא יחזור לשחק כדורגל מקצועני. "אריקסן היה במצב של מוות למשך כמה דקות. איזה צוות רפואי יסכים לקחת אחריות להחזיר אותו למגרשים ואיזה רופא יהיה מוכן לקחת אחריות ולחתום לאריקסן על חזרה למשחק כשהוא עלול שוב לקרוס על המגרש?", תהה הרופא פרופ' שנג'יי שארמה שעבד בטוטנהאם כאשר אריקסן היה שחקן בשורותיה. שנג'יי הוסיף בדבררים שאמר ל'דיילי מירור': "אריקסן צריך לשמוח שהוא נשאר בחיים, אבל אני לא מאמין שיחזור לשחק כדורגל. בבריטניה יש תקנות קשוחות בעניין הזה ולכן בשטחה הוא לא היה יכול לחזור לשחק, אני מניח שכך זה גם במקומות נוספים". מספר קרדיולוגים של ספורט נוספים שהתראיינו מסרו הערכות ברוח דומה ולפיהם אריקסן אמנם שרד אבל הם מעריכים כי לא ישוב למגרשים.

מי שהפך לגיבור האומה הדנית וגיבור עולם הכדורגל בכלל הוא סימון קר קפטן נבחרת דנמרק שמשחק כבלם במילאן – היריבה  העירונית של אינטר. קר בדק שאריקסן לא בלע את הלשון, העניק לו עיסוי לב ראשוני, דאג להקיף את אריקסן עם חבריו לנבחרת כדי לשמור על פרטיותו וגם הלך לחזק/לנחם את בת זוגו של אריקסן שירדה מהיציע לדשא. שחקנים נוספיםי כמו השוער קספר שמייכל ביצעו אף הם פעולות שסייעו להצלת חייו של אריקסן אבל מעל כולם הקרדיט מגיע לצוות הרפואי ולרופא נבחרת דנמרק מורטן בוסן שהפכו לגיבורים לאור תגובתם המהירה והיעילה שהצילה את חיי אריקסן. בוסן שהעניק טיפול על הדשא למשך 12 דקות לפני פינוי של אריקסן המונשם בהכרה מהמגרש בקופנהאגן, אמר: "כשהגענו לכריסטן הוא עדיין נשם ואפילו שוחח איתי, הרגשנו את הדופק שלו אך זה השתנה במהירות. ברגע אחד נעלם הדופק והתחלנו טיפול מציל חיים. הצלחנו להחזיר את כריסטיאן אלינו והוא התחיל לשוחח איתי שוב כשפינינו אותו לבית החולים".

אריקסן צפוי להישאר לטיפול ולהשגחה מספר ימים נוספים בבית החולים לפני שיחזור לעמוד על רגליו וישוחרר לביתו.

שחקני נבחרת דנמרק
שחקני נבחרת דנמרק המומים ומודאגים על הדשא בקופנהאגן |
צילום: רויטרס

מאמן נבחרת דנמרק קספר היולמאנד היה בדמעות במסיבת העיתונאים אחרי המשחק ואמר: "זה היה ערב ממש קשה, בו קיבלנו כולנו תזכורת מהם הדברים הבאמת חשובים בחיים – אלה מערכות יחסים בעלי משמעות. אלה האנשים שקרובים אלינו, משפחה חברים. כל מחשבותינו נתונות לכריסטיאן ובני משפחתו". פטר מולר מההתאחדות הדנית הוסיף: ""היינו בקשר עם אריקסן, השחקנים שוחחו איתו, הוא מרגיש בסדר והשחקנים משחקים עבורו".

נשיא אופ"א אלכסנדר צ'פרין אמר: "רגעים כאלה שמים הכל בפרספקטיבה. אני מאחלה לכריסטיאן החלמה מהירה ומלאה ומתפלל שלמשפחתו יהיו כח ואמונה. ברגעים כאלה האחדות של משפחת הכדורגל כל כך חזקה והוא ומשפחתו נושאים עימם את כל האיחולים והתפילות של כולם. שמעתי אוהדים של שתי הנבחרות ביציעים קוראים בשמו. כדורגל הוא יפהפה וכריסטיאן משחק באופן יפהפה".

במשחק הנוסף בבית ב' בלגיה הביסה בסנט פטברוג 0:3 את רוסיה המארחת מצמד של רומלו לוקאקו, חברו של אריקסן לקבוצת אינטר מילאנו האיטלקית. לוקאקו הקדיש את השערים שכבש לאריקסן ואחרי השער הראשון שלו רץ למצלמה ואמר: "כריס אני אוהב אותך". אחרי המשחק הוסיף החלוץ הבלגי: "נהניתי מהמשחק באופן אישי, אבל זה הה קשה לשחק כי המחשבות שלי היו נתונות לחברי לקבוצה אריקסן. בכיתי הרבה כי נבהלתי כמובן. עברנו רגעים חזקים ביחד. בילינו יותר זמן איתו מאשר עם משפחתי. מחשבותיי איתו, עם בת זוגו שני ילדיו ומשפחתו".

 

מועדון אינטר שלח חיזוק וצייץ: פורצה כריס. כל מחשבותינו איתך", כך נהגו גם מועדוני העבר בהם כיכב טוטנהאם ואייאקס וגם כל עולם הכדורגל – מועדונים מאמנים שחקנים סוכנים ואוהדים התגייסו בהלם, תפילות ועידודים לשלומו של אריקסן.

מי שזכו לביקורות רבות מצד שדרים וצופים הם צוות השידור שצילם מקרוב את ניסיונות ההחייאה באריקסן בניגוד לנוהג המקובל שאירועים כאלה לא מצלמים מקרוב – כדי להפגין רגישות ולהתחשב בפרטיות השחקן וקרוביו. זה הוביל להתנצלויות מגופים המשדרים דוגמת BBC הבריטי שהודיע: "אנו מתנצלים בפני כל מי שכעס על תמונות השידור. הכיסוי בתוך האצטדיון נשלט בידי אופ"א כגוף השידור הראשי ומרגע שהמשחק הופסק הורדנו מהאוויר את הכיסוי שלנו בצורה הכי מהירה שיכלנו".

https://twitter.com/patowestine/status/1403925793298857984/photo/1

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות