משפטי

עתירה: אם נתניהו לא ימנה שרים קבועים, תנו לממלאי המקום להמשיך

.הפגנה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, ינואר 2021 .הפגנה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, ינואר 2021

התנועה לטוהר המידות עתרה הבוקר לבג"ץ בדרישה לחייב את הממשלה למנות שרים במינוי קבע במקום ממלאי מקום. נכון להיום לא פחות מחמישה משרדים – המשפטים, התקשורת, ההשכלה הגבוהה והמים, שוויון חברתי ומדע וטכנולוגיה – נמצאים במצב שבו כהונת ממלאי המקום בהם פקעה או עומדת לפקוע.

בעתירה נטען כי הימנעות הממשלה ממינוי שרים מנוגדת לדין ופוגעת באופן קשה באינטרס הציבור. הפגיעה חמורה במיוחד שכן היא לא עניינית אלא על רקע מחלוקות פוליטיות שאינן יכולות להצדיק את המשך השיתוק השלטוני הנובע ממצב בו לא מכהנים שרים במשרדי הממשלה.

התנועה לטוהר המידות הבהירה את החשיבות הרבה במיוחד במינוי שר המשפטים, היא הסמכויות הרבות שבהן הוא מחזיק שבהיעדרו לא ניתן יהיה לממשן. עוד נטען בעתירה כי מינוי שר המשפטים מסוכל על ידי ראש הממשלה נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות מתחום טוהר המידות וששלב העדויות בו עתיד להיפתח מחר (ב'), באופן שמעלה חשש להפרה של הסדר ניגוד העניינים שנקבע לו, והמחייב את התערבותו של בית המשפט.

כמו כן ביקשה התנועה לטוהר המידות מבית המשפט לקבוע כי אם תימנע הממשלה ממינוי שרים תוך פרק זמן סביר, יראו אותה כמי שהסכימה להארכת כהונתם של ממלאי מקום השרים שכיהנו בתפקיד, בכפוף לאישור הכנסת. זאת, על רקע ה"רקורד המוכח" של הממשלה באי-מינוי שרים והתעלמות מצווים שיפוטיים.

מנכ"ל התנועה, עו"ד עומר מקייס, התייחס להגשת העתירה: "המציאות שבה פועלת הממשלה בלא שרים מכהנים ובלא יכולת להפעיל סמכויות חשובות לטובת אינטרס הציבור היא בלתי מתקבלת על הדעת. במיוחד נכונים הדברים ביחס לשר המשפטים, בימים רגישים בהם נפתח משפטו של ראש הממשלה נתניהו, שהוא המונע את מינויו של שר המשפטים משיקולים אישיים שלו. לכן, עתרה התנועה לטוהר המידות לבג"ץ בכדי לחייב את הממשלה לקיים את חובתה, ולעצור את הפגיעה באזרחי ישראל".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות