עולם

דרום קרוליינה מחזירה את כיתות היורים כאמצעי הוצאה להורג

כיתת יורים "צעד לעבר עשיית צדק".

דרום קרוליינה נחושה להחזיר את כיתות היורים לשיטות ההוצאה להורג הנהוגות בשטחה, זאת בצל מחסור שהמדינה חווה בחומרים הכימיים הקטלניים שבאמצעותם מייצרים זריקות הוצאה להורג. המחסור בחומרים הכימיים האלה אינו מקרי, מדובר במחסור בכל רחבי ארה"ב והוא נובע מכך שחברות התרופות רצו לבקר את אופן השימוש במוצריהן.

בית הנבחרים בדרום קרוליינה הצביע ברוב של 66 מול 43 על חוק שמתיר לנידונים למוות לבחור אם למות ביריות או בכיסא חשמלי, בהנחה שזריקות קטלניות אינן בנמצא. דרום קרוליינה תהפוך למדינה הרביעית בארה"ב שמשתמשת בכיתות יורים, בנוסף היא אחת מ-9 מדינות בארה"ב שמשתמשות בכיסא חשמלי.

למושל דרום קרוליינה הנרי מקמאסטר הרפובליקני נותר רק לחתום על החוק. "עשינו צעד אחד נוסף לעבר עשיית צדק עבור משפחות הקורבנות ואהוביהם", צייץ מקמאסטר, "אחתום על החוק ברגע שיגיע לשולחני".

תומכי ההצעה טוענים שהחוק יעשה צדק עם אלה שהורשעו ברציחות. המתנגדים מזכירים את האפשרות שאנשים חפים מפשע יוצאו להורג וחלקם הגדול רוצים בביטול עונש מוות, כמו באירופה. המתנגדים העלו את שמו של ג'ורג' סטיני, המוצא להורג הכי צעיר בארה"ב במאה ה-20, שבשנת 1944 נשלח בגיל 14 להוצאה אחרי משפט שארך יום אחד להורג באשמת רצח שתי נערות לבנות. עד ראיה להוצאתו של סטיני להורג סיפר שהרצועות שהיו אמורות להחזיק אותו מחוברות לכיסא חשמלי היו גדולות מדי עבור הידיים של הנער. שופט ביטל את הרשעתו של סטיני ב-2014, 70 שנה אחרי הוצאתו להורג.

ישנם לא פחות מ-37 נידונים למוות בדרום קרוליינה ולשלושה מהם כבר נגמרו הערעורים. בכל מקרה, צפויים להיות מוגשים ערעורים נגד החוק החדש שאושר. שלושה אסירים – כולם ממדינת יוטה – הוצאו להורג על ידי כיתות יורים מאז שארה"ב החזירה את עונש המוות ב-1977. 19 אסירים הוצאו להורג בכיסא חשמלי במאה ה-21.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות