עולם

מדוע הפסיק ממשל ביידן את החקירה לגבי מקור התפרצות הקורונה?

ג'ו ביידן ג'ו ביידן. מפחד מהסינים?

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן טען אמש (יום ג') כי הוא דורש מסוכנויות המודיעין של ארה"ב להכפיל את מאמציהם לחקור מהן מקור התפרצות נגיף הקורונה. ביידן אף טען כי הוא לוחץ על סין לשתף פעולה עם החקירה ולטענתו נדרשות ראיות נוספות כדי לקבוע אם הנגיף התפרץ ממעבדה, אולם במקביל ממשל ביידן סיים חקירה במזכירות המדינה האמריקאית שנועדה לבדוק אם יש קשר בין התפרצות הקורונה למעבדה בווהאן.

ההשערה שהקורונה התפרצה מהמעבדה בווהאן עלתה מחדש בימים האחרונים לכותרות אחרי חשיפה של ה'וול סטריט ג'ורנאל' שחוקרים אמריקאים גילו שעוד לפני שסין דיווחה על מקרי קורונה היו כבר שלושה עובדי המעבדה הווירולוגית בווהאן שנזקקו לאשפוז באמצע נובמבר 2019 עם תסמינים דומים לחולי קורונה. יותר ויותר מדענים בכירים חושדים או לפחות אינם פוסלים את האפשרות שמקור נגיף הקורונה בהתפרצות שארעה במעבדה הווירולוגית בווהאן. אפילו ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הבכיר לבריאות הציבור, טען כי "הוא לא משוכנע שהנגיף התפתח בצורה טבעית", ולדעתו: "יש להמשיך לחקור מה ארע בסין עד שנבין כמיטב יכלתנו מה קרה".

את החקירה במזכירות המדינה לבדיקת מקור התפרצות הקורונה יזם מזכיר המדינה של מnשל טראמפ מייק פומפאו בסוף 2020, ולטענת המקורות של CNN הגורם הרשמי לסגירת החקירה היא "דאגות באשר לאיכות עבודת החקירה". העניין כמובן הכעיס מאוד את הרפובליקנים ובראשם הנשיא הקודם, דונלד טראמפ, שאמר בראיון לרשת ניוזמקס: "אני חושב שזה היה ברור לאנשים חכמים שהנגיף הגיע ממעבדה, אין לי ספק באשר לכך. ספגתי ביקורת מהעיתונות על כך כי יש הרבה אנשים שדואגים לסין… אנשים לא רצו לומר סין, בדרך כלל הם אוהבים להאשים את רוסיה".

מייק פומפאו, הקול הכי בולט אולי ברשתות החברתיות מממשל טראמפ, לא הסתיר אף פעם את דעתו על כך שמקור הנגיף הוא המעבדה הוירולוגית של ווהאן ושממשלת סין מכסתחת ומנסה להסתיר את האמת. "הנשיא ביידן מתייצב לצד סין, ארגון הבריאות העולמי והתקשורת הליברלית בנוגע לוירוס מווהאן – ובכך שמזכירות המדינה סוגרת את החקירה לגבי מקור הנגיף", צייץ פומפאו לאחרונה, "ביידן מצטרף ל'קהל שאומר שאין מה לראות כאן'".

פומפאו הוסיף: "אני משוכנע שנגלה שהראיות שראינו עד כה הן עקביות עם התפרצות הנגיף ממעבדה ואני בטוח שזה מה שניווכח לדעת. אם אני טועה אני מקווה שהמפלגה הקומוניסטית של סין יתייצבו ויעשה ממני טיפש".

מזכירות המדינה האמריקאית אישרה ל-CNN שהחקירה נעצרה, אך טענה שהיא נמשכת במסגרת סוכנויות אחרות שבודקות את "העניינים שנוגעים למקור התפרצות הקורונה", אולם במזכירות המדינה חשדו שהחקירה היא חלק מהניסיון של מימשל טראמפ להאשים את סין בהתפרצות הנגיף.

נותר לראות אם ביידן באמת מתכוון להצהרותיו התקיפות או שזה רק נועד ליחסי ציבור ושכמו שטראמפ התריע, המימשל הנוכחי ינקוט גישה מקלה ותרנית ותבוסתנית כלפי סין – מקור התפרצות הקורונה, מדינה של 1.4 מיליארד תושבים שבה תועדו עד כה 4,600 מתים מקורונה כשבשאר העולם 3.5 מתים מקורונה עד היום, ובנוסף הכלכלה הסינית היתה היחידה בעולם שצמחה בשנת 2020.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות