כלכלה, עולם

כך חמקו באפט, בזוס, מאסק ואחרים מתשלום מס הכנסה במשך שנים

וורן באפט וורן באפט, מרוויח מליונים, משלם כלום למס הכנסה

כמה פעמים קראנו ושמענו את הטענות על כך שעשירי ישראל הגדולים זוכים להטבות והקלות מרשויות המדינה ומשלמים מיסים בשיעור נמוך. עם כל הכבוד לכרישים של ישראל, כשמסתכלים על האוקיאנוסים הגדולים בעולם, מקבלים פרופורציות, והכרישים שלנו נראים לפתע כמו דגיגונים.

אתר 'פרו-פאבליקה' PROPUBLICA פירסם מסמכים סודיים של רשות המס האמריקאית (IRS) שכוללים אוצר של תיעודים שלא פורסמו מעולם וחושפים כיצד ג'ף בזוס, וורן באפט, אילון מאסק ומולטי מיליארדרים גדולים נוספים נמנעו מתשלומי מס הכנסה. בעידן של ביקורות גוברות והולכות על פערים בחברה וענייני צדק חברתי, עולה השאלה כיצד יתכן שדווקא אנשים עם ההון הכי גדול בעולם משלמים מס הכנסה נמוך ובמקרים מסוימים נמנעים בכלל משתלומי מס.

בשנת 2007 ג'ף בזוס, שכבר היה מולטי מיליארדר (וכיום האיש העשיר בעולם), לא שילם אפילו דולר אחד במס הכנסה פדרלי. כך היה גם ב-2011 וב-2018. אילון מסאק, מייסד טסלה והאדם השני הכי עשיר בעולם, גם הוא הצליח להימנע מתשלומים למס הכנסה. גם מייקל בלומברג – בעל רשת התקשורת בלומברג, ששימש בעבר ראש עיריית ניו יוקר ואף ניסה (וכשל) לרוץ לנשיאות 2020, לא שילם מס הכנסה פדרלי בשנים האחרונות. ג'ורג' סורוס המיליארדר שדוחף בכל העולם המערבי אג'נדה שמאלנית, לא שילם דולר אחד למס ההכנסה האמריקאי במשך 3 שנים ברציפות. וזו רק רשימה חלקית מהקצפת של עשירי העולם שמצליחים, בזכות ניהול גאוני, כח עסקי רב וניצול כל פירצה בחוק, לשמור את הכסף לעצמם.

הקרדיט לחשיפה העיתונאית הגדולה הזו שייך לג'סי אייזינגר, ג'ף ארנסטהאוזן ופול קיל שחשפו את המסמכים באתר פרו-פאבליקה שהוא אתר חדשות שלא למטרות רווח ששם לו למטרה לחקור שחיתות ושימוש לרעה בכוח. הכותבים הדגישו שכמות המסמכים של מס ההכנסה האמריקאי (IRS) שהם הצליחו לשים יד עליה היא עצומה – חוזרת עד 15 שנים אחורה – ולכן בסך הכל מדובר בתחקיר שנמצא בעיצומו, כאשר ידיעות נוספות צפויות להתפרסם בענייניהם הכלכליים של עשירי העולם. את הידיעה שפרסמו מצטטים כבר בכל הרשתות והתחנות הגדולות.

מדובר בהצצה חסרת תקדים לחיים הפיננסיים של הכרישים של אמריקה, לרבות וורן באפט, ביל גייטס, רופרט מרדוק ומארק צוקרברג. במסמכים מוצגים לא רק ענייני המיסים שלהם אלא גם השקעותיהם, סחר המניות שלהם, הימורים מנצחים ואפילו תוצאות של בדיקות של רשויות המס.

עם הפרסום הזה קרס המיתוס של מערכת המיסים האמריקאית היא ש'כל אחד משלם את חלקו ההוגן ולפיכך האמריקאים הכי עשירים משלמים הכי ההרבה מיסים". יש להדגיש – לא מדובר בהעלמות מיסים לא חוקיות, מפני שמה שמסמכי מס ההכנסה האמריקאי חשפו הוא שהכרישים הגדולים שילמו שיעור מס אפסי עד לא קיים באופן חוקי לגמרי, זאת שעה שהונם גדל במאות מיליונים ומיליארדים מדי שנה.

פרסומים מעין אלה עשויים לעורר זעם ציבורי גדול על חוסר צדק חברתי, ואלה יגררו כמובן תגובה מצד נציגיהם של המיליארדרים שיסבירו שאם יאלצו אותם לשלם יותר מיסים הם יעתיקו את עסקיהם למקלטי מסי או מדינות עם מדיניות מס מקלות יתר. בכל אופן, ההכנסה החציונית לבית בארה"ב עומדת בשנים האחרונות על 70 אלף דולר לשנה, כאשר מתוכם 14% מהסכום הזה משולם כמיסים פדרליים. שיעור המס הגבוה ביותר 37% אמור להיכנס השנה לתוקף על זוגות עם הכנסה משותפת של מעל 628,300 דולר בשנה.

לפי המסמכים הסודיים שנחשפו, דווקא העשירים ביותר מצליחים לחמוק ביעילות מהשיטה באמצעות אסטרטגיות להימנעות משתלומי מס שחלים על אנשים נורמליים. העושר של הכרישים הגדולים נובע מזינוק בערכי נכסיהם, כמו מניות ורכוש. הרווחים האלה אינם מוגדרים בידי חוקי המס של ארה"ב כהכנסה שחלים עליה מיסים אלא אם וכאשר המיליארדרים מחליטים למכור את חלקם.

תחקירני פרו-פאבלקיה השוו כמה מיסים שילמו מדי שנה 25 האנשים הכי עשירים בארה"ב עם הערכות מגזין 'פורבס' על התעשרותם באותה שנה. התוצאות של הבדיקה מדהימות – 25 עשירי ארה"ב הגדילו את שווים ב-401 מיליארד דולר בשנים 2014-2018. הם שילמו כולם יחד במצטבר 13.6 מיליארד דורל במיסים פדרליים על גבי השנים המדוברות. כך לפי נתוני ה-IRS. במספרים מדובר על מס אמיתי בגובה של 3.4% בלבד ששילמו המיליארדרים הבכירים. זאת בזמן שמעמד הביניים בארה"ב נאלץ לשלם עשרות אחוזי מיסים מהכנסותיו הצנועות הרבה יותר.

אלוף העולם בהימנעות משתלומי מיסים הוא המיליארדר וורן באפט, מהמשקיעים הגדולים והמוצלחים בדור האחרון. דווקא באפט קרא בשנים האחרונות להטיל מיסים גבוהים יותר על עשירים, אך בחמש השנים 2014-2018 שילם מיסים בגובה 23.7 מיליון דולר בלבד, כאשר בתקופה זו הכנסותיו גדלו ב-24.3 מיליארד דולר – כלומר 0.1% מס הכנסה (פחות מ-10 סנט על הכנסות של כל 100 דולר) – זה מה ששילם באפט בשנים אלה.

באפט כמובן הוא רק שם גדול אחד. ג'ף בזוס, מייסד אמזון, שילם 0.98% מס בחמש השנים שנבדקו וזאת כמובן בנוסף לשנים בעבר בהם נמנע משתלומי מיסים בכלל.

אם אתם מעוניינים בפירוט אתם מוזמנים לכתבה המלאה בלינק הזה. כעת נותר לראות מה מימשל ביידן, המחוקקים בקונגרס האמריקאי ורשום המיסים האמריקאית עומדות לעשות בעניין. ברשת CNN דיווחו שמימשל ביידן בכלל עסוק כעת בלחקור כיצד דלף מידע על ענייני המס של עשירי העולם. טוב, למרות הרעש שיעשו מספר פוליטיקאים שמדברים על צדק חברתי, אם לשפוט על סמך ניסיון העבר הרבה לא צפוי להשתנות.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות