משפטי

הוחלט: רומן זדורוב יקבל משפט חוזר

רומן זדורוב בדיון על הערעור בעליון (ארכיון) רומן זדורוב בדיון על הערעור בעליון (ארכיון)

רומן זדורוב יקבל משפט חוזר. כך קבע הערב (שלישי) המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר.

זדורוב הורשע בשנת 2010 ברצח תאיר ראדה בבית הספר בקצרין, שהתרחש  בשנת 2006, ונגזר עליו עונש של מאסר עולם. מאז התנהלו מספר הליכים משפטיים בהם בין היתר, נדחה ערעורו של זדורוב על עונשו בבית המשפט העליון ב-2015.

בשנת 2019 ביקש זדורוב לקבל משפט חוזר, זאת בעקבות ראיות מזכות חדשות שנמצאו לטובתו.

"ראיית הזהב" שעליה נסמכת צוות ההגנה המשפטי של זדורוב, היא טביעת נעל שנמצאה מחוץ לזירת הרצח של ראדה. על אותה טביעת רגל אמר ד"ר חן קוגל, ראש המכון לרפואה משפטית, כי טביעת הנעל לא יכולה להיות של אדם אלמוני. ההגנה טוענת שמדובר בהוכחה שלא זדורוב רצח את ראדה אלא אדם אלמוני, שטביעת רגלו נמצא בזירה.

החלטת המשנה לנשיאה (בדימ') חנן מלצר התבססה, בעיקרה, על חוות דעת של מומחים, שהוגשו לראשונה במסגרת הליך הבקשה למשפט חוזר, ואשר נגעו למשך הזמן שדם עשוי לנזול מגופה לאחר המוות. חוות דעת אלו הוגשו ביחס לעקבת נעל שהתגלתה על מכסה האסלה בתא שבו, לפי הנטען, בוצע הרצח – עקבה שנקבע לגביה כי היא איננה שייכת למבקש (או למי שנכחו בזירת הרצח לאחר גילוי הגופה), ואשר עליה נזל דם המנוחה (בהקשר זה אין חולק כי העקבה הוטבעה לפני שניגר עליה דם המנוחה). מחוות הדעת החדשות של חלק מהמומחים שהתייחסו לסוגיה זו, עלה כי לא תיתכן נזילת דם מגופה כחמש שעות לאחר הרצח (פער הזמנים בין מועד רצח המנוחה לבין מועד גילוי גופתה).

המשמעות האפשרית של קביעה זו היא כי העקבה (שלא שייכת למבקש, כאמור) הוטבעה בזמן ביצוע הרצח, או בסמוך לו – וגילוי זה איננו עולה בקנה אחד עם גירסת הפרקליטות, לפיה העקבה על גבי מכסה האסלה הוטבעה על-ידי "מחלץ אלמוני" שהגיע לזירה לאחר גילוי הגופה (כחמש שעות לאחר הרצח). לפי תיזה אפשרית נוגדת שהעלה המבקש – מבצע הרצח (או אחד ממבצעי הרצח) הוא שהטביע את העקבה שעל מכסה האסלה, ורק לאחר מכן (אך עדיין בפרק זמן סמוך לרצח) דם המנוחה נזל עליה. מאחר שמוסכם כי העקבה איננה שייכת למבקש, כאמור – הרי שבמצב דברים זה, אם תתקבל עמדת המומחים מטעם זדורוב, קיים קושי להצביע על המבקש כמי שביצע את מעשה הרצח (ולכל הפחות, יש בכך כדי להטיל ספק ממשי בגירסה כי הוא ביצע את הרצח).

בנוסף לאמור, הפרקליטות הודתה, במסגרת התכתבויות שנערכו בינה לבין בא-כוחו של זדורוב, שקדמו לבקשה למשפט חוזר, כי נפלה טעות מסוימת באחת מחוות הדעת שהוגשו כראיות מטעם המרכז הלאומי לרפואה משפטית במהלך המשפט. כך התברר עתה כי בתא השירותים השלישי (הסמוך לתא השני שבו בוצע הרצח) התגלה כתם דם של המנוחה על מתקן נייר הטואלט, בניגוד למה שנאמר מלכתחילה בחוות הדעת כי אותו כתם דם נמצא בתא השני. לפי הנטען, אם יתברר כי נזילת הדם על העקבה נעשתה מיד בסמוך לרצח, הרי שנתון זה (של כתם הדם שנמצא בתא השלישי) עשוי לחזק את התיזה לפיה הרוצח נמלט מן התא השני (בו בוצע הרצח), לאחר שזה נסגר מבפנים – אל התא השלישי והחוצה, ומסלול זה עומד בניגוד למסלול ההימלטות שזדורוב הדגים בשחזור שערך.

המשנה לנשיאה (בדימ') ח' מלצר קבע כי יש בהשגות ובראיות הנ"ל פוטנציאל ממשי לשינוי תוצאות המשפט – לטובת זדורו והיום, כאמור, הוחלט להעניק לזדורוב הזדמנות נוספת לנקות את שמו.

פרקליטו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, פתח במבצע מימון המונים למימון הוצאות המשפט החוזר.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות