כלכלה, עולם

המיליארדרים החדשים: ראשי חברות התרופות שהתעשרו במהלך הקורונה

כסף, אילוסטרציה כסף, אילוסטרציה

חיסוני הקורונה יצרו לפחות תשעה מיליארדרים חדשים בעקבות הזינוק האדיר במניות של חברות התרופות שהוציאו את החיסונים לשוק, כך מפרסמת רשת CNN. בראש רשימת המיליארדרים החדשים נמצאים סטפן באנסל, מנכ"ל מודרנה, ואוגור שאהין, מנכ"ל ביונטק שייצרה חיסון בשיתוף פייזר. השווי של שניהם מוערך ב-4 מיליארד דולר כל אחד, לפי ניתוח מעמיק של ארגון People's Vaccine Alliance (הברית לחיסון אנשים) שמאגד בתוכו קבוצות שונות לרבות ארגון אמנסטי הבינלאומית. בניתוח הנתונים הכלכליים השתמשו הבודקים במידעים שונים כולל דאטה מרשימת עשירי פורבס.

בין המיליארדרים החדשים בזכות החיסונים תוכלו למצוא גם מנהלים מ"קאנזינו ביולוג'יקס" מפתחת החיסון הסיני וכך משקיעים במודרנה שנכנסו בשלב מוקדם. הנתונים הכלכליים של מניות חברות התרופות הראו זינוק מטורף מתוך ציפיות לרווחים גבוהים מחיסוני הקורונה שמאוד סייעו לחברות גם בראיה עתידית. מניית מודרנה זינקה ביותר מ-700% מאז פברואר 2020, מניית ביונטק זינקה ביותר מ-600% ומניית קאנזינו ביולוג'י'קס זינקה ביותר מ-440% במהלך אותה תקופה – החיסון הסיני שניתן באמצעות זריקה אחת ועדיין יש סימני שאלה סביב יעילותו, אושר לשימוש בסין בפברואר האחרון.

חברות פייזר ומודרנה צפויות להכניס 32 מיליארד דולר מחיסוני קורונה בשנת 2021 בלבד!

ביונטק עשתה רווח נקי של 1.3 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה (2021), במיוחד הודות למכירת חיסוני הקורונה. ברבעון הראשון של השנה הקודמת 2020 ביונטק רשמה הפסדים של 76 מיליון דולר. מודרנה, שקיבלה תמיכה והשקעה בעלות של מיליארד דולרים מהמימשל האמריקאי, הכניסה ממכירות חיסונים 1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2021 – הרווחי ביותר בתולדות החברה, ובנק ההשקעות הגלובלי גולדמן-זקס מעריכה שמודרנה תכניס בשנת 2021 13.2 מיליארד דולר מחיסוני הקורונה.

לטענת פעילים חברתיים שמנסים להילחם בפערים החברתיים, ריכוז ההון מדגיש את חוסר השוויון שנוצר והתעצם כתוצאה מהמגפה. תשעת המיליארדים החדשים שווים יחד 19.3 מיליארד דולר, שזה מספיק כסף על מנת לחסן 780 מיליון בני אדם ממדינות עניות. "המיליארדים האלה הוא הפנים האנושיות של רווחי הענק שעושים רבים מתאגידי הפארמה בזכות המונופול שיש להם על החיסונים", טוענת אן מריוט, מנהלת מדיניות בריאות בארגון 'אוקספאם' (OXFAM) שמטרתו להילחם בעוני העולמי, "החיסונים האלה מומנו באמצעות כסף ציבורי ועליהם להיות קודם כל ובעיקר נכס ציבורי גלובלי ולא הזדמנות לייצא רווח פרטי".

אכן כסף ציבורי רב הושקע כדי לסייע לפיתוח החיסון, ממשלת גרמניה למשל השקיע כ-400 מיליון דולר בפיתוח החיסון של ביונטק וכאמור המימשל האמריקאי בעידן הנשיא הקודם דונלד טראמפ אף השקיע מיליארדים בפיתוח. לצד ההשקעה הממשלתית הרבה, יהיו שיזכירו בצדק שפיתוח החיסון בזמן שיא לא היה מתאפשר אלמלא מעורבותן של חברות פרטיות יעילות שפועלות בתחרות זו עם זו.

הדיווח הזה קורה בסמך לאירוע ה-20G – פסגת הבריאות העולמית שבה מנהיגי העולם שוחחו ביום שישי האחרון בעניין הסרת זכויות הקניין האינטלקטואליות שיש על החיסונים. ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב, תומך במהלך שתומכיו סבורים כי יעזור לאספקת החיסונים בעולם וכן לצמצמם את הער בין מדינות עשירות לעניות. מתנגדים למהלך ובהם למשל מדינה כמו גרמניה, טענו כי השמירה על זכויות קניין אינטלקטואליות היא חיונית עבור חדשנות ולטענתם הסרת הפטנטים מהחיסונים לא בהכרח יתרמו להעלאת קצב אספקת החיסונים, נוכח כח ייצור מוגבל ומחסור ברכיבים לחיסון.

לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) 87% ממנות החיסון ניתנו למדינות עשירות או מבוססות, בעוד מדינות עניות קיבלו רק 0.2% מאספקת החיסונים. לפי הערכת קרן המטבע הבינלאומית חיסון של כ-50% מאוכלוסיית העולם עד אמצע 2022 יעלה כ-50 מיליארד דולר.

https://twitter.com/AlexBerenson/status/1398633872460558337

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא, שהדליק משואה ביום העצמאית, אמר שמהלך פסגת ה-20G ביום שישי שהחברה תספק 2 מיליארד חיסונים למדינות עניות בשנה וחצי הבאות. פייזר מצפה שהמכירות של החיסון שלה יכניסו כ-25 מיליארד דולר עד סוף השנה, כולל רווחים שמתקרבים ל-30%. בורלא הגן על ההחלטה לעשות רווח על החיסון, כשלטענתו החברה לקחה סיכונים רבים במהלך פיתוח החיסון והשקיע כשני מיליארד דולר במחקר ופיתוח. יחד עם זאת, הרווחים העצומים של לחברות התרופות מאפשרים להם לנהוג כעת בנדיבות כלפי מדינות עולם שלישי, מתוך ההבנה ש"אך אחד לא יהיה בטוח עד שכולם יהיו בטוחים", לשון הודעת פייזר.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות