כללי

לקראת סיום המשפט של השוטר שמואשם ברצח ג'ורג' פלויד, ארה"ב נערכת למהומות

הונאת המאה צילום: Evanto Elements

משפטו של דרק שובין, השוטר לשעבר שמואשם ברצח ג'ורג' פלויד, עומד להסתיים במיניאפוליס, מינסוטה. המשטרה מתגברת כוחות ומתכוננת למהומות ענק שיפרצו בעיר עצמה ורחבי ערים גדולות בארה"ב בעקבות הכרעת הדין. עורכי הדין מטעם התביעה וההגנה נכנסו לשלב הטיעונים המסכמים במשפט הפלילי, כאשר פלויד מואשם במספר אישומים של רצח ועשוי לרצות 12.5 עד 40 שנה בכלא אם יימצא אשם בעבירה המרכזית.

מותו של פלויד במאי האחרון הצית מהומות ענק בארה"ב שנמשכו חודשים וברחבי העולם והוביל לפריחה של תנועת בלאק לייבס מאטר (BLM). אותו מקרה בו שובין הניח במשך דקות ארוכות ברכיה על פלויד שצעק שוב ושוב 'אני לא יכול לנשום' זיעזע רבים, הוביל לדיון על 'גזענות ממוסדת' באמריקה וגרם לחוסר שקט שלקח שבועות וחודשים כדי להרגיע.

ההערכות הן ששובין יקבל 12 וחצי שנות מאסר, לפי הקווים המנחים במדינת מינסוטה. התובע במשפט סטיב שלייכר טען ששובין "מעל בתפקידו כשוטר כשניצל את סמכותו לרעה והעדיף את גאוותו על פני תפקוד כשוטר אחראי", כשהניח את ברכו על פלויד במשך 9 דקות ו-29 שניות ולא הסכים להניח לו, למרות שעדי ראייה במקום הפצירו בו לעשות כן. שובין אף ליגלג ושלח הערות עוקצניות לעבר פלויד בעת המעשה, כמו למשל "אם אתה לא יכול לנשום איך אתה מדבר".

התביעה במשפט אמרה לחבר המושבעים: "תאמינו למה שהעיניים שלכם ראו. לא מדובר בתאונה. השוטר לא הפסיק את החניקה גם כשפלויד הפסיק לדבר ולנשום".

נאום הסיכום של ההגנה אותו נשא עו"ד אריק נלסון היה ארוך יותר משמעותית מנאום התביעה ונמשך מעל שעתיים וחצי. נלסון טען שהתביעה לא הצליחה להוכיח מעל לכל ספק סביר את אשמתו של שובין וביקש מהמושבעים להתחשב במכלול הנסיבות ולהתרכז גם ב-17 הדקות שקדמו לחניקה. טענת ההגנה היא שלמוות של פלויד גרמו מספר סיבות – בהם מצבו הבריאותי, התמכרותו לסמים מסוג אופיואידים וניסו להתעלם מהעובדה שבלי הברכיה של שובין, פלויד שהיה שרוע אזוק וחסר אונים, לא היה מת באותו יום בסוף חודש מאי. ספק אם גם הניסיון של ההגנה לטעון שהפראקטיקה של חניקה באמצעות ברכיה היתה מותרת לשוטרים, מועילה במשהו לנאשם.

בתוך כל חברת בית הנבחרים האמריקאי מקסין ווטרס מהמפלגה הדמוקרטית ספגה ביקורת על כך שהציתה את הלהבות במקום להרגיע את הרוחות אחרי שקראה לפני מספר ימים למפגינים במינאפוליס להיכנס לעימותים תכופים יותר. "אני מקווה שפסק הדין יקבע 'אשם אשם אשם', ואם זה לא יקרה אנחנו לא נוותר ולא נלך. עלינו להישאר ברחובות", אמרה ווטרס. אפילו השופט במשפט של שובין, פיטר קייהיל, מתח ביקורת על דבריה.

משטרת מינאופליס שהתמודדה עם הפגנות ומהומות אחרי המוות של דונטה רייט בשבוע שעבר, כבר זוכה לתגבור כוחות בשבועות האחרונים בצל המשפט של שובין ועוד כוחות שיוטר מארה"ב הצטרפו אליה לקראת הכרעת הדין, כשצפויות לפרוץ מהומות ובצל האווירה המתוחה הוצמדה אבטחה כבדה לחבר המושבעים.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות