מדיני

משחקים באש: מארגני מצעד הדגלים בירושלים מתעקשים לעבור בשכונות הערביות

שוטרים בטמרה ב2014 שוטרים בפעולה. כח אדם או סיבות אחרות – תלוי את מי שואלים

זה היה צפוי ואפילו נדרש – מצעד הדגלים שהיה מתוכנן לעבור בעיר העתיקה בירושלים ביום חמישי הקרוב בוטל. עכשיו נותרה השאלה: למה המצעד בוטל?

במפלגת הציונות הדתית, שהייתה מבין המארגנים של המצעד, טוענים כי המשטרה הודיעה להם על הביטול בגלל איומים מצד מחבלים. במשטרה מנגד טוענים כי ביטלו את המצעד בגלל שאין למשטרה מספיק כוח אדם לאבטחו, בטח כשהוא אמור לעבור דרך השכונות הערביות במזרח העיר.

"קיבלנו הודעה מהמשטרה על ביטול צעדת הדגלים. מתברר שממבצע שומר החומות מי שיצא מורתע זו מדינת ישראל שנכנעת לאיומיי המחבלים ולא מאפשרת צעדה של דגלי ישראל בבירת מדינת ישראל" קבע מנכ״ל מלגת הציונות הדתית יהודה ולד ממארגני מצעד הדגלים. "לא ניכנע ונמשיך לפעול לחיזוק ריבונותה ומשילותה של מדינת ישראל בכל מרחבי ארצנו ובכל רחובות ירושלים".

במשטרה לא נשארו חייבים, והוציאו מיד הודעה ארסית. "בהמשך לפרסומים שגויים בנוגע למצעד הדגלים ברצוננו להבהיר – אמש בסיום הערכת מצב ובפגישה שנערכה הבוקר, שוחחו נציגי משטרת ישראל עם המארגנים, והודיעו להם כי מועד ומתווה הצעדה יתואמו בין הגורמים. ולאחר שאלו יסוכמו בין הצדדים, משטרת ישראל תעביר את המלצתה לדרג המדיני בהתאם. כפי שהובהר כבר אמש, במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג, האירוע אינו מאושר. במידה ויוחלט על ידי המארגנים לשנות את המתווה או את מועד הצעדה, הנושא ייבחן כמקובל".

ומה היה למפלגת הציונות הדתית להגיד על זה? "שינוי התוואי המסורתי כמוהו ככניעה לאיומי הטרור וביטול דה פקטו. הצעדה בוטלה גם ביום ירושלים עם שינוי התוואי", אמרו שם בשלב ראשון.לאחר מספר דקות חזרו אליי מדוברות המפלגה וטענו כי המשטרה ביטלה באופן גורף את המצעד. להודעה צורף מכתב מאגף המצבעים בירושלים ובו נכתב: "המשטרה פרוסה במספר רב של משימות וזירות ברחבי כל הארץ נוכח אתגרים מבצעיים נוכח הערכת מצב מבצעית ומודיעינית יאושר המצעד במועד ובמתווה שיתואם עם משטרת ישראל בתקופה הקרובה, המצלה זו תעבור לדרג המדיני. מבקש להוציא הודעת ביטול של הצעד לציבור הרחב".

אלא שגם לפי הודעת המשטרה שנוסחה באופן לא ברור לחלוטין עולה המסקנה כי המשטרה ביטלה את המצעד בעיקר בגלל המתווה שלו שכלל צעידה בשכונות הערביות במזרח הבירה, עובדה שמצריכה את המשטרה לגייס כוח אדם לאבטחת המצעד שאין ברשותה כעת. מה שמוביל למסקנה לפיה אם המארגנים היו מוכנים להתפשר על מצעד שעובר רק בשכונות היהודיות הוא היה מאושר. את המסקנה הזאת אני למד גם מהתגובה הראשונית שקיבלתי ממפלגת הציונות הדתית, ולכן במקרה הזה צריך לומר בקול ברור: טוב שיש מישהו שלא רוצה לשחק באש.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות