כללי

"נכבה 2021" ומלחמת דת בשירות החמאס – העימות בעיני הפלסטינים

אתר חמאס הכותרת הראשית באתר חמאס

בצל הדיווחים בישראל ש"חמאס מעוניין בהפסקת אש", בצד הפלסטיני כמובן מחרחרים מלחמה ומייצרים נראטיב הפוך. לפי גוורמים בחמאס ובגדודי עזדין אלקאסם, הפלסטינים "מצפים לתגובה מצד כוחות "ההתנגדות" שלהם ומבטיחים שתגיע תגובה קשה" וש"ישראל עוד לא ראתה הכל".

בביטאון הרשמי של חמאס אלמרכז אלפלסטיני ללאעלאם (המרכז הפלסטיני למידע), נכתב בכותרת: "לילה קשה למיליוני ישראלים, התקשורת בעברית קובעת: עזה ניצחה"

לוחמה פסיכולוגית תמיד שיחקה תפקיד מרכזי בעימותים בין ישראל לפלסטינים, אבל בסבב הנוכחי עושה רושם שבחמאס מרוצים מאוד מהעימות מול ישראל, ממספר סיבות:

ראשית בזירת מאבקי הכח הפנים פלסטיני מול פת"ח, העימותים מחזקים מאוד את חמאס ופוגעים אנושות בפת"ח, קולו של אבו מאזן לא נשמע וההסלמה הופכת אותו בעיני פלסטינים למי שנתפס כרך מדי כלפי ישראל, לא רלוונטי ולא מייצג את ההמון ששונא את ישראל והיהודים.

שנית, ההשפעה חסרת התקדים על ערביי ישראל – החמאס הצליח לראשונה לגרור את ערביי ישראל חזק לעימותים, להצית מהומות בערים מעורבות בארץ ולחבל בהצלחה בדו קיום בחברה הישראלית. זו הצלחה מזהירה של החמאס ופגיעה נוספת ביחסים העדינים בין יהודים לערבים בארץ. "הרסנו את החגיגות המזויפות של היהודים בירושלים, אנחנו מגנים על ירושלים", הודיע דובר החמאס. וזה לא רק מה שקורה בלוד, עכו, רמלה וערים נוספות אלא גם ההתלקחות ביהודה ושומרון שמחזקת כאמור את מעמד החמאס – בין היתר נרשמו ניסיון פיגוע בנבי מוסא, ירי של פעילי טרור נגד כוחות צה"ל בג'נין, עימותים בשכונת קלנדיה בירושלים והפגנות סוערות ברמאללה.

הנה סרטון שצולם בקלנדיה:

שלישית, למרות התחממות הגזרה בשבוע האחרון והאיומים שם מוחמד דף, המודיעין הישראלי נרדם והטרוריסטים, שבעיני הפלסטינים הם לוחמי חופש, הצליחו להמם את הציבור הישראלי עם מפגן כח ומטחים חסרי תקדים בעוצמתם כולל לעבר גוש דן ונתב"ג והניסיון ליצור משוואה חדשה – 'אם לא יהיה שקט בעזה לא יהיה שקט בתל אביב'.  דובר גדודי עזדין אלקסאם אבו עובידה הודיע: "ירינו לעבר תל אביב וסביבותיה מטח של 130 טילים כבדים".

ולבסוף, החאמס מבסוטים מניצחונם בזירת ההסברה ובקרב על הנראטיב – בצד הפלסטיני הצליחו לאחד את הפלסטינים, העולם הערבי ומוסלמים ברחבי העולם ולצרוב בתודעה שהעימות הזה כולו נובע מעניין אחד –  "כיבוש ירושלים" בידי "הכוחות הציוניים" כשישראל היא זו שנחשבת כצד התוקפן והמתסיס, זו שמנעה חופש פולחן ממוסלמים ברמדאן, חיפשה פרובוקציות וממשיכה בניסיונות לייהד את שכונת שייח ג'ראח בירושלים וכעת מפציצה חסרי ישע בעזה.

דובר משרד הפנים בעזה איאד אלבזם עדכן שתקיפת צה"ל ("מטוסי הכיבוש" בלשונו) השמידו שלושה בניינים רבי קומות וגם מבני ממשל ומבני משטרה בעזה. אגב, מבנים אלה לא הותקפו מאז מבצע עמוד ענן בשנת 2012.

אישה פלסטינית צילמה את הפצצת צה"ל על בניין סוסי.

ההרס בעזה אחרי הפצצת צה"ל

ישראל נוחלת כישלון עצום בזירת ההסברה בכל הסבב הנוכחי, וברחבי טוויטר, טיקטוק, אינסטגרם ושאר הרשתות החברתיות שמכתיבות בימינו את סדר היום החדשותי, לא נעים להודות אבל זו העובדה – החמאסניקים עושים לנו בית ספר. כך למשל ההאשטאג "עזה תחת מתקפה" שמרכז צילומים וידיעות מהרצועה. "משפחות מפונות מבתיהן ברצועת עזה אחרי שהופצצו בידי כוחות הכיבוש"

בחמאס מעודדים מאוד מהתמיכה בעולם – סוכנות הידיעות הפלסטינית 'ופא' חגגה את העובדה שברחבי הערים הגדולות והחשובות בארה"ב וושינגטון וניו יורק התקיימו מצעדי תמיכה בפלסטינים והתנגדות לישראל – הקהילה הפלסטינית צעדה יחד עם חברי קהילות ערביות ומוסלמיות ופעילי שלום וגינו את אלימות ישראל ב'ירושלים הכבושה' וברצועת עזה וקראו לעולם להתייצב לצד הפלסטינים. כ-20 אלף איש צעדו בהפגנה במנהטן, ניו יורק שיצאה מהטיימס סקוור. בבירה וושינגטון התייצבו המפגינים הפרו-פלסטינים מול בניין מזכירות המדינה וצעדו לכיוון כיכר הבית הלבן וקראו קריאות נגד הכיבוש הישראלי וכמובן האשימו את ישראל בטרור נגד אזרחים חסרי הגנה. המצעדים הושקו תחת ההאשטאג "להציל את שייח ג'ראח".

החמאס, שרואה בעימות הנוכחי עד כה כניצחון עם הישגים חסרי תקדים, מציב שלושה תנאים להפסקת אש במסגרת במגעים מול ישראל, דרך המתווכים המצרים: הסגת הכוחות הישראלים מהר הבית, הפסקת מעצרי צעירים בסביבת הר הבית והפסקת ייהוד שייח ג'ראח. קשה להאמין ששלושתם יתקיימו ושהלהבות שרק מתגברות בימים האחרונים ידעכו פתאום. לכן, מעניין יהיה לראות אם הם ממשיכים לדבוק בנראטיב "הניצחון הגדול" ככל שיחלפו ימי המערכה או שיחזרו לנראטיב שליווה הרבה מאוד עימותים קודמים של פנייה לקהילה הבינלאומית בגישת "תראו מה ישראל עושה לנו".

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות