מדיה

פייסמול: מדוע נמחקו הפוסטים של יאיר נתניהו וידידיה מאיר?

יאיר נתניהו יאיר נתניהו

האם הרשת החברתית פייסבוק שוב סותמת פיות או שמדובר בצנזורה מתבקשת? בסוף השבוע האחרון צנזרה פייסבוק שני פוסטים מצידם של שני אנשי ימין מובהקים, במהלך שנראה הרבה יותר כסתימת פיות מאשר מערך רגולציה הוגן ומאוזן..

על הפוסט הראשון שצונזר, פרי עטו של בנו של רה"מ, יאיר נתניהו, אולי עוד אפשר להתווכח על התוכן. אבל בסופו של יום נתניהו ג'וניר עשה את מה שרבים עשו בעבר – פירסם מודעה שקראה לתומכי הליכוד להגיע להפגין מול הבית של ח"כ ניר אורבך מימינה, זאת במטרה לנסות להשפיע עליו להתנגד להקמת ממשלת האחדות, ולמעשה למנוע אותה. איפה כאן העבירה על כללי הקהילה?

המקרה השני של הצנזורה אפילו מכעיס יותר – פוסט של העיתונאי ידידיה מאיר שבסך הכל שיתף טור שלו מהעיתון "בשבע" ובו הסביר מדוע הוא מתנגד להקמתה של ממשלת האחדות. אמנם מדובר היה בדברים קשים שהטיח בבנט ובימינה, אך בהחלט לא מלים החורגות מהשיח ומחוקי מדינת ישראל, ואף אחד לא חשב לצנזר את הטקסט שנכתב בעיתון עצמו. את פייסבוק, או את מי שפנה אליה לטובת הסרת הפוסט, זה לא כל כך מעניין.

צנזור שני הפוסטים אינו מפתיע, הגם שעל פניו לא נראה כי יש סיבה אמיתית לצנזרם. פייסבוק שינתה לאחרונה את המדיניות שלה בנושא פרסומים ברשת החברתית. כבר בסוף חודש מאי הודיעה הרשת החברתית הפופולרית כי מעתה היא לא תצנזר פוסטים רק לאחר שהם היו שעות באוויר, אלא תוכל להטיל הגבלות על פרסום פוסטים באופן מיידי ואף תגביל מראש משתמשים שחשודים בהפצת "פייק ניוז".

האם העובדה שמאיר ציין בטורו לא רק את הפוליטיקאים שמקימים את ממלת השינוי אלא גם את יועציהם ותומכיהם הכלכליים, היא זו שגרמה לרשת לפעול כה מה ובאופן כה אגרסיבי.

נזכיר כי בתחילת החודש פרסמה מועצת הפיקוח החיצונית על פייסבוק כי על הרשת החברתית לפרסם תוך חצי שנה כללים ברורים מתי היא מחליטה לצנזר חשבונות פוליטיים. ההחלטה הזאת התקבלה לאחר שפייסבוק חסמה את חשבונו של נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ, לאחר שהאחרון הפיץ פייק ניוז באופן סיטוני וקבע שהבחירות בארה"ב זויפו. זאת ללא בדל של ראיה לכך. טרמאפ אף עודד את קבוצת המוחים האלימה שעלתה על גבעת הקפיטול. על המקרים הזה ובמיוחד על הטור של מאיר, סביר להניח שלא נקבל הסבר.

השאלה היא אם מלחמתה הראויה של פייסבוק הפייק ניוז היא אמיתית או למעשה פייק ניוז משל עצמה, רק כדי לשרת ולעזור לצד שבו היא בוחרת.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות