עולם

נו, אתם מתגעגעים? טראמפ התייצב לצד ישראל ותקף את ביידן

טראמפ בכותל טראמפ בכותל המערבי. תמיכה בלתי מסוייגת בישראל

רק לפני פחות מארבעה חודשים דונלד טראמפ עוד היה נשיא ארה"ב אבל כבר עכשיו זה נדמה כמו פרה-היסטוריה: ההתקרבות בין ישראל למדינות מוסלמיות במזרח התיכון לאור הסכמי אברהם, שנחתמו רק לפני שמונה חודשים, יצרו תחושת אופוריה לגבי שיפור יחסי היהודם והעולם המוסלמי הסוני; משטר האייאתולות באיראן היה מבודד וחסר אונים מול החזית האחידה באזור שהמימשל הקודם הצליח לייצר.

מאז כניסת ביידן לבית הלבן, המימשל האמריקאי החדש מצליח במהירות מרשימה להרוס כל דבר טוב שקיבל בירושה מהמימשל הקודם: למשל ההסלמה בחזית איראן מול ישראל וסעודיה, שנובעת מההעצמה של איראן שמודעת היטב למדיניות הרופסת והפייסנית של מימשל ביידן שמנסה בכל דרך להזדחל חזרה להסכם הגרעין ומוכן להתקפל ולוותר על הסקנציות שהוטלו על המדינה השיעית.

והדוגמה היותר רלבנטית נוכח מבצע "שומר חומות" וההסלמה הביטחונית היא הכתף הקרה שמימשל ביידן מפנה לישראל והניסיון שלו להתקרב שוב לפלסטינים. רק בחודש שעבר ביידן הגדיל את המימון לרשות הפלסטינית ב-200 מיליון דולר, אותם כספים שמימשל טראמפ מנע את העברתם – מה שאמנם זיכה את טראמפ בקללות מאבו מאזן אבל לפחות הוביל לירידה חסרת תקדים באירועי הטרור הפלסטינים. חמאס ושאר ארגוני הטרור וגופים איסלמיסטיים זיהו את הוואקום הזה, הרגישו מחוזקים ומתומרצים לחדש את פעילותם נגד ישראל.

אחרי שהחמאס פתח במתקפת הטילים הגדולה ביותר שלו על ישראל, טראמפ מסר אמש (שלישי בלילה) הודעה בה גינה את מנהיגותו הרופסת עד לא קיימת של ג'ו ביידן ביחס ליציבות במזרח התיכון: "כשכיהנתי כנשיא היינו ידועים בתור 'נשיאות השלום', מפני שהיריבים של ישראל ידעו שארה"ב עומדת חזק ואיתן לצד ישראל ושתהיה תגובת ענישה מיידית אם ישראל תותקף", מסר טראמפ בהודעה והמשיך: "תחת ביידן העולם נעשה יותר אלים ויותר חסר יציבות כי חולשת ביידן וחוסר התמיכה שלו בישראל מובילים להתקפות חדשות על בני בריתנו. ארה"ב חייבת תמיד לעמוד לצד ישראל ולהבהיר שהפלסטינים חייבים לשים קץ לאלימות, לטרור ולמתקפות הטילים, וכן להבהיר שארה"ב תמיד תתמוך בחוזקה בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

כזכור מעבר להסכמי אברהם שנחתמו בין ישראל לאיחוד האמירויות ולבחריין ועוד שורה של מדינות מוסלמיות שהתקרבו לישראל, מימשל טראמפ אף העביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, הכיר בבירתה הנצחית של ישראל ובנוסף הכיר בשטחי רמת הגולן כשטחים בריבונות ישראל.

בינתיים דוברת מימשל ביידן, ג'ן פסאקי, ניסתה למזער נזקים ואמרה: "נציגי המימשל שוחחו עם מנהיגי ישראל. הנשיא תומך בביטחון ישראל וזכותה להגן על עצמה. אנחנו מגנים התקפות טילים של חמאס. כמו כן אנחנו מגנים קיצוניות שגרמה לאלימות בשתי הקהילות".

בינתיים אפילו ב'ניו יורק טיימס', העיתון השמאלני שבעיקר עסוק בדברור ויחצ"נות של מימשל ביידן ונודע בשנאתו היוקדת לנשיא טראמפ, הועלה אתמול טור ביקורתי על מדיניות מימשל ביידן במזרח התיכון: "אלימות בישראל מאתגרת את גישת לשמור מרחק' של ביידן"

אם מישהו מהקוראים שמע או ראה את הנשיא הלא מתפקד ביידן, הוא מוזמן לפנות למערכת.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות