עולם

חשש: אמריקה הלטינית ומזרח אירופה יהפכו לגן עדן לזיופי חיסוני קורונה

בקבוקוני חיסונים חברות פייזר ומודרנה צפויות להכניס 32 מיליארד דולר מחיסוני קורונה בשנת 2021 בלבד

אם לפני חודשיים הרשויות בארץ נלחצו מסחר של דרכונים ירוקים מזויפים באמצעות רשת טלגרם, אז עברייני העולם כבר הספיקו להתקדם הרבה יותר ובמדינות שונות נרשמו מקרים של זיופי חיסוני קורונה.

חברת פייזר הבחינה במספר מקרים של זיופי חיסונים של החברה כשעולם הפשע מנסה לנצל את הביקוש הגובר אליהם: במקסיקו כ-80 איש קיבלו חיסונים מזויפים ובפולין הרשויות מצאו ערכת חיסון שהכילה על פי החשד טיפול נגד קמטים, כך לפי פרסום של וול סטריט ג'ורנל. בשתי המדינות האלה פייזר טוענת שאיתרה מקרים רשמיים ראשונים של זיופי חיסונים שפיתחה החברה בשיתוף עם ביונטק.

הרשויות במקסיקו ובפולין כבר נכנסו לפעולה, הפעילו מערך חקירות ולאחר שגילו את מעשי הרמייה החרימו את הבקבוקונים החשודים ומסרו אותם לידי פייזר שאישרה שאכן מדובר בפייק חיסונים. במקסיקו גם זייפו את התוויות על הבקבוקונים.

החיסונים המזויפים במקסיקו נמכרו בעלות של 1000 דולר למנה במרפאה אך לפחות 80 האנשים שקיבלו את הזריקה לא נפגעו פיזית ולא סבלו מתופעות לוואי. ד"ר מנואל דה לה קוואזוס, העומד בראש מערך הבריאות של מדינות נואבה לאון במקסיקו, סיפר שהבקבוקונים עם החיסונים המזויפים היו בצבע שונה מהבקבוקונים המקוריים של פייזר וכן המספר הסידורי שלהם היה שונה מאלה שנשלחו למדינה וגם תאריך התפוגה שהופיע על אותם בקבוקונים היה שגוי.

הרשויות בפולין טוענות שאף אחד לא קיבלו את החיסונים המזויפים שהוחרמו בדירתו של חשוד ברשת שעמלה על הזיופים.

הממצאים שנאספו במקסיקו ובפולין הם במסגרת מאמצים משותפים בין רשויות החוק לבין יצרני התרופות כגון פייזר, מודרנה וג'ונסון & ג'ונסון במטרה לעצור פעילות קרימינלית שקשרה לחיסוני קורונה. אספקת החיסונים ברחבי העולם סיפקה הזדמנות לפושעים קטנים וכן לארגוני פשיעה גדולים לנצל אנשים תמימים.

ברחבי עולם היו מקרים נוספים של ניסיונות הונאה הקשורים בחיסונים, כשבארה"ב הרשויות הפדרליות הסירו מהאינטרנט שמונה אתרים שהשתמשו בהונאה והתחזו לכאלה שמספקים טיפולים וחיסונים אבל בפועל רק ניסו לאסוף מידע אישי על אנשים למטרות זדוניות.

בקבוקון חיסון קורונה
החיסונים המזויפים במקסיקו נמכרו בעלות של 1000 דולר למנה במרפאה אך לפחות 80 האנשים שקיבלו את הזריקה לא נפגעו פיזית.
|
צילום: אוליבייה פיטוסי "פלאש 90"

דובר פייזר מסר לרשת ABC: "אנחנו מכירים את סוג התופעה הזו – שמקבלת רוח גבית בזכות הנוחות והקלות שמספק עידן המסחר האלקטורני (אונליין) והאנונימיות ברשת האינטרנט. תהיה עליה בשכיחות של מקרי זיוף רמיה ושאר פעילויות בלתי חוקיות בכל הקשור לחיסונים ולטיפולים נגד קורונה ברחבי העולם".

המקרים במקסיקו ובפולין רק מגבירים את החשש שבעוד מדינות יהיו תופעות דומות ולשם כך ענקיות התרופות נמצאות בקשר עם משרדי משפטים בעולם שנעזרים ביחידות שפורצות למחשבים (האקינג) כשהדגש כעת הוא במזרח אירופה ובאמריקה הלטינית.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות