עולם

בין דיקטטורה סינית לדמוקרטיה אירופית: באיזו דרך יבחר ארדואן?

ארדואן שליט טורקיה, הנשיא רג'פ טייפ ארדואן

דיווחים טריים מהימים האחרונים מצביעים על ניסיון של רג'פ טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה, לחזור להיות שחקן משמעותי בזירה הבינלאומית. טורקיה פועלת על הפשרה וחימום היחסים שלה עם המדינות הסוניות הגדולות באזורנו – מצרים וסעודיה – אחרי שנים של מתיחות. בנוסף ארדואן עושה מאמצים גדולים להתקרב למדינות הבלקן – סלובניה הודיע שתתמוך בהכנסת טורקיה לאיחוד האירופי וגם יחסי טורקיה – בוסניה מתחממים.

הסיבה למאמצי ארדואן ברורים: רק לפני פחות משבועיים, 24 באפריל, התאריך בו הארמנים מציינים את רצח עמם בידי טורקיה לפני 106 שנה, נשיא ארה"ב החדש ג'ו ביידן הכריז שארה"ב מכירה ברצח העם הארמני ותיאר אותו כ"ג'נוסייד", מה שהכעיס מאוד את ארדואן וגרם לו להבין שעליו לחדש בריתות ישנות ולנסות לכרות בריתות חדשות, בניסיון לשפר את מעמדה של טורקיה בזירה הבינלאומית.

אין לארדואן הרבה ברירות. גם ככה הכלכלה והכח של טורקיה נמצאים בשפל – המדינה עדיין סובלת מסנקציות כבדות שהטילה עליה ארה"ב ממספר סיבות – הצטיידות הצבא הסורי במערכות טילים נגד מטוסים תוצרת רוסיה מדגם 400S וגם דרישת ארה"ב לשחרר עיתונאים ואסירים נוספים שנכלאו בגלל ענייני חופש הביטוי. דיווחים אמינים מהחודשים האחרונים חושפים שחיל האוויר הטורקי במצב רע מאוד וכמוהו עוד יחידות בצבא שאינן מתוחזקות היטב. וכעת אחרי הצעד של ביידן, ארדואן חושש ממבול תביעות ענק אזרחיות של צאצאי הארמנים הרבים שגרים בארה"ב. ארדואן וביידן ייוועדו בפסגת נאטו"ו בחודש הבא וינסו ללבן את העניינים המתוחים ביניהם.

גם יחסי טורקיה-רוסיה רחוקים משיאם. טורקיה מעוניינת למכור מזל"טים לאוקראינה אבל נשיא רוסיה פוטין מתנגד בתוקף ומפעיל לחץ כבד על ארדואן. אין לטורקיה את הגב של ארה"ב ואין לה את הגב של רוסיה. לאן נותר לפנות?

גם מדינות רבות באירופה מביטות בסלידה לעבר ארדואן בעקבות הצעדים האנטי דמוקרטיים שנקט מאז ניסיון ההפיכה הכושל ב-2016, ובנוסף יש את המדינות הנוצריות השמרניות (פולין, הונגריה ועוד) שלא רואות בעין יפה את טורקיה וחוששות שהיא עלולה להוביל לאיסלמיזציה של אירופה, אם באמצעות הגירה המונית ואם באמצעות הצטרפות לאיחוד האירופי. אגב באיחוד האירופי הפייסני מחפשים דרך להתקרב לטורקיה למרות שגם הם סולדים מהפיכתה של טורקיה למדינת איש אחד והתרחקותה מדרכו של אתאטורק.

הקלף הסיני

ההערכות הן שבמצב המשבר הזה ארדואן יעשה מאמץ לפנות לסין, האימפריה העולה ממזרח, ולנסות להתקרב אליה. לפני כחודשיים ביקר שר החוץ הסיני וואנג יי במספר מדינות במזרח התיכון ובהן טורקיה וסעודיה והביע את רצונה של סין להעמיק את קשריה באזור. הסינים מנסים לחדור למדינות שהאמריקנים מתרחקים ומתנתקים מהן. אבל יש בעיה אחת במוקד יחסי טורקיה-סין והיא האויגורים, עם טורקי שמונה כ-10 מיליון נפשות, 8 מתוכם מתגוררים בסין וסובלים מאפליה ודיכוי מחרידים. האם ארדואן, שמיצב עצמו כאבי האומה הטורקית, מוכן "לזרוק את האויגורים תחת האוטובוס"?

מה אפשר לעשות בינתיים – לטפל בסביבה הקרובה ולשפר יחסים עם מדינות האזור. יחסי טורקיה-מצרים מצויים במשבר מאז 2013 כשצבא מצרים הפיל את שלטון האחים המוסלמים והנשיא מוחמד מורסי, שהיה מקורב לאנקרה. טורקיה אף כינתה את השתלטות א-סיסי על מצרים כ'הפיכה צבאית'.

אלא שבחודשים האחרונים חלה התקרבות בין המדינות, כשטורקיה ביקשה מערוצי טלוויזיה מצרים בשטחה למתן את הביקורת על ארדואן. בימים האחרונים נודע כי ארדואן מעוניין לשפר יחסים כלכליים עם מצרים ולתקן את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות שניזוקו, ושר המסחר הטורקי מחמט מוס טס לבקר עם משלחת בקהיר. משלחות דיפלומטיות נוספות צפויות לעבור בין המדינות בקרוב.

ארדואן שוחח לפני מספר ימים עם שליט סעודיה המלך סלמן, שיחה שנייה בין השניים בחודש האחרון, ובה ניסה מנהיג טורקיה לשפר את היחסים בין המדינות ולהעמיק את שיתופי הפעולה. אמנם טורקיה מדורגת במקום ה-153 מ-180 מדינות במדד חופש העיתונות העולמי, בין בלארוס לרואנדה ומאז ניסיון ההפיכה הכושל ב-2016 נסגרו מעל 180 גופי תקשורת וכן עשרות עיתונאים ואנשים שפרסמו את דעתם ברשתות החברתיות נעצרו באשמות חסרות שחר של הפצת טרור. אך באופן אירוני משהו, יחסי טורקיה-סעודיה הידרדרו ב-2018 אחרי רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בידי יחידת חיסול של המודיעין הסעודי בקונסוליה של סעודיה באיסטנבול. בתגובה לעוינות מאנקרה החליט איש עסקים סעודי להוביל חרם לא רשמי על מוצרים טורקיים, אבל עכשיו העניינים נרגעים.

בנוסף להתקרבות למצרים ולסעודיה, טורקיה התייצבה גם בשיא הכוח לצידה של בוסניה-הרצגובינה, אחת המדינות היחידות באירופה עם רוב מוסלמי, כשעלתה לאחרונה דרישה לאיחוד האירופי לשנות את גבולותיה של מדינת הבלקן. מדובר בניסיון נוסף של טורקיה לנסות להגיד שהיא משחקת תפקיד קונסטרוקטיבי משמעותי באזור.

וזה לא הכל. שלשום (יום ג') נועד שר החוץ הטורקי מבלוט קוואשולו עם שר החוץ של סלובניה אנז'ה לוגאר, שהתחייב שמדינתו תפעל למען ניסיון הכנסתה של טורקיה לאיחוד האירופי. סלובניה תהפוך, החל מיולי הקרוב, לשמש כנשיאת מועצת האיחוד האירופי.

השאלה הגדולה היא עד כמה אם בכלל ארדואן שמייצג קירבה לאיסלאם הדתי בשילוב לאומנות טורקית מוכן להתגמש ולהחזיר את טורקיה לזירה הבינלאומית. האם הוא מוכן להיות יותר דמוקרטי בדרך לניסיונותיו להתקרב למערב או שהוא בכלל מתכוון פה מהלך  רק כדי לחזק את אחיזתו במדינה ובסופו של דבר לחבור לעוד מדינה לא דמוקרטית, נגיד סין.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות