עולם

שוב מהומות בארה"ב אחרי ששוטר ירה בצעיר שחור

מהומות צילום: EVANTO ELEMENTS

בזמן שארה"ב נושאת עיניים למשפטו של דרק שובין, השוטר שחשוד בהריגת ג'ורג' פלויד במינסוטה, אירוע שהצית מהומות ענק ומחאה נגד גזענות לפני 11 חודשים, הלילה היה שוב אירוע שמטלטל את ארה"ב ועשוי להתפתח שוב לגל מחאה גדול נגד גזענות.

הפעם: דונטה רייט, בן 20 בלבד, נורה על ידי שוטרים לאחר ששוטרים הורו לו לעצור בצד בגלל מטהרי האוויר שהיו תלויים על המראה במכונית – מה שלא חוקי במדינת מינסוטה. השוטרים הורו לרייט לעצור בצד, גילו שיש נגדו צו מעצר והתפתח מאבק איתם בסיומו נורה רייט. אימו של ההרוג היתה על קו הטלפון ושמעה את המאבק שהתרחש. "שמעתי את השוטרים אומרים 'דונטה אל תברח'", ואז השיחה התנתקה. כשניסתה להתקשר שוב לבנה, בת זוגו הרימה את הטלפון ועדכנה אותה שהוא נורה ושרוע מת במושב הנהג.

המשטרה המקומית הודיעה שכשהתגלה שיש צו מעצר נגד רייט השוטרים פעלו כדי לעצור אותו אך בעודו חוזר לרוכב אחד השוטרים ירה בו. רייט שבדיוק נכנס לרכב המשיך לנסוע כמה מאות מטרים ואז התנגש במכונית אחרת ומת.

האירוע נמצא תחת חקירה כאשר מדוברות המשטרה בברוקלין סיטי נמסר שעל השוטרים היו מצלמות גוף שתיעדו את האירוע, מה שצפוי לשפוך אור על האירוע. מושל מינסוטה טים ואלץ אמר שהוא "עוקב מקרוב אחר המצב ומתפלל עבור משפחתו של דונטה רייט".

בעקבות האירוע, החלו מאות תושבי ברוקלין סיטי להתקבץ ליד תחנת המשטרה כדי למחות, הם קראו בשמו של רייט וחלק מהם אף יידו אבנים לעבר התחנה. השוטרים הגיבו בירי כדורי גומי לעבר המתפרעים והשתמשו בגז מדמיע ורימוני הלם בניסיון לפזר את המחאה. ברחבי העיר נרשמו מהומות כשעשרות בתי עסק נפרצו ונבזזו. המשטרה הטילה עוצר לילי על העיר עד 6:00 בבוקר.

מפגינים התאספו בנקודות שונות בעיר כולל בזירת הירי כדי למחות ולהוציא עצבים על שוטרים שהוזעקו למקום ובין היתר מספר ניידות משטרו הושחתו. כעת נותר לראות כמה זמן המהומות יימשכו, כמה נזק יגרמו והאם יתפשטו ברחבי ארה"ב.

בתוך כך התביעה במשפטו של "השוטר החונק" דרק שובין שמואשם בהריגת ג'ורג' פלויד צפויה לסיים להעלות את טענותיה ועדיה בקרוב מספר שבועות אחרי פתיחת המשפט כשבמשטרת מינסוטה וברחבי ארה"ב נערכו לאפשרות של מהומות גדולות עם פרסום הערכת הדין לכשזו תינתן.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות