כללי, עולם

האם ישראל צריכה להיות מודאגת מההתעצמות הצבאית של מצרים?

מטוס ראפאל מטוס ראפאל של חיל האוויר הצרפתי

 

מצרים חתמה עם צרפת חוזה לרכישת 30 מטוסי קרב מדגם ראפאל (RAFALE) בעלות של 4.5 מיליארד דולר, כך הודיע הלילה משרד ההגנה המצרי. נשיא צרפת עמנואל מקרון טען בדצמבר שאין בכוונתו להתנות את מכירת המטוסים למצרים בשיפור תנאי זכויות אדם בשטחה מפני שהוא לא מעוניין להחליש את היכולת של מצרים להילחם בטרור באזור. אמירה זו הביאה לביקורות בצרפת על הנשיא. במסגרת העיסקה מצרים תקבל מצרפת ציוד נוסף כגון טילים, משגרים וציוד אלקטרוני מתקדם נוסף שיעלו עוד 200 מיליון יורו.

אמנם יש יחסי שלום קורקטיים טובים בין מצרים של הנשיא עבד אלפתח א-סיסי לישראל ויש אינטרסים ביטחוניים משותפים למדינות, אבל רק לפני עשור בדיוק האביב הערבי נתן אותותיו אצל השכנה מדרום וקיבלנו בשם הדמוקרטיה משטר איסלאמיסטי של האחים המוסלמים, לכן כל עסקת נשק גדולה של הצבא המצרי עשויה להדאיג את מערכת הביטחון של ישראל.

העיסקה החדשה עם צרפת מהווה צעד משמעותי שמקרב מאוד את יחסי מצרים של סיסי וצרפת של מקרון. צרפת היתה אמורה להיות ספקית הנשק העיקרית של מצרים בשנים 2013-2017 כולל מכירת 24 מטוסי קרב (בהם מטוסי הראפאל הראשונים שהוצאו למכירה) עם אופציה ל-12 מטוסים נוספים וגם ספינות מלחמה, אבל החוזים שנחתמו אז לא הבשילו לעיסקה בפועל בשל הבעיות הפיננסיות שהיו למצרים בשנים ההן. למרות זאת, הטיעון הרשמי הוא שממשלת צרפת לא היתה מוכנה אז ליישם את העיסקה בשל חששות ממצב זכויות האדם במצרים, בה על פי הערכות ישנם 60 אלף אסירים פוליטיים, חלקם הגדול אנשי האחים המוסלמים.

בצרפת רואים את חוסר היציבות של מדינות באזור ואז הכאוס הפוליטי במדינות כמו לוב, שכנתה של מצרים, ומודעים לאיומים של קבוצות ג'יהאדיסטיות במצרים.

האתר החוקר Disclose.tv חשף שהעיסקה סוכמה לפני מספר ימים בסוף אפריל.  מצרים תיקח הלוואות מהבנקים הגדולים בצרפת שמכסים כ-85% מהתשלום והיא תפרוס את התשלום על פני עשור לפחות.

מטוסי ראפאל הם אחת הגאוות הלאומיות של צרפת שמכניסים לה כסף ומקנים לה מעמד בזירת הביטחון הבינלאומית – בינואר מכרה צרפת 18 מטוסי ראפאל ליוון בעלות של 2.5 מיליארד יורו ובנוסף נמכרו מטוסי קרב מדגם זה לקטאר ולהודו. מטוסי הראפאל של היצרנית דאסו (DASSAULT) הפכו לנשק הייצוא מספר 1 של צרפת.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות