כללי

העולם על פי סמוטריץ': שמרנות יותר חשובה מטיפול בעבריינית מין

בצלאל סמוטריץ', ארכיון בצלאל סמוטריץ'

התגובה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד השר יעקב ליצמן היא התמצית של כל מה שדפוק בדיון הציבורי בישראל. נכון, הורגלנו לרמה ירודה מאוד, לטיעונים מביכים שספק אם אפילו המשמיע אותם באמת מאמין בהם, ואנחנו כבר מבינים שאי אפשר לדבר פה באמת על מהות. אבל התגובה של סמוטריץ', היא ליגה אחרת אפילו בסטנדרט הפוליטי-ישראלי הנחות.

"קראתי את הודעתו של מנדלבליט על כוונתו להעמיד לדין את השר ליצמן בעבירות של הפרת אמונים, והיא מביכה, חמורה ומקוממת." התפייט סמוטריץ' ."הניסיון לטעון נורמטיבית שכשנבחר ציבור פונה לפקידים הכפופים לו במטרה לשנות את החלטתם או פעולותיהם כשהוא, כממונה עליהם, סבור שהם טעו, עולה כדי הפרת אמונים ועבירה פלילית הוא הזוי ומקומם. המשך ניסיונות ההפחדה של המערכת המשפטית את נבחרי הציבור וההשתלטות שלהם על תהליכי קבלת ההחלטות".

 

 

 

דבריו של סמוטריץ' אינם רק חסרי היגיון לוגי אלא מקוממים. כי אפילו נגיעונת קטנה בדברים שבהם מואשם ליצמן, מטילה צל כבד על מניעיו ופועלו "המקצועי". כן, כי הדבר המרכזי שבגינו יעמוד ליצמן לדין הוא לא ערעור על הדרגים המקצועיים בנושאים הרי גורל אלא עזרה ספיציפית לעבריינית מין ונמלטת, והפעלת לחץ על גורם מקצועי כדי שישנה את חוות דעתו לגביה. כן, אותה מלכה לייפר שפגעה לכאורה בעשרות ילדות באוסטרליה וחמקה מהסגרה במשך שנים, בזכות פועלו של ליצמן. וזו, אליבא דסמוטריץ', היא עבודה מקצועית של השר.

עושה רושם שסמוטריץ' קצת התבלבל. או התרשל. זה בסדר להכריז מלחמה על מנדלבליט ולצאת נגד כל החלטה שלו, אבל ייתכן שאם כבוד הח"כ היה טורח לקרוא את החשדות אולי לא היה ממהר לצאת להגנתו בטענה מגוחכת כאילו ליצמן "פנה לפקידים הכפופים במטרה לשנות את החלטתם".

אל תדאגו, גם בפרשה השנייה אין סיכוי שסמוטריץ' היה בכיוון, מפני שגם פה לא מדובר באינטרס ציבורי חשוב אלא באלמנט אישיקהילתי מובהק של ליצמן. הוא חשוד כי הוא ניסה להשפיע על דעתם של עובדי מחלקת התברואה במשרד שלא להטיל הגבלות על מעדניית "בית ישראל" בירושלים, זאת למרות חיידקים וזיהומים שנמצאו במדעניה שחלק מהן גרמו לאישה להפיל את עוברה.

אז מה כ"כ מביך בהחלטת היועמ"ש? או שח"כ סמוטריץ' שכח להפסיק את כפתור האוטומט של הירי נגד מנדלבליט ונפלט לא משהו לא בכוונה לפני שהלך לישון. ואולי זו בכלל היתה פאשלה של הסטונדט.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות