כללי

צעד גדול לאנושות? ניסוי מוצלח בטיפול חדשני נגד סרטן

תאים סרטניים תאים סרטניים

 

מדענים ערכו ניסוי מוצלח בתרופה שפועלת בסגנון 'סוס טרויאני' ומסוגלת להשמיד תאים סרטניים ותאים חיידקיים מבלי לפגוע ברקמה הבריאה שנמצאת בסמוך אליהם, כך פורסם בריחון המדעי נייצ'ר קומיוניקיישנס (NATURE COMMUNICATIONS), פרסום שעשה רעש במערב ועורר אופטימיות אצל חולי סרטן ובמחלקות האונקולוגיות. החוקרים מאוניברסיטת אדינבורו שילבו מולקולה זעירה שקוטלת את הסרטן (SeNBD) עם תרכבות מזון כימית כדי להערים על תאים ממאירים כך שהם יבלעו אותה.

המחקר הניסויי המדובר בוצע על דגים ("דגי זברה") ועל תאים אנושיים, ולטענת החוקרים נדרשים מחקרים נוספים כדי לבחון ולאשר אם מדובר בשיטה בטוחה ואמינה לטפל בסרטן בשלבים מוקדמים ובחיידקים עמידים לתרופות.

תאים סרטניים נחשבים ל"חמדניים" וכאלה שצורכים מזון ואנרגיה בשיעור גבוה, יותר מאשר תאים בריאים. באמצעות שילוב של מולקולת SeNBD עם תרכובת של מזון כימי נוצר  "טרף אידיאלי לתאים מזיקים" שבולעים אותו "מבלי להיחשף מראש לאופיו הרעיל", כך לדברי אוניברסיטת אדינבורו בה הומצאה התרופה.  החוקר המוביל הוא פרופסור מארק ונדרל, מומחה לכימיה וביו-רפואה. "המחקר הזה מייצג התקדמות חשובה בעיצוב טיפולים חדשים שיכולים להיות מתופעלים בקלות על ידי הקרנת אור, שבאופן כללי היא מאוד בטוחה", אמר ונדרל והוסיף, "מדובר בפריצת דרך שפותחת אפשרויות חדשות רבות ברפואה התערבותית דרך הריגת תאים פוגעניים מבלי להשפיע לרעה על הרקמה שנמצאת סביבם" .

החוקרים שהגו את הרעיון השוו אותה לסוס טרויאני וטענו שהשפעתו היא כמו של "ראש נפץ מטאבולי". בנוסף לכך, הרכיב שהורג את התאים הסרטניים מופעל על ידי אור ומבצע את פעילותו היעלה רק לאחר הפעלתו באור. כלומר – מנתח יכול לקבוע בדיוק היכן לתפעל את התרופה – במקום הספציפי בגוף האדם שהוא מוקד התאים הבעייתיים, מה שמקטין את הסיכון להריסת רקמות בריאות ומניעת תופעות לוואי כמו נשירת שיער ובחילות.

ד"ר סם בנסון, חוקר נוסף באוניברסיטת אדינבורו שהשתתף במחקר, אמר שהמכניזם של חלוקת התרופה משמעותה שהיא ניתנת דרך 'השער הראשי של התא' במקום 'לנסות למצוא דרך לחדור את אמצעי ההגנה שיש לתא".
נותר לקוות שאכן הטיפול החדשני יוכיח עצמו כ'משנה משחק' במלחמה בסרטן.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות