כללי

הפטריוט: גם בהסברה ערן זהבי עשה בית ספר לשאר הכדורגלנים

ערן זהבי ערן זהבי. לא עושה חשבון לאף אחד

הוא עשה זאת שוב. ערן זהבי הראה להם מה זה. EZ7 הזכיר שהוא שחקן ברמה משלו – הווינר, הסקורר, הווירטואוז, המאלתר, המפציץ, הכדורגלן הישראלי היחיד שמזכיר במשהו את כריסטיאנו רונאלדו. מי שתמיד יש לו את התשובה האחרונה מול כל המבקרים והמקנאים; מי שהמחסנית שלו אף פעם לא מתרוקנת. אה, הפעם זה קרה בזירה אחרת מאשר מגרש הכדורגל.

אם אומרים על כדורגלני ישראל שמשחקים בליגות זרות שהם השגרירים הבכירים של המדינה (ובאמת מי מכם יודע מיהו שגריר ישראל בסין לעומת ההישגים של ערן זהבי בליגה הסינית?), זהבי הזכיר השבוע שהוא בכיר שגרירינו ובפעילות שלו ברשת החברתית הוא נתן תגובה ציונית הולמת. כוכב נבחרת ישראל ופ.ס.וו איינדהובן ההולנדית העניק פה, לב וביטוי למה שמרגיש מרבית הציבור הישראלי, לתחושת הבטן הלאומית. זהבי החזיר אגרוף בבטן לאנטישמיים ולשונאי ישראל הרבים ברשת. מרבית הציבור היה שמח לראות דמויות פוליטיות, תרבותיות ועוד סלבס גם נלחמים כמוהו למען ישראל בזמן שארגון טרור מטונף מפגיז את אזרחיה בטילים.

ערן זהבי
הפוסט המשופץ שהעלה זהבי באינסטגרם. |
צילום מסך

זהבי עשה מעשה 'טרול' באינסטגרם והכניס לאחד מכוכבי הכדורגל האירופים הבכירים – פול פוגבה הצרפתי שהסתובב עם דגל פלסטין על הדשא אחרי משחקה של מנצ'סטר יונייטד. זהבי 'שיפץ' בסמארטפון והעלה בסטורי תמונה של פוגבה אוחז בדגל ישראל כשהוא מוסיף עקיצה: "תודה חבר'ה, אנחנו מעריכים את התמיכה שלכם בכל רחבי העולם".

זהבי קיבל מבול תגובות והמון ביקורות ודאחקות על חשבונו וכמו חייל טוב בחזית הוא לא נרתע לאחור וכתב בעמוד האינסטגרם שלו (340 אלף עוקבים): "עכשיו, אחרי שקיבלתי את תשומת הלב שלכם, זה הזמן להסביר את הסיטואציה האמיתית. אף אחד מכם לא באמת מכיר את שורשי הסכסוך וחלקכם אולי אפילו לא יודע איפה עזה או ירושלים נמצאות על המפה, אז אולי כדאי שתשתמשו ברשתות החברתיות כדי לקרוא לשני הצדדים להגיע לשלום. ככה יהיה יותר פשוט לכולם".

יש להזכיר כי במתקפת הטילים לגוש דן בשבת האחרונה זהבי שוב התייצב לימין ישראל, העלה בסטורי שלו באינסטגרם את הסרטון שבו מבלים בחופי תל אביב רצים לחפש מרחב מוגן בזמן אזעקות עם הכיתוב: "תל אביב היום .תסבירו לי איזו מדינה היתה מקבלת את זה?"

זהבי מתבטא בצורה נבונה ושקולה ומפיץ ברשת בעיקר חום אהבה ומשפחתיות. ישנם כאלה שנהנים לעקוץ את זהבי בכל הזדמנות, להתנשא ולהסתלבט עליו, אבל דווקא ברגע בו ישראל מופצצת ומובסת ברשתות החברתיות ונתפסת ועם תמיכה מזערית וללא מענה ראוי, איזה מזל שלפחות יש את זהבי – כיפת ברזל אינטרנטית.

*

בעולם הרשתות החברתיות ישראל ותומכיה נמצאים בנחיתות אדירה מול תומכי הפלסטינאים גם בגלל כמות המוסלמים ותומכיהם מהשמאל הפרוגרסיבי וגם בגלל עוד מספר סיבות – כישלון הסברתי, תקשורת שמרביתה מוטה שמאלה, קמפיין פרו-פלסטיני מוצלח שגרם לישראל להיתפס כרעה ואשמה בסכסוך, היעדר תמיכה חמה מהממשל האמריקאי ועוד.

כוכבי כדורגל עולמיים ענקיים, עם מיליוני עוקבים מעריצים ותומכים, הם גם מוסלמים מאמינים שתומכים במאבק הפלסטיני ובולעים בשקיקה את הנראטיב הפלסטיני ותומכים במאבקם – ביניהם פול פוגבה, ריאד מחרז, סאדיו מאנה, אוסמן דמבלה, מסוט אוזיל, פרנק ריברי ועוד רבים. חלק מהם הביעו תמיכתם במאבק הפלסטיני בשבוע האחרון באמצעות פוסטים ברשתות החברתיות ואחרים אף התעטפו בדגלי פלסטין על המגרש לאחר משחקים.

גורמים בעולם המוסלמי חיבקו את אותם כדורגלנים בהם השגריר הפלסטיני לבריטניה חוסאם זומלוט שכתב: "תודה לכם (שחקני מנצ'סטר יונייטד) פול פוגבה ואמאד דיאלו על הסולידריות שהפגנתם באולד טראפורד. יום אחד פלסטין תהיה משוחררת, יום אחד העם הפלסטיני יהיה משוחרר. יום אחד נזמין אתכם למשחק בירושלים בירתנו המשוחררת".

 

גם עיתונאים ואנשים שמתחזקים דפים פופולריים ברשתות החברתיות פרגנו לכדורגלנים שהביעו דעתם והעלו את הסוגיה הפלסטינית למוקד:

 

זהבי עצמו נתקל בתגובות ביקורות וממים רבים על חשבונו:

https://twitter.com/distinguishthat/status/1394779093225324547?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1394779093225324547%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ynet.co.il%2Fsport%2Fisraelisoccer%2Farticle%2FHkAbVmMtu

יש להזכיר כי לפני כשבועיים העלה כדורגלן נבחרת ישראל מונס דאבור אינסטגרם תמונה של מסגד אלקצא (הר הבית) ולצידה פסוק מהקוראן: " אל תחשבו כי אלוהים יסיח דעתו ממעשי בני העוולה. הוא רק דוחה את דינם עד היום אשר יקפא בו המבט". גם נזיפה מההתאחדות ופוסט הבהרה של דאבור עצמו לא שינו את הרושם הראשוני שעלה מדבריו אצל רוב הציבור היהודי בארץ.

אז אם כבר נכנסנו, בעקבות מחאות השחורים בארה"ב, לעידן בו ספורטאים מתבטאים ועסוקים בעניינים חברה ופוליטיקה, ראוי שיהיו עוד נציגי כחול לבן כמו ערן זהבי. כי כולם יודעים שכבר מזמן זירה המאבק המרכזית בימינו נמצאת בכלל באינסטגרם, בפייסבוק, בטוויטר, בטלגרם ובטיקטוק.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות