כללי

גל חדש של תחלואת קורונה ביפן מאיים על קיום אולימפיאדת טוקיו

טוקיו 2020 האם גל התחלואה ביפן עלול לסכן את קיום אולימפיאדת טוקיו בעוד חודשיים?

 

פחות מחודשיים לפתיחת אולימפיאדת טוקיו, ארה"ב הוציאה אזהרת מסע ליפן בשל הזינוק במקרי התחלואה בקורונה בארץ השמש העולה. לצד זאת טען גורם בכיר בוועד האולימפי האמריקאי הביע ביטחון שלא תהיה שום בעיה לספורטאים להגיע לבירת יפן ולהשתתף במשחקים האולימפיים.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) – הארגון האמון על בריאות הציבור בארה"ב – הוציא הודעה לפיה: "על הנוסעים להימנע כלל מטיסות ליפן", והוסיפה אזהרה: "במצב הנוכחי ביפן אפילו נוסעים מחוסנים עלולים להיות בסיכון הידבקות והדבקה בווריאנטים של הקורונה". 151 מדינות תמוגדלות על ידי ארה"ב ברמה 4 – רמת האזהרה הגבוהה ביותר, ובכלל מרבית מדינות אירופה שבהן כידוע מתקיימות תחרויות ספורט רבות בכל הענפים, עם הגבלות מיוחדות בגלל הקורונה.

כזכור, יפן הודיעה מראש שתאסור על כניסת תיירים לאולימפיאדה כשביציעים ינכחו רק יפנים (וגם זה בהתאם להגבלות במדינה) ונציגי תקשורת זרה. במשך תקופה ארוכה יפן נחשבה אחת המדינות הבטוחות עם שיעור תחלואת קורונה נמוך, אבל כעת היא רואה גל הדבקות שלפי דיווחים גורם לעומס גדול על מערכת הבריאות ביפן ובערים מסוימות בעיקר במערב יפן התפוסה בבתי החולים מלאה והמצב על סף קריסה ואיבוד שליטה.

יפן לא מתירה כניסת תיירים למטרות טיולים או עסקים ועבודה, למעט נסיבות חריגות, בשל הפחד ממוטציות ווריאנטים של הנגיף. חלקים גדולים ביפן נמצאים במצב חירום ותחת הגבלות חלקיות, ולמרות המצב המדאיג אולימפיאדת טוקיו אמורה להיערך הקיץ כמתוכנן בין 23 ביולי ל-8 באוגוסט, אחרי שנת דחיה בגלל הקורונה. אמנם יש לחצים מגורמים שונים לבטל את האולימפיאדה אבל ישנם גם לחצים רבים לקיים את האירוע מצד הוועד האולימפי הבינלאומי והגופים המחזיקים בזכויות השידור.

בכל מקרה, ביפן עצמה סקרי דעת קהל הצביעו בברור על רוב מוחץ של הציבור שהיה שמח לראות את ביטול האולימפיאדה או דחייתם בפעם השניה ואלה מקווים שאזהרת המסע של ארה"ב לאזרחיה היא רמז לכך שבקרוב המשלחת האמריקאית תפרוש מהשתתפותה באולימפיאדת טוקיו אולם הסיכויים לכך נמוכים. בשלב זה הוועד האולימפי עושה כל מאמץ אפשרי שהמשחקים האולימפיים יתקיימו הקיץ בטוקיו. " גם אם טוקיו תהיה במצב חירום האולימפיאדה תתקיים כמתוכנן", אמר בשבוע שעבר סגן נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, ג'ון קואטס.

ביפן (125 מיליון תושבים) נרשמו מעל 700 אלף נדבקים בקורונה ו-12 אלף מתים מהנגיף. יפן מפגרת מאוד בקצב החיסונים שלה אחרי המדינות המפותחות בעולם. רק 1.9% מאוכלוסיית יפן הבוגרת מחוסנים נגד קורונה. השבוע הודיעה ממשלת יפן על תכנית לחיסון המוני, במיוחד בערים הגדולות טוקיו ואוסאקה שנפגעו קשות בגל ההדבקות החדש. ביפן מקווים שעד סוף יולי לפחות מרבית האוכלוסיה המבוגרת במדינה כבר תהיה מחוסנת.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות