עולם

קורונה? הצחקתם את המנהלים הגדולים, ששכרם קפץ לשיא חדש

וול סטריט וול סטריט. המנהלים הגדולים חגגו גם בקורונה

המנכ"לים בחברות הגדולות בארה"ב הרוויחו בשנת 2020 משכורת חציונית של 13.4 מיליון דולר ובכך שברו שיא הכנסות שנה חמישית ברציפות, זאת כזכור דווקא בשנת מגיפה בה התכווצו כלכלות העולם והמוני עסקים פשטו רגל.

העיתון הכלכלי הנחשב וול סטריט ג'ורנאל פירסם את הדירוג השנתי של המשתכרים הבכירים בקרב החברות המובילות הנסחרות בבורסה האמריקאית (מדד 500 P&S). מרבית המנכ"לים הכרישים האלה תוגמלו בהעלאת שכר בשיעור של 5% ומעלה, כאשר החברות שלהם רשמו החזרים שנתיים של כ-8% עבור מחזיקי המניות, כך לפי ניתוח של חברת האנליטיקה MyLogIQ בשיתוף עם העיתון.

שבעה מנכ"לים זכו לחבילות פיצויים שמוערכות ביותר מ-50 מיליון דולר בשנה שעברה, כאשר ב-2019 היו רק שני מנכ"לים שזכו לבוחטות כאלה וב-2018 נרשמו שלושה כאלה.

יש לציין כי מרבית החברות שמהן מגיעים המשתכרים הבכירים השנה אינן לרוב בצמרת דירווג השכר – חלקם משקפים את המרוויחים הגדולה מהמגיפה והסערה הכלכלית שבאה בעקבותיה, דוגמת חברת אקטיוויז'ן בליזאר ACTIVISION BLIZZARD שמייצרת משחקי וידאו וחברת ריג'נרון REGENERON שהיא ענקית בתחום הביוטכנולוגיה והפארמה.

שיאן המשתכרים מבית המנכ"לים הוא צ'אד ריצ'יסון, מייסד חברת התוכנה Paycom, עם חבילת שכר של מעל 200 מיליון דולר. בפייקום טענו שעל מנת לממש את מרבית הבונוסים ותמריצי השכר הנוספים שמגיעים לריצ'יסון, החברה תהיה חייבת לרשום רווחים תפעוליים ורווחי שוק גבוהים ומשמעותיים.

חבילות הפיצויים של מרבית המנכ"לים הוגבלו ברובן למניות או אופציות של מניות, כאשר הדירקטוריונים המשיכו לשים דגש על מבני שכר שנועדו ליצור התאמה בין שכר הבכירים לבין ההון של בעלי המניות. המשמעות – כשהמניות בבורסה מזנקות, חבילות השכר קופצות: כך למשל לארי קולפ, מנכ"ל חברת ג'נרל אלקטריק, זכה ב-2020 למענק שבמקור היה שווה 57 מיליון דולר אך קפץ בסוף השנה לכדי 100 מיליון דולר. בחברת ג'נרל אלקטריט דיווחו כי קולפ לא יקבל את מענק המניות שלו מחודש אוגוסט שעבר עד שנת 2024, וגם זה יקרה רק במידה ויעדי הביצועים של החברה יושגו, אולם יעדי החברה הושגו בגדול הן בדצמבר האחרון והן במאי (חודש שעבר).

כמו פייקום וג'נרל אלקטריק, גם חברות ענק אחרות מסרו הבהרות ברוח דומה – כי המנכ"לים הבכירים זוכים לבונוסים על עבודתם במשך שנים רבות של ייצור ערך עבור בעלי המניות ומשקפים הבעת אמון וביטחון של בעלי המניות במנכ"לים. כמו כן מרבית החברות ציינו כי ממילא הבונוסים שלהם תלויים בהצלחת המניה ואמורים להיפרס על גבי שנים קדימה, כאשר הכנסתם במקרים רבים היא באמצעות קבלת נתח מניות או אופציות.

בתחתית רשימת המשתכרים מבין המנכ"לים בחברות שנסחרות במדד ה-500 P&S נמצאים 24  מנכ"לים שהכניסו פחות מ-5 מיליון דולר בשנת 2020, אם כי יש לציין שב-2019 היו 28 מנכ"לים כאלה וב-2018 היו 33 מנכ"לים כאלה, עוד נתון שמשקף את השנה המצוינת שהיתה לחברות הגדולות.

מייסד טוויטר ג'ק דורסי הכניס 1.40 דולר בלבד – שמייצגים פני אחד על כל תו שאפשר להכניס בציוץ (140 תווים). סטיבן קין הבעלים של חברת צינורות הגז קינדר מורגן הכניס דולר בודד.

ומי הכניס הכי מעט? לא תאמינו, אבל לפחות בכל הנוגע לחבילות פיצויים ל-2020 מדובר באדם העשיר בעולם – מנכ"ל טסלה, אילון מאסק שדיווח על 0 שכר ב-2020. ובכל זאת – אל תדאגו לאילון כי חובה להזכיר שמאסק גרף אופציות למניות בשווי 32 מיליארד דולר במסגרת חבילת התשלום שסידר לעצמו בשנת 2018.

אחד הנתונים המעניינים שמפורסם בדו"ח של וול סטריט ג'ורנאל הוא כי כל המנכ"לים של חמש החברות שייצרו את החזר ההשקעה הכי טוב לבעלי המניות במהלך שנת 2020 השתכרו דווקא פחות מההכנסה החציונית ברשימה (שעומדת כאמור על 13.4 מיליון דולר 'בלבד).

11 מ-25 החברות שרשמו את הביצועים הכי טובים ב-2020 הן חברות טכנולוגיה, ואפילו אפשר לספור 12 מ-25 אם מחשיבים גם את טסלה בספירה, אף שרשמית היא מקוטלגת כיצרנית מכוניות. עוד 4 חברות מבין המצליחות ביותר בשנה שעברה היו מתחומי הבריאות וביטוחיי בריאות.

החברות עם הביצועים הכי גרועים ב-2020 היו שלא במפתיע כמובן מתעשיות שניזוקו קשות ממגיפת הקורונה, דוגמת חברות ספנות וקרוזים וחברות אנרגיה. 15 מ-25 החברות עם הביצועים החלשים ביותר היו משוק האנרגיה, כאשר חברה טכנולוגית אחת – היולט-פקארד – רשמה הפסדים בגובה 45%.

22 נשים מנהלות חברות שנמצאות במדד 500P&S ובשנת 2020 הכנסתן החציונית היתה כמעט זהה לזו של הגברים, אפילו טיפה גבוהה יותר 13.6 מיליון דולר. מרילין היוסון מנכ"לית חברת התעופה לוקהיד-מרטין אמנם התפטרה במהלך השנה האחרונה אבל לא לפני שהרוויחה שכר שנתי של 28.5 מיליון דולר.

אז איפה הכסף? עכשיו אתם יודעים.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות