עולם

מנתח פלסטי מפורסם בהודאה תקדימית: "יש דבר כזה מחלת השתלת חזה"

השתלת חזה שתל לניתוח הגדלת חזה. יוכח שגורם למחלה?

ד"ר אנתוני יואון (46), רופא פלסטי מדטרויט עם 4.6 מיליון עוקבים בחשבון הטיקטוק לו, נזף בקהילה הרפואית שלו כשהודה במיתוסים הכואבים שנוגעים לניתוחי הגדלת חזה. אמנם רבות מהמושתלות מגשימות חלום ומרוצות מהתוצאה, אבל לרבות אחרות העניין הופך לסיוט בדמות מחלה מסתורית שכונתה מחלת השתלת חזה Breath implant illness או בראשי תיבות BII.

בסרטון REEL באינסטגרם שהעלה ד"ר יואון, הוא החזיק שתל סיליקון ביד אחת והצביע על הסימפטומים השונה שנגרמים כתוצאה מהשתלת חזה והוסיף את הכיתוב "לא עבור כולם אבל לחלק – BII הוא אמיתי".

עבור הסובלות ממחלת השתלת חזה הסימפטומים עלולים להופיע רק חודשים לאחר הניתוח ונוטים להתפתח בהדרגה ובאיטיות. בין התסמינים המדווחים לטוענות כי סובלות מהמחלה – כאב, זיהום, גירודים בעור, איבוד שיער, ערפול מוחי, עקצוצים, בעיות עיכול ועייפות.

עד להודאה של ד"ר יואון רופאים רבים טענו שאין מחלה כזו, ש'מחלת השתלת חזה' אינה מחלה אמיתית, וזאת למרות תלונות רבות ממנותחות שחשו ברע. אבל הרופא מדטרויט הפך לפורץ דרך כשיצא נגד הימסד הרפואי ותפיסות הקהילה הרפואית. "השתלות חזה עלולת לגרום לשורה של סימפטומים אצל חלק מהנשים, מה שמכונה 'מחלת השתלת חזרה'", הסביר יואון בסרטון, "כן, אני מאמין שזה אמיתי (אמיתי באותיות גדולות), אולם כמו כן אני גם מאמין שמרבית הנשים מסתדרות היטב עם השתלים, ועדיין זה לא כולן"

מצבן של הסובלות אינו מאובחן ואינו מוכר רשמית וטכנית, היות שאף מחקר מקיף עדיין לא הצליח להגיע למסקנות והוכחות שההליך והחומרים שבהם משתמשים בהשתלות עלולים להוביל למחלה, מה שהוביל לסטיגמה שהן המציאו את הבעיות ולא סבלו באמת, אבל בפועל מטופלות רבות בחרו לעבור ניתוח נוסף להסרת השתלים כתוצאה מהמחלה והסתמינים מהם סבלו, כאשר מטופלות מסוימות טענו שחשו כי בניתוח ההשתלה הן חשו שהורעלו.

הפוסט של ד"ר יואון גרם לתגובות רבות מצד נשים  שחוו על בשרן את הסבל שלאחר ניתוח ההשתלה. "הייתי כל כך חולה, מחלת השתלת חזה כמעט הרגה אותי", אמר אחת המגיבות, ואחרת הוסיפה: "תודה לך דוקטור שהיית אמיתי. חברות רבות שלו סבלו ועברו ניתוח להסרת השתלים אחרי שחוו סימפטומים דומים, והמנתחים הפלאסטיים שלהם התעקשו תמיד שככל הנראה הסבל שלהן לא קשור להשתלות, גם אם לא הצליחו למצוא להם הסבר חליפי". ברשת הוקמו פורומים רבים של סובלות מתסמינים אחרי ההשתלה, כולל קבוצת פייסבוק אחת שריכזה 145 אלף חברות בשם  HealingBreastImplantIllness.com והציעה תמיכה לסובלות ממחלת השתלת חזה.

אלפי מטופלות סיפרו על הקשיים והבעיות שחוו עם פירוט הסימפטומים מהם סבלו, מה שהוביל את ה-FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) להוציא דרישה ב-2019 שכוונה ליצרנים שמכינים את השתלים לערוך מחקר מקיף על המוצרים. בשנת 2020 ה-FDA עדכן את הניתוח שלו על תכשירים להשתלת חזה וטען: "בשנה האחרונה הוצגו ראיות חד משמעיות שמוכיחות כי ניתוח חזה גורמים לסימפטומים המדוברים, הממצאים הקיימים תומכים בעמדה לפיה חלק מהמנותחות סבלו מסימפטומים מערכתיים שעשויות להיפטר במקרה של הסרת השתלים", וזו היתה, כבר לפני שנה, הסנונית הראשונה שבישרה כי המנותחות שסובלות אינן הוזות.

אמנם הנושא עדיין נמצא תחת מחקר נוסף כדי למצוא הוכחות ודאיות לקורלציה בין ההשתלות לבין המחלה, אבל אחרי שרופא בכיר פותח את ליבו ומודה כי יש קשר אצל חלק מהמטופלות בין הניתוח לבין המחלה שאחריו, השאלה היא כבר לא אם זה יוכר אלא מתי יכירו במחלה. ואז, באמריקה כמו באמריקה, יחל גל תביעות.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות