כללי

"ביידן חייב להסביר למה קרי עזר לתומכת הטרור מספר 1"

ג'ון קרי "איזו בושה נוראה". ג'ון קרי.

הולכות וגוברות הביקורות נגד ג'ון קרי, שהיה מזכיר המדינה בממשל אובמה והוביל את שיחות הסכם הגרעין ב-2015, וישנם הקוראים לעצור אותו בחשד לבגידה או לכל הפחות לחקור אותו בקונגרס ולהעיף אותו ממימשל ביידן, בו הוא משמש כשליח מיוחד של הנשיא לענייני אקלים, חרף מנהגו להסתובב בעולם עם מטוס פרטי ולזהם את הסביבה.

ההסתבכות של קרי החלה בעקבות דליפת ההקלטה של שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, שבה הוא מספר שנדהם מכך שקרי יידע אותו שישראל תקפה לפחות 200 מטרות איראניות בסוריה. הסקנדל עורר ביקורת חריפה מצד המפלגה הרפולביקנית ומהעיתונות הימנית בארה"ב וההכחשות של קרי ("הטענות שקריות, זה מעולם לא קרה") ממש לא עוזרות לו בינתיים.

"ג'ון קרי חוצה את רף הבגידה עם איראן", זו כותרת מתוך אתר העיתון הפופולארי 'ניו יורק פוסט', ובטור באתר זה תוקף העיתונאי ג'וש האמר, וכותב כי "אם החשדות יאושרו, איזו בושה נוראה זו. האדם ששימש במשרת הדיפלומט הבכיר של אמריקה בזירה העולמית בגד בבני בריתנו מישראל בנטישה חסרת אחראיות, ובמקום זאת בחר לחזק מדינה ג'יהאדיסטית נכלולית". האמר תקף את קרי בפרט ואת תפיסת העולם הדמוקרטית שרואה בארה"ב את מקור הרוע בעולם ומתחנפת ומתרפסת בפני אויבים.

ניו יורק פוסט
הטור החריף של ג'וש האמר בניו יורק פוסט | צילום מסך

מזכיר המדינה בעידן הנשיא טראמפ, מייק פומפאו קורא לחקור את קשריו הסודיים של קרי עם איראן ובנוסף התריע "לפני שאנחנו חותמים הסכם עם איראן שפוגע בביטחון של ארה"ב, יהיה טוב לדעת מה היה הסידור בין שני המנהיגים". ניקי היילי, שהיתה שגרירת הממשל הקודם באו"ם ונחשבת כמועמדת לרוץ לנשיאות ב-2024, צייצה: "זה דוחה בכל כך הרבה רמות. ביידן וקרי חייבים להסביר מדוע קרי מסייע לאיראן, התומכת מספר אחת בטרור, ובמקביל תוקע סכין בגבה של ישראל, אחת מבעלות בריתנו הנהדרות".

טד קרוז חבר הסנאט הרפובליקני ועוד אחד שיתכן ויתמודד לנשיאות ב-2024 הזכיר כי "קרי כבר נתפס בפגישות חוזרות עם זריף שהתרחשו בזמן מימשל טראמפ, ואף פעם לא דיווח בפומבי על מה הם שוחחו".

חבר הקונגרס ג'ים בנקס שיושב בוועדת הקונגרס לענייני צבא, טען שקרי חייב להתפטר מיידית ממימשל ביידן ויש לחקור את מעשיו בבית הנבחרים האמריקאי. נבחר ציבור רפובליקנים נוספים, ובהם טום קוטון ודארל איסא קראו אף הם לחקור באופן מיידי את קרי. איסא אמר: "אם ג'ון קרי שיתף את המודיעין שלנו עם איראן וסיכן את ישראל באיזושהי צורה, אני מבטיח שהוא יישא באחריות כך".

"אם הדברים נכונים, מדובר באקט של בגידה כלפי ישראל בת הברית הקרוב ביותר שלנו במזרח התיכון", נכתב באתר 'פרי ביקון', "ישראל סומכת על ארה"ב שתדע להגן על מידע מודיעיני שהיא משתפת בונגע לאויבת האזורית הגדולה שלה".

 

זריף וקרי עבדו צמוד על הסכם הגרעין ב-2015 ונראו יותר כחברים קרובים מאשר כיריבים שמנסים להגיע להסכם. בכל מקרה, אם אכן קרי מסר למנהיגי איראן מידע מסווג ורגיש על הפעילות המבצעית של ישראל נגד כוחות איראניים בסוריה ויידע אותם בלפחות 200 תקיפות ישראליות, אפשר לתהות אם זו בגידה, מעילה באמון או תפיסת עולם בעייתית, אבל דבר אחד בטוח – מקומו צריך להיות רחוק ממעגל מקבלי ההחלטות ובעלי ההשפעה.

ובישראל? כאן אף אחד לא מעז להיות הראשון שקופץ לביצה הזו. בטח לא בימים שבהם כולם עסוקים בלהרכיב ממשלה או בלהפריע למישהו אחר להרכיב אותה. האם קרי פגע בביטחון המדינה, מה היה חלקו של אובאמה בזה, וכיצד זה ישליך על היחסים העתידיים עם ממשל ביידן, אלו שאלות שאת התשובות עליהן נקבל רק אחרי שנדע מי יהיה זה שיקבל אותן.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות