כללי

הפארסה נמשכת: המשטרה הודיעה שהבדואים "ישמרו" על כביש 25

רועה בדואי רועה בדואי. ישמור על כביש 25?

לפעמים המציאות עולה על כל דמיון. אחרת אי אפשר להסביר את החלטת המשטרה מהיום (חמישי) לתת לנציגי השבטים הבדואים לאבטח את כביש 25, אותו כביש שההתפרעויות סביבו הובילו אותה לבקש את הארכת מעצרם של ארבעה חשודים בבית המשפט השלום בב"ש.

"הלילה, במסגרת הערכות שוטרי תחנת דימונה בסיוע לוחמי יחידת יואב לשמירה על הסדר הציבורי בעיר, נעצרו 4 תושבי העיר בחשד להפרת הסדר הציבורי ויידוי אבנים לעבר כלי רכב והם יובאו בפני בימ"ש", נכתב בהודעה מטעם המשטרה, אלא שפה לא נגמר הסיפור. כ"חלק מההערכות קיים מפקד התחנה, סנ"צ משה זריהן, מספר פגישות עם משפחות מהיישובים הבדואים המתגוררים בסמוך לדימונה ובמהלכן הוחלט על ידי המשטרה בצוותא עם נכבדי השבטים והוועדים המקומיים, כי הם אלו שישמרו על כביש 25 בקרבת מגוריהם, במטרה להרחיק צעירים ולשמור על הסדר".

כביש 25 הוא כביש רוחב הארצי הארוך בישראל. הוא מתחיל בגבול רצועת עזה ליד נחל עוז, עובר דרך צפון הנגב ומגיע דרך דימונה עד לצומת הערבה. אורכו 113 קילומטרים.

היום, כאמור, נערך הדיון בהארכת המעצר של ארבעת המתפרעים בכביש מאמש.  "חשודים בסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה", נכתב בבקשת המשטרה, שגם הוסיפה "כי החשודים מודים בביצוע הצתה על יד הכביש והם מודים בהפרעה לשוטרים".

שופט בית המשפט השלום, אבישי כהן, אמר כי "החשודים קושרים את עצמם למקום ולזמן וקושרים עצמם לביצוע העבירות".

אך כיצד קורה שהמשטרה מוותרת במודע על השליטה בכביש, או שהפנייה הזו לשבטים היתה רק כדי לקבל רצון טוב ושיתוף פעולה. "משטרת ישראל ערוכה בכוחות מתוגברים בצירים ובכבישי הדרום ופועלת כנגד מפירי הסדר", נמסר מהמשטרה בתגובה. "עד כה נעצרו 120 חשודים בהפרות סדר ציבורי ויידוי אבנים ומעצרם הוארך מעת לעת".

"בצד מימוש אחריות משטרת ישראל לביטחון הנפש והרכוש נערך כל העת שיח עם האוכלוסייה המקומית ובמסגרתו הוסברו למנהיגות המקומית ההשלכות הפליליות בהמשך יידוי האבנים, חסימות הצירים, תקיפת השוטרים ואוכלוסייה הנעה בצירים והעברת המסרים לאוכלוסייה והאחריות אותה היא נושאת".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות