עולם

דו"ח חושף: סין התכוננה למלחמת העולם ה-3 עם וירוס הקורונה כבר ב-2015

מעבדה קורונה מעבדת קורונה, למצולמים אין קשר לכתבה

מה עוד צריך לקרות כדי שהמערב יתעורר ויבין שלסין יש אחריות ואשמה בהפצת וירוס הקורונה בעולם?

ובכן, מסמכים חדשים שפורסמו מעלים חשדות כבדים מאוד נגד סין – כוונותיה ודרכי פעולתה. מדו"ח שהכין הצבא הסיני ב-2015 ונחשף על ידי 18 חוקרים אמריקאים שעובדים במשרד מזכיר המדינה, עולה כי כבר לפני שש שנים סין ביצעה תרגיל כוננות למחלמת עולם שלישית עם כלי נשק ביולוגיים ובכללם וירוס הקורונה. המדענים סינים ערכו מניפוצליות במחלות בצורה שלא נראתה מעולם ועבדו בצמוד לבכירי הצבא הסיני.

הסיפור הזה נשען על מספר מקורות: כתבת תחקיר מפורטת שפירסם אתמול (שבת) העיתון הבריטי 'דיילי מייל', כלי תקשורת באוסטרליה שפרסמו מידע וממצאים מדאיגים שיצאו מסין וגם תגליות חדשות שעולות מהספר "מה באמת קרה בווהאן?" של המחברת שארי מרקסון.

למרות הכחשות הסיניות, מסמכים שהגיעו ל'דיליי מייל' חושפים מזימה סינית לאומית, שבמסגרתה מדענים במעבדת בווהאן סייעו לצבא הסיני למצוא נגיפים חדשים שמקורם בחיות. מדובר בפרויקט שהושק לפני 9 שנים (ב-2012), בראשו עמד צ'ו ז'יאנגסו ומטרתו היתה לגלות נגיפים חדשים ולמפות את מאפייניהם.

ב-2019 ז'יאנגסו התפאר בשיחה ש"אנחנו מעצבים בקר ומניעה לרשת ענקית של מחלות מדבקות", שנה מאוחר יותר הוא כבר יהיה בין הראשונים לטעון שהווירוס לל אינו מדבק בין בני אדם, נתון שקרי שצוטט בזמנו על ידי ארגון הבריאות העולמי. לאחר מכן ז'יאנגסו טען ש"המגפה מוגבלת ותיגמר כבר בשבוע הבא אם לא יהיו מקרים חדשים". ספק אם היתה בעשורים האחרונים תחזית יותר מוטעית, מעוותת וכוזבת.

ב'דיילי מייל' נחשפו עוד נתונים, עדויות ומסמכים שמעלים חשדות חמורים לגבי ההתנהלות הסינית בתקופת התפרצות הקורונה ובשנים שקדמו לה. כמו למשל העובדה הדי מדהימה: מדען סיני, שפירסם בינואר השנה את הרצף הגנטי הראשון של וירוס הקורונה, מצא 143 מחלות חדשות בשלוש השנים הראשונות לעבודה על הפרויקט שהוביל יחד בידי אנשי צבא ומדענים.

סין חשבה על הפוטנציאל הצבאי של נגיפי קורונה דוגמת סארס מאז 2015. בדו"ח של צבא סין מצוין כי הם רואים בנשק הביולוגי הזה "נשק מרכזי וחיוני לניצחון" במקרה של מלחמה ש"היריבה לא התמודדה עימו מעולם". בנוסף מצוינים בדו"ח התנאים המושלמים לשחרור הנשק הביולוגי, כולל ניתוח ההשלכות שיהיו לנשק כזה על "מערכת הבריאות של האויב".

העדות החדשה שבייג'ינג חישבה את הפוטנציאל הצבאי של נגיפי קורונה החל מ-2015 העלה מיד חששות חדשים לגבי הסיבה להתפרצות הקורונה בעולם, שמומחים רבים מעריכים כי הוא 'ברח' ממעבדה ביולוגית בווהאן, מקור התפרצות המגיפה.

גורמי ממשל באוסטרליה, שממשלת נמצאת בעימות עם המשטר הסיני, טענו שהדו"ח מעלה שאלות מהותיות על כוונותיה של סין תחת הנשיא שי ז'ינפינג, כשברקע חששות גוברים מפני היעדר פיקוח ורגולציה של סין כלפי הפעילות שנעשית במעבדות שבשטחה.

המכון לווירולוגיה בווהאן אסף מספר וירוסי קורונה מעטלפים באופן קבוע מאז התפרצות נגיף הסארס במזרח הרחוק ב-2002. בדו"חות הסיניים מפורסמים ממצאי מחקר רבים, כולל בשאלה כיצד וירוסים אלה שמקורם בעטלפים חודרים לתאים של בני אדם. נציג מהשגרירות האמריקאית בסין ביקר במעבדה ב-2018 ויצא משם עם חששות כבדים לגבי עניין הבטיחות בכל הקשור לניהול המעבדה, כולל עניין החזקת החיות הנגועות בה, ומאותה מעבדה ככל הנראה התפרצץ הנגיף לעולם.

אין אף עטלף מקומי באזור ווהאן והעטלפים הכי קרובים אליה נמצאין במחוזות יונאן וז'יג'יאנג המרוחקים כ-1000 ק"מ מווהאן, כך לפי המסמך שפרסמו החוקרים. כמו כן עדויות ראשוניות לגבי מנהג המקומיים בווהאן לאכול עטלפים התבררו כשקריות. למה? מן הסתם עולה ההשערה שהמשטר ניסה להסתיר את הקשר של המעבדה הביולוגית ותכניותיה ולנסות לצייר את האירוע כתאונת אוכל בשוק הרטוב, תזה חסרת ביסוס שרבים עדיין בוחרים להאמין בה. אותו שוק רטוב מרוחק מאות מטרים ספורים מאחת משתי המעבדות הביולוגיות שנמצאות בווהאן.

בשנה שעברה מסמך מאוניברסיטת הטכנולוגיה בדרום סין תיאר כיצד עטלפים תקפו חוקר פעם אחת באותה מעבדה בווהאן ודם העטלף נמרח על עורו של החוקר שנכנס לבידוד בן שבועיים. בנוסף אותו חוקר נכנס לבידוד פעם נוספת לאחר שהעטלף השתין עליו. אותו חוקר גילה טפיל על העטלף שנודע ביכלתו להעביר מחלות באמצעות דם העטלף שהוא אוגר. הסינים היו מודעים לקבוצת הרופאים הראשונה שנדבקה מהנגיף. "אפשרי שהנגיף דלף החוצה וחלק מהרופאים שנדבקו הדביקו את המטופלים הראשונים בקורונה, אך נדרשות הוכחות חותכות במחקר עתידי", נכתב בדו"ח החוקרים האמריקאים שעברו על המסמכים הסיניים.

כזכור – סין נקטה במספר פעולות מחשידות מאוד בדצמבר 2019 ותחילת 2020 – למשל מיד אחרי  ההתפרצות הופסקו טיסות פנימיות בסין אך נמשכו הטיסות הבינלאומיות מווהאן, סין ששיקרה לגבי הנתונים והמספרים של נפגעי הקורונה בארצה, סירבה לקבל אליה חוקרים בינלאומיים והעבירה לארגון הבריאות העולמי ולגופים בינלאומיים נוספים דיסאינפורמציה רבה על הנגיף ועל כל מה שהתרחש. בנוסף כזכור סין השתיקה את מי שניסו להתריע בפני העולם ורופא מפורסם לי ווינליאנג שניסה להזהיר את העולם מצא מיד את מותו, לאחר מכן סין האשימ האת ארה"ב שחייליה בכלל הם אלה שהפיצו את הקורונה לסין.

בנוסף עולות התהיות נוכח כמות הנפגעים הקטנה בסין מקורונה כפי שמדווחת (כ-3,000 מתים עד ביום מקורונה בסין לפי הנתונים הרשמיים) והיותה הכלכלה הסינית היא היחידה שצמחה ב-2020 (ב-2.3%) ולא התכווצה בזמן שכל שאר העולם סובל קשות מהמגיפה וכל שאר מדינות ה-20G פרט לסין חוו מיתון חריף.

מחברי הדו"ח הסיניים מתעקשים ש"מלחמת עולם שלישית תהיה ביולוגית, בניגוד לשתי מלחמות העולם הראשונות שהיו כימית (מלחמת העולם הראשונה) וגרעינית (השניה)". החוקרים הסיניים פסקו ש"נשק המפתח במלחמת עולם שלישית יהיה ביולוגי". במסמך אף מצוינים התנאים האידיאליים לשחרור נשק ביולוגי כדי לגרום מקסימום נזק. המדענים סבורים בתוקף שאין להשתמש במתקפות ביולוגיות לאור יום מפני שאור השמש פוגע בפתוגן, בעוד גשם או שלג עשויים לפגוע בחלקיקי האוויר. ליפכך מתקפות ביולוגיות צריכות להיערך בלילה עד עלות השחר או במזג אוויר מעונן עם כיוון רוח קבוע "על מנת שהחלקיקים יתעופפו לאזור המיועד למתקפה". מתקפה כזו תביא לעליית חדה בחולים שיידרשו לטיפול רפואי, מה ש"יוביל לשיתוק וקריסה של מערכת הבריאות של האויב".

דאגות נוספות שעולות מהמסמך נובעות מכך שמדענים במעבדה לווירולוגיה בווהאן, שממש בסמוך אליה היה מוקד התפרצות המגיפה, מייצרים וירוסים חדשים יותר מדבקים ויותר קטלניים. חבר הפרלמנט הבריטי מהפלמגה השמרנית טום טוגנדהאט אמר: "המסך הזה מעלה דאגות רציניים באשר לכוונות חלק מאלה שייעצו למנהיגות המפלגה הקומוניסטית. אפילו תחת אמצעי הבקרה הקשוחים ביותר, הנשקים האלה מסוכנים מאוד". המומחה לנשק כימי האמיס דה ברטון-גורדון הוסיף: "סין הדפה כל ניסיון לערוך רגולציה וביקורת במעבדות שלה דבהן התרחש ניסוי מסוכן שכזה".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות