מדיני, משפטי

החורים שבגבינה הצהובה: האם למשטרה יש ראיות אמיתיות נגד הכוורת של ליצמן?

מוטי בבצ'יק ויעקב ליצמן מוטי בבצ'יק (משמאל) והשר יעקב ליצמן

פרשת השחיתות שנחשפה אתמול, ובה מעורבת חלק מהכוורת שמקיפה את ח"כ יעקב ליצמן מהידות התורה, צריכה להדאיג את כולנו, במיוחד את אלה שצורכים מזון בריא. מדובר בחשד פרשת שחיתות שנראה כאילו היא לקוחה מסרט ומעורבים בה העוזר של ליצמן, מוטי בבצ'יק. כמו כן נעצר ונחקר גם מי שנחשב ליורש העצר של ליצמן בראשחתו הרשימה, עוזרו הקודם מנחם גיישד. יחד עמם נעצר מנכ"ל חברת הלובינג הגדולה בישראל – פוליסי- ארז גיל הר ומנכ"ל חברת הפארמה רוש, אבי דנציגר.

עפ"י החשד, בבצ'יק פעל לכאורה במספר הזדמנויות ביחד עם המעורבים ממניעים של בצע כסף, לקידום ושימור אינטרסים של חברות מסחריות גדולות במשק, תוך ניצול מעמדו בחברה החרדית ובמסדרונות השלטון, ובניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי. לפי מקור המעורה בפרטים, החשד הוא כי תנובה העבירה כספים לעמותות חרדיות שבבצ'יק חפץ בייקרן וזאת כדי לפטור מוצרים מסוימים מחובתהסימון כאוכל לא בריא ממוצרי המזון שלה. הכוונה היא לרפורמת סימון המזון שמשרד הבריאות הוביל בחודש ינואר 2020, לרפורמה הזאת היו לא מעט מתנגדים בעיקר מקרב אנשי חברות המזון, שחששו שהסימון יוביל לירידה במכירת מוצרי המזון שלהם. מה שכמובן לא קרה בפועל.

החשד של המשטרה, שאותו היא תנסה להוכיח בימים הקרובים, הוא שתנובה תרמה לעמותות לפי "בקשת" בבצ'יק, ובתמורה האחרון פעל לטובתה כדי שמוצריה, כמו גבינה צהובה לדוגמא, יוחרגו מהתקנות החדשות.

עדות לקרב של תנובה נגד סימון מורצי המזון של החברה ניתן לקרוא בדיון שנערך בשנת 2017 בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת. בתנובה ניהלו בתנובה קרב מאסף נגד "הסימון הכפול" על גבינה צהובה – מדבקה אחת לכמות נתרן גבוהה ומדבקה נוספת לכמויות גבוהות של שומן רווי. הטענה של החברה, שכמובן לא התקבלה, היתה כי זה יוביל לירידה בצריכת הסידן של ילדי ישראל.

הבוקר התפרסמו פרטים נוספים על הפרשה, וביניהם העובדה שהמשטרה מנסה לגייס עד מדינה מקרב עובדי תנובה. יש הטוענים שחולשת הראיות מאלצת אותם לעשות זאת, אך רק הזמן יאמר את שלו – האם מי ששיחק מלוכלך והפסיד במערכה ייענש בסופו של דבר גם על המשחק העבירות שעשה או ששוב כמו במקרים רבים בעבר המשטרה יצאה בכל תרועה רמה עם מעצרים מתוקשרים שבסוף יתבררו כלא הרבה יותר מהרבה עשן ומעט אש.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות