כללי

תוקפי הרב מאלי ביפו: יש כתב אישום, בלי המניע הגזעני

שוטרים בטמרה ב2014 שוטרים בפעולה. כח אדם או סיבות אחרות – תלוי את מי שואלים

"תעופו מפה ואל תתקרבו אל תסתובבו אחורה אם החיים שלכם חשובים תצאו מפה", כך צעקו האחים גרבוע אל עבר הרב אליהו מאלי ראש ישיבת ההסדר ביפו ואל עבר מנהל הישיבה משה שנדוביץ', דקות ספורות לפני שתקפו את השניים.

עם זאת בכתב האישום שהגישה משטרת ישראל היום (שני) בצהריים נגד שני הפורעים היה חסר דבר אחד – המניע הגעזני. הסיבה להיעדרו של המניע הגעזני מכתב האישום נובע מכך שהמשטרה לא הצליחה להוכיח שהסיבה לאירוע התקיפה של הרב ומנהל הישיבה נבעה מסיבה גזענית.

מי שיסתכל בתמונות מאירוע התקיפה, יראה את התמונות בהן חובשי כיפות מותקפים באלימות ויקרא את כתב האישום עלול לתהות האם באמת המשטרה לא יכלה ללכת צעד אחד קדימה ולהאשים את האחים האלימים בגזענות?

לפי כתב האישום, מסתבר שלא. באישום מתואר מהלך העניינים ומסופר כי מאלי ושדוביץ' הותקפו לאחר שביקרו בנכס ביפו ברחוב דנולו הרופא 21. מטרת הביקור הייתה לרכוש נכס לטובת תלמידי הישיבה – בשלב הזה, אחרי שמאלי ושדוביץ' נכנסו אל הנכס או אז הגיעו הפורעים ואיימו עליהם.

מה קורה ביפו שבוע אחרי הבלגאן?

 

קשה לחשוב על סיבה אחרת שאינה נגוע במניע גזעני לתקיפה של השניים. בנוסף לכך יש לציין כי בפרסומים שונים נכתב כי מאלי ושנדוביץ' ניסו לרכוש נכס ששייך לנפקדים, כלומר בתים שדייריהם הערבים נמלטו בתקופת מלחמת העצמאות והם נמצאים בידי המדינה, אלא שכתב האישום מפרט באופן חד משמעי שמדובר בנכס פרטי.

כך או אחרת הרוחות בעיר יפו סערו בימים האחרונים, הן בשל חודש הרמאדן והתסיסה ביחסים בין יהודים לערבים והן משום כך שמכירת נכסים בעיר שמחירי הדיור בה מערימים מדי חודש בחודש, מחדדים את הפערים בין יהודים לערבים. וכנראה שגם אם מדובר פה במקרה חריג, הוא אינו האחרון.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות