משפטי

למי שייכים באמת הטלפונים של אפי נוה?

אפי נוה אפי נוה

בתקופה הקרובה לאחר ההודעה השנויה במחלוקת של הפרקליטות על סגירת תיק "מין תמורת מינוי" נגד יו"ר לשכת עו"ד לשעבר, אפי נוה, יידרש בית המשפט להחלטה משמעותית: מה עושים עם מכשירי הטלפון של נוה, הנמצאים בידי המשטרה ואשר היוו למעשה את האקדח המעשן לחקירה נגדו.

בהודעה על סגירת התיק נגד נוה התבססה הפרקליטות על החשש שהמכשירים שבידיה ייחשבו לראיה לא חוקית, "פרי העץ המורעל", ובמצב כזה היא לא תוכל להשתמש בחומרים שעליו, שעליהם התבססה חקירת המשטרה. בלעדיהם, נטען, סיכויי ההרשעה בתיק אינם גבוהים.

אלא שכאן לא תם הסיפור. מכיוון שהחקירה הסתיימה ביקש כמובן נוה להחזיר לידיו את המכשירים. המשטרה מצידה אמרה שאין מניעה וכי מה שבית המשפט יחליט מקובל עליה, אלא שיש כאלה שלא מוותרים.

למשל עו"ד ברק כהן, שנלחם בנוה עוד מהימים שהוא היה המערכת ודורש כעת לעצור את מהלך החזרת הטלפונים עד שתתברר עתירתו לבית המשפט העליון נגד סגירת התיק המרכזי נגד נוה, בטענה של חוסר סמכותיות.

עו"ד ברק כהן. מקום ראשון ברשימה | צילום: יח''צ דמוקרטית
עו"ד ברק כה ן מגיש הבקשה לבית המשפט | צילום: יח"צ דמוקרטית

בבקשה להצטרף כצד ג' לדיון על החזרת הטלפונים, מעלה עו"ד כהן טענות קשות כלפי נוה, שספק אם נבדקו עד תום על ידי המשטרה והפרקליטות, כשמעל הכל הוא טוען את מה שהמשטרה והפרקליטות לא רצו לעשות – שהטלפון הושג בצורה ישרה, ושהפריצה אליו כביכול היתה צעד לגיטימי, בטח לנוכח העובדות בשטח.

"יושבת המשיבה 4 (אשתו של נוה) בביתה, חמשת ילדיה סמוכים על שולחנה. המשיב 3 (נווה) נטל את חפציו האישיים ועזב יחד למגורים משותפים עם בת זוג חדשה, בבית שבבעלות המשיבה", כותב כהן בבקשה ומסביר מדוע המכשירים היו למעשה בבעלות אשתו: "בבית שעזב לאחר שנטל את חפציו האישיים זנח מכשירי טלפון סלולריים. הפקיר כמי שהותיר מאחור. מכשירי טלפון שזניחתם לאחר שעזב את הבית, בוודאי הפכו לקניינה של המשיבה 4".

כהן מוסיף וטוען כי עדותה של גרושתו של נוה קריטית לבירור הסטטוס. "בעניין זה דרושה גם התייחסותה", הוא אומר, "בנסיבות אלה כל אישה ברת דעת הייתה פועלת לפתיחת מכשיר הטלפון, וכל זאת כדי להבין מה התחולל בביתה בזמן שהיא טרחה על גידול הילדים הקטינים ומה הסיכונים הכלכליים והאחרים בפניהם היא ניצבת. איומים שמטיל עליה מי שעד לפני רגע ילדה לו את בנם החמישי".

בבקשה מוסיף כהן ומתאר מדוע כל פעולותיה של גב' נוה היו במסגרת החוק. "לא למותר להזכיר כי באותם הימים לא ניצבה המשיבה 4 לבדה מול בן זוג "רגיל", אלא מול מי שנחשב הגורם החזק ביותר והמשפיע ביותר על מערכת המשפט. עורכי דין כורעים לרגליו; שופטים מתכופפים לנוכחותו; פוליטיקאים דבקים בקרבתו ויועץ משפטי לממשלה שהוא חברו האישי הקרוב. והיא לבדה מול מי שאיש לא היה מעז לצאת כנגדו. כאשר כל האינטרסים שלה עומדים בסכנה חריפה".

במסגרת הבקשה מציין כהן את שלושת האירועים שכבר פורסמו אודות קשרים עם נשים שבצורה כזאת או אחרת קיבלו קידום לאחר מכן, כולל השופטת אתי כריאף, שפרשה משיפוט במסגרת ההחלטה שלא להעמידה לדין.

"באחד המקרים, קיים קשר מיני עם מתמחה (להלן: ר.כ) כאשר על פי החומר שנמצא בידי הח"מ, התחייב לה המשיב 3 (אפי נוה) לסיוע בבחינות הלשכה, כך לפי דבריה. לקרוא ולא להאמין!", כותב כהן על אחד המקרים, "יו"ר לשכת עורכי הדין, משגר הבטחה למתמחה, כי יסייע לה באמצעים פסולים לעבור את בחינות הלשכה. תחת הבטחה (אמיתית או כוזבת) זאת מקיימת עמו יחסי מין. הזעזוע מתגלה כאשר את יחסי המין מקיימת עמו בכנס של לשכת עורכי הדין באילת ; באותו 'פורום מכובד' של שופטות, שופטים, עורכי דין ופוליטיקאים המהללים ומחבקים אותו באותה העת".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. פסל את עצמו | צילום: פלאש 90

כהן טוען שבידי המשטרה נמצא חומר הכולל שיחות ווטסאפ, עדויות והקלטות אותנטיות שמצביעים על שיטה של יחסי מין תמורת קידום מינויים. תוסיפו את הטענות שלו על עסקת שוחד לכאורה בין שרת המשפטים איילת שקד לנוה ואת החלטתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט לפסול את עצמו מלדון בפרשה בעקבות יחסיו עם נוה, ותגיעו למסקנה הסופית של עו"ד כהן: שמחמץ העניין הציבורי הרב וסוגיית אמון הציבור במערכת המשפט, עולה כי החלטה לגנוז את התיק ולסגור אותו בלא כלום אינה צודקה, סבירה או מידתית.

לכן הוא מבקש לעכב את החזרת הסלולרים לנוה עד שתתקבל החלטת בג"צ לגבי העתירה על גניזת התיק.

מאיפה הגיע כל הידע הזה לכהן? "אני רק יכול להגיד לך שכל מילה שנכתבה בבקשה מבוססת על ראיות ולא על הדימיון", אמר כהן בתגובה לשאלה האם נחשף להקלטות ולהודעות מהטלפון של נוה.

תגובת עו"ד הדין של נוה לא התקבלה עד מועד פרסום הכתבה.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות