עולם

תכירו: האוקיאנוס הדרומי – האוקיאנוס החמישי על פני כדור הארץ

אנטארטיקה אנטארטיקה. עכשיו גם לה יש אוקיאנוס פרטי

כל חובבי האטלסים והגלובוסים, נדמה שהגיע הזמן לעדכן אותם או אולי רצוי לקנות חדשים. זאת מפני שחברת נשיונגל ג'אוגרפיק הוותיקה והמוערכת שקיימת 130 שנה, הודיעה שהיא משנה את מפת העולם. אתמול (יום ג') צוין יום האוקיאנוסים העולמי ולרגל האירוע נשיונל ג'אוגרפיק קבעה כי המים שמקיפים את יבשת אנטרקטיקה יוכרו מעתה בתור האוקיאנוס הדרומי – שבכך הופך לאוקיאנוס החמישי על פני כדור הארץ – לצד האוקיאנוס השקט (פאסיפי), האוקיאנוס האטאלנטי, האוקיאנוס ההודי והאוקיאנוס הארקטי.

אלכס טייט, הגאוגרף הראשי מטעם נשיונל ג'אוגרפיק אמר: "האוקיאנוס הדרמי הוכר מזמן בידי מדענים, אולם משום שאף פעם לא היתה הסכמה בינלאומית מעולם לא הכרנו בו בצורה רשמית. בהחלט מדובר בחנוניות גאוגרפית במובנים מסוימים", הוסיף טייט, "תמיד תייגנו אותו כאופן שונה ונבדל קלות לעומת אוקיאנוסים אחרים. השינוי הנוכחי הוא עשיית צעד אחרון ולומר שאנחנו מעוניינים להכיר בו עקב הנבדלות האקולוגית שלו".

חברת נשיונל ג'אגרפיק החלה לשרטט מפות לפני יותר ממאה שנה, אי שם ב-1915, ובהסתמכך על הקרטוגרפים של החברה צוינו תמיד שמותיהם של ארבעת האוקיאנוסים – השקט, האטאלנטי, ההודי והארקטי.

לאורך ההיסטוריה כמות המים העצומה סביב היבשת הדרומית מכולם, אנטרקטיקה, נחשבו כקטע מורחב שמפגיש בין האוקיאנוסים האטלנטי, השקט וההודי. בשנים האחרונות יותר ויותר מדענים החלו להבחין ולהדגיש את המאפיינים הייחודיים של המים סביב אנטרקטיקה, הודות בעיקר לזרמים המיוחדים שזורמים באזור שנודעו כ"זרם המעגלי של אנטרקטיקה". הזרם הזה הופך את המים לקרים יותר ומעט פחות מלוחים, מה שמסייע לאחסון פחמן במעמקי האוקיאנוסים, עניין שיש לו משמעות רבה לגבי אקלים כדור הארץ -כך לפי ההסבר שפורסם במגזין נשיונל ג'אוגרפיק. "הקרחונים באוקיאנוס הדרומי כחולים יותר, האוויר קר יותר, ההרים מפחידים יותר והנוף יותר שובה לב מכל מקום שתוכלו לבקר", אמר חוקר הארצות של נשיונל ג'אוגרפיק סת' סיקורה-בודי.

מעתה יש לארבעת האוקיאנוסים ה'וותיקים' 'אח' קטן חדש באופן רשמי. וקטן תרתי משמע – אם האוקיאנוס השקט משתרע על כ-169 מיליון קילומטר רבוע, האטלנטי גודלו כחצי 85 מיליון קמ"ר וההודי 70 מיליון קמ"ר, הרי שהאוקיאנוס הדרומי המקיף את אנטרקטיקה משתרע על פני כ-22 מיליון קמ"ר בלבד. ועדיין האוקיאנוס הדרומי הוא לא הקטן מכולם – תואר זה שמור לאוקיאנוס הארקטי שגודלו 15.5 מיליון קמ"ר והוא גם האוקיאנוס הקר מכולם, כיאה לשמו ולאזור בו נמצא (סביב הקוטב הצפוני).

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות