עולם

תחקיר: כך פייסבוק מצנזרת פוסטים של ספקני חיסונים (ובכלל)

מארק צוקרברג ואשתו מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק לצד אשתו

חברת התחקירים "פרוג'קט וריטאס" השיגה מסמכים פנימיים של פייסבוק שמתעדים כיצד הרשת החברתית מתמודדת בחשאיות עם משתמשים שמטילים ספק בחיסונים וכיצד היא מנסה לצנזר ולהגביל את חשיפת הפוסטים שלהם.

שני עובדי פייסבוק הדליפו מסמכים והתראיינו בעילום שם ביחס למדיניות של הרשת החברתית. אחד מהם אמר כי "פייסבוק משתמשת בסיווגים באלגוריתמים שלה כדי לסמן תכנים מסוימים שמכונים על ידי פייסבוק כ'ספקני חיסונים'. ללא ידיעתם של המשתמשים פייסבוק מחלקת ציונים לפי מדד VH – ראשי התיבות של vaccine hesitancy – ספקנות חיסונים. על בסיס המדד הזה היא יכולה להוריד בדרגה את התוכן. כשהם כותבים את האלגוריתם הזה שעובר על כל תכני פייסבוק ומחפשת מילות מפתח שקשורות לחיסונים ולפי התוכן שכותב המשתמש הוא מקבל ציון לגבי יחסו לחיסונים ומדית ספקנותו. אם למשל מישהו מפרסם ידיעה על אדם שמת אחרי שלקח את החיסון הוא יתוייג כספקן חיסונים".

במסמך אחד מופיע כיצד פייסבוק מחלקים פוסטים ל-2 רמות: רמה 1 שכוללת את המבקרים הקולניים שמבקרים ויוצאים נגד החיסונים ורמה 2 שכוללת מכחישי קורונה וכאלה שאינם תומכים בחיסונים אבל עושים זאת בצורה מרומזת ולא ישירה. פייסבוק מחלקת ציונים ומסווגת את הפוסטים וההערות במאצעות אלגוריתמים והתערבות אנושית במקרי הצורך, ובהתאם לכך היא מצנזרת ומונעת חשיפה ולייקים רבים למפקפקים בחיסונים.

באחד המסמכים שהודלפו נכתב על שינוי כמות הלייקים: "לגבי ספקני החיסונים שאנחנו מורידים בדרגה, אנחנו מפחיתים 2.64 אלף לייקים (הורדה של 42.5%) שמצטברות ל-176 אלף לייקים, מאחר שמבחן הדגימה שלנו עומד על 1.5%". אחד המדליפים מעריך המבחן הדגימה נלקח מעמודים של פייסבוק ואינסטגרם שבהם ניתנות ההוראות הרשמיות לגבי הקורונה, החיסונים וההגבלות ומתורגמים לשפות רבות.

ההערכות של המדליפים מתוך פייסבוק הן שהחברה בוחנת אם צעדיה מקבלים אישור חברתי ואז רק הולכת ומתרחבת עד שכל דבר יכול להתנגד למדיניות בה דוגלת החברה. "מערכת היחסים של הגולשים עם פייסבוק הפכה להיות כמו מערכת יחסים עם בן זוג שולט ומתעלל, כזה שלא מאפשר לבן הזוג לדבר על דברים שקורים בזוגיות שלהם ומגבילים את קולם", מספר אחד המדליפים שגם חושף כי פייסבוק מנסה לשלוט בתוכן עוד לפני שאתה מעלה אותו לעמוד שלך כשהיא מפרסמת אזהרות על פוסטים שמתייחסים לקורונה.

"העניין הגדול שראינו עם התנהלות הרשת החברתית לאורך השנים יצירת התפיסה הזו שרוצה לגרום לך לחשוב שאתה לבד במאבק ושאתה במיעוט", אומר המדליף שטוען כי עמית בול, מדען חוקר בקבוצות מדע ונתונים של פייסבוק הוא אחד האחראים לסיווג משתמשים לפי יחסם לחיסונים ולמדיניות של פייסבוק בקורונה. לצד בול עובדים בפייסבוק עוד שורה של אנשים שחברים גם במקביל בחברה שנקראת "יושרה בריאותית".

החשיפה של העיתונאי החוקר ג'יימס אוקיף מ"פרוג'קט וריטאס" מעלה שוב שאלות ביחס לכוח הכמעט בלתי מוגבל של הרשתות החברתיות הגדולות ויכולתן לצנזר, להשתיק דיונים בנושאים מסוימים ולהגביל את חופש הביטוי. קחו לדוגמה את עניין התפרצות נגיף הקורונה – במהלך השנה האחרונה פייסבוק ורשתות חברתיות אחרות חסמו או צנזרו פוסטים שטענו שהקורונה יצאה ממעבדה וירולוגית בעיר ווהאן, והנה בשבוע האחרון הרבה גורמי בריאות וגופי תקשורת החלו להאמין בנראטיב הזה.
לפי דוח הרבעון האחרון של פייסבוק ישנם בכדור הארץ 2.79 מיליארד משתמשים באפליקציית פייסבוק אחד משני המדליפים העיר: "אסור שאף עובדה ואמת יפריעו לנראטיב שהוא 'קחו את החיסון. הוא טוב בשבילכם. כולם צריכים להתחסן ואם לא תתחסן תסומן כאויב החברה". הוא סיכם: "ישנם לפחות 25% מעובדי פייסבוק שמסכימים לעמדותיי. בשלב כלשהו מגיע הזמן בו עליך להחליט איזה עולם אנחנו רוצים להשאיר לילדינו, אני לא רוצה להשאיר בידיהם עולם שבו אין להם חירויות".

תגובת דובר פייסבוק לתחקיר של פרוג'קט וריטאס וטענו "הודענו על המדיניות שלנו בצורה יזומה בבלוג החברה וגם דאגנו לעדכן את מרכז העזרה שלנו עם המידע הזה".

לתחקיר המלא – לחצו כאן.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות