עולם

תחזיקו אצבעות: טיל סיני ענק עומד להתרסק בכדור הארץ סביב יום ראשון הקרוב

טיל סיני ענק שיגור הטיל הסיני הענק לונג מארץ' צ'אנג ז'נג B5

אם התגעגעתם לדברים מעצבנים שיוצאים מסין (קורונה מישהו?), אז בתחילת השבוע הבא אמור להתרסק על כדור הארץ טיל סיני ענק ששוקל 21 טון ואורכו 30 מטרים שיצא משליטה בחלל. הפנטגון האמריקאי ושאר גופי הביטחון הגדולים וגם סוכנויות החלל המובילות – כולם עוקבים בדאגה אחר מסלולו של הטיל, שמו המלא לונג מארץ' צ'אנג ז'נג B5. ההערכות הן שטיל יחזור לאטמוספרה ביום ראשון הקרוב 9 במאי בשעות הערב המוקדמות אבל גם המומחים שסיפקו את ההערכות האלה הודו שהן לא הכרח מדויקות וזמן חזרת הטיל לכדור הארץ עלול להתעכב או להקדים בהפרש של עד 26 שעות.

זו היתה אמורה להיות חגיגה גדולה וסמלית של סין במסגרת הניסיון שלה להפוך לאימפריה המובילה בעולם. אלפי סינים הגיעו לוונצ'אנג במחוז היינאן כדי לצפות בהתרגשות בשיגור חלק ראשון לתחנת החלל שהיא מקימה ואמורה בעתיד להוות מקום מגורים שיכול להכיל 3 אסטרונאוטים.

אבל תקוות לחוד ומציאות לחוד: הטיל יצא משליטה בחלל וחלקיו צפויים לפגוע בנקודה מסוימת בכדור הארץ. איש לא יודע עדיין איך הוא בדיוק ייפול ומקווים שזה יהיה לתוך הים ולא באיזור מאוכלס. יש לציין שאוקיינוסים מהווים 71% משטח כדור הארץ ובנוסף הטיל אמור להישרף ולהתפרק עם חדירתו לאטמוספירה כך שרוב הסיכויים שלא יהיה אסון גדול ועדיין החשש קיים ואינו מבוטל. רק לפני שנה חלקי טיל סיני דומה פגעו בבתים במאוריטניה שבאפריקה.

הטיל נמצא כעת (רביעי) כ-250 ק"מ ונע במהירות של כ-28,000 קמ"ש ומסלולו חג סביב כדור הארץ. הוא כבר הספיק לצנוח בימים האחרונים מעל 100 ק"מ. למעקב אחר מסלולו המשוער של הטיל לחץ כאן

מומחים לאסטרופיזיקה במערב תקפו את סין בביקורת חריפה. "זו פשוט רשלנות סינית וחוסר אחריות משווע. בסטנדרטים של ימינו אסור שדבר כזה יקרה", אמר ג'ונתן מקדואל אסטרופיזיקאי בכיר שצוטט בכל העולם.

סין מתכוונת להשלים את בניית תחנת החלל שלה בשנה הבאה (2022) ולהפוך למעצמת חלל מספר 1 עד סיום העשור. מתוכננים עוד 11 שיגורים נוספים עד להשלמת הבניה של תחנת החלל הסינית שתשקול כ-60 טון.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות