מדיה

רצח של כתב פלילי באתונה מזעזע את יוון

אתונה אתונה

 

בזמן שאצלנו עיתונאים מימין ומשמאל רבים בקרבות מילוליים בטוויטר ובזמן שברשת השפה הגסה והאלימה נגד עיתונאים עולה מדרגה, עיתונאי באי השכן שילם בחייו על עבודתו ככתב פלילי המסקר את ארגוני הפשיעה במדינה.

יוון מזועזעת לאחר רצח של עיתונאי יווני שנורה שלשום למוות מחוץ לביתו באתונה. שני חשודים על אופנוע ירו מספר פעמים בכתב הוותיק לענייני פלילים יורגוס קאראיוואס בפרבר אלימוס שבחלק הדרומי של אתונה. זה קרה ביום שישי האחרון בשעה 14:00 בזמן שקאראיוואס חזר לביתו מהעבודה ונתקל בשניים שארבו לו.

אירוע הפשיעה החריג והחמור נגד העיתונאי זיעזע את הציבור ביוון, את כלי התקשורת ואף את הממשלה וגרר גינויים תקיפים מקיר לקיר. קאראיוואס היה הבוקי נאה של יוון וזכה למעמד של עיתונאי בכיר ומוכר, זאת אחרי שלושה עשורים של עבודה עיתונאית שוטפת. הוא נודע בדיווחים התכופים ומלאי התיאורים שלו על הפשע המאורגן ופרשיות שחיתות עבור תחנת הטלוויזיה STAR TV וכן עבור מספר עיתונים יוונים.

לפי חקירה ראשונית ההתנקשות בוצעה באמצעות אקדח עם משתיק קול כשמהזירה נאספו 17 תרמילי כדורים. קאראיוואס לא התלונן אף פעם על איומים על חייו. עדת ראייה סיפרה: "חשבתי שהוא נשכב על הרצפה, אולי חטף התקף לב. הוא שכב כשגופו לרצפה והדם זרם לעבר המדרכה".

משטרת אתונה פתחה במסע לאיתור החשודים. עדיין לא ברור המניע למעשה אך לדבריי המשטרה הרצח הזה תוכנן בקפידה ובזהירות. גורם משטרתי אמר לסוכנות "רויטרס": "זו היה חיסול מקצועני". לאחר פינוי הגופה הונחו זרי פרחים בזירת הרצח. ואיוס סירוס, קולגה של קאראיוואס, אמר בערוץ בו שידר עם קאראיוואס: "אני מכיר את האדם הזה 32 שנה, עוד לא התחלתי לעכל את מותו". עיתונאים יוונים נוספים נותרו בהלם. בבלוג של קאראיוואס נכתבה הודעה: "המייסד והבעלים של BLOKO.GR כבר אינו איתנו. מישהו בחר להשתיק אותו, לעצור אותו עם כדורים ולמנוע ממנו לכתוב סיפורים".

ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס הורה לקיים חקירה מהירה ולתעדף אותה. גם בפרלמנט האירופי הביא זעזוע עמוק. דוברת ממשלת יוון אריסטוטליה פלוני אמרה: "הרצח מזעזע את כולנו. הרשויות כבר חוקרות את האירוע". מפלגת האופוזיציה סיריזה דורשת לתפוס ולהעניש את הפושעים. איגוד העיתונאים היווני פרסם הודעה בה הביע צער עמוק וטען ש"יגן על חופש העיתונות ועל עבודתם הנמרצת וחסרת הפניות של עיתונאים שמתמודדים עם לחצים ואיומים כולל שיטות של מאפיה ותכניות קרימינליות".

ביוון היו מקרים בודדים של הרג אנשי תקשורת, אחד מפורסם ב-2010 כשעיתונאי חוקר, מנהל רדיו ובלוגר בשם סוקראטיס יוליאס נורה אף הוא למוות מחוץ לביתו באתונה. העיתונאי האחרון בשטחי האיחוד האירופי שנרצח, לפני שלוש שנים, היה העיתונאי הסלובקי יאן קוסיאק שנרצח.

אפשר לקוות שאירועים מחרידים שכאלה לא יגיעו למחוזותינו.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות