עולם

"תגידו תודה ותחזרו לסוריה" – השרה הדנית לשעבר רוצה לגרש את הפליטים

סורים הפגנה הפגנה בגבול סוריה. הפליטים מדנמרק יחזרו?

הצהרה בוטה של אינגר סטויברג, חברת הפרלמנט של דנמרק ששימשה בעבר כשרת ההגירה של המדינה כלפי הפליטים הסורים, מעוררת סערה באירופה.

סטויברג, שפרסמה את הצהרתה בפוסט בדף הפייסבוק שלה, קרא לכל הפליטים הסוריים בדנמרק לשוב לסוריה: "עכשיו הגיע הזמן לאלה מכם שנשללה מהם הזכות לחיות במדינה לארוז את החפצים שלכם, לנסוע הביתה ולהתחיל לשקם ולבנות חדש את המולדת שלכם. כך היה ההסכם ביניכם לבין ממשלת דנמרק והגיע הזמן לקיים אותו", כתבה סטויברג ואף הוסיפה, "וכשאתם עושים זאת, אתם מוזמנים לשלוח לדנים תודה גדולה עבור כל העזרה שקיבלתם כשנזקקתם לה".

סטויברג ציינה בפוסט שכתבה המופנה לפליטים שברחו מסוריה בזמן מלחמת האזרחים שהתרחשה במדינה: ""קיבלתם שיעורים בדנית, חינוך והדרכה. נכנסנו להסכמים וערכנו הסדרים חדשים עבורכם".

סטויברג שהיתה שרת ההגירה וההשתלבות של דנמרק בין 2015 ל-2019 הוסיפה "דנמרק אינה המולדת שלכם". בשנת 2016 נמתחה על סטויברג ביקורת לאחר שנתנה הנחיות להפריד נשים נשואות שמגיעות לדנמרק אם יימצא שהתחתנו כשהיו מתחת לגיל 18. כיום היא פועלת להציע תיקוני חוק שמיועדים להקשות על הפליטים ובפרט הפליטים הסורים.

בחודש מרץ האחרון דנמרק שללה את זכותם של 94 פליטים סוריים להמשיך לחיות במדינה אחרי שנבחנו אשרות של כ-900 מהגרים. החלטה זאת ניתנה בהסתמך על המלצה שפורסמה בדצמבר 2019 ובמסגרתה ממשלת סוריה אינה מספיק מסוגנת כדי להעניק הגנה בינלאומית לאנשים שמגיעים משטחה.

ארגוני סיוע לפליטים מחו על דברי סטויברג, כינו אותם כנובעים מ'קסנופוביה', 'שנאת זרים', 'גזענות מתנשאת' ועוד. בנוסף לכך, הנציבה האירופית לענייני פנים, ילבה יוהאנסן, טענה שאין לחייב אף אחד מהפליטים הסורים בארצות המקלט לחזור לסוריה. יוהאנסן אף הביעה את דאגתה בנוגע להחלטה שקיבלה ממשלת דנמרק שסוריה הפכה לבטוחה ולכן הפליטים יכולים לשוב אליה.

מוחמד שחאדה, העומד בראש תכנית 'יורו-מד מוניטור' טען ש"אין לראות בשירותים שדנמרק העניקה עבור הפליטים הסורים בתור 'פריבילגיות' או 'מענקים' אלא זכויות שהיא מחוייבת להעניק לפי האמנות הבינלאומיות". לטענתו של שחאדה, דנמרק היתה מחויבת להעניק הגנה, בריאות, חינוך ושאר השירותים הבסיסיים שמתחייבות מדינות להעניק לפי חוקים בינלאומיים ובפרט החוק מוועידת הפליטים ב-1951 והכרזת הזכויות של האיחוד האירופי. בנוסף לטענתו הדברים של סטויברג מעידים על 'אקט של ביריונות כלפי קבוצה פגיעה שברחה מאזור לחימה' ו'חוסר כבוד אנושי כלפי פליטים'.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות