משפטי

הפרומו למשפט נתניהו? פאינה קירשנבאום הורשעה בקבלת שוחד

פאינה קירשנבאום בבית המשפט, היום פאינה קירשנבאום בבית המשפט

בימים אלו, בין הבחירות לתחילת משפטו הפלילי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיבלנו עוד תזכורת ממערכת המשפט על שוחד במסדרונות השלטון וכמה דרכים יש למושכים בחוטים להשיג טובות הנאה ופינוקים לא חוקיים אחרים. זה קרה כששופט בית המשפט המחוזי בת"א, ירון לוי, הרשיע הבוקר את סגנית שר הפנים וחברת הכנסת לשעבר מישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום, בשורה של עבירות שוחד, ונתן לנו עוד מבט אל עבר הפשעים והקומבינות שעשתה פוליטיקאית כה בכירה בכסף ציבורי, למענה ולמען מקורביה.

"הנאשמת, מי שהייתה אמונה על חלוקת הכספים של המפלגה, לקחה שוחד באופן שיטתי ערמומי ומתוחכם מגורמים שאינם קשורים זה לזה. בשיטה זו נטלה הנאשמת נתח מכספי הציבור בסך מצטבר של 2 מיליון שקלים", כתב השופט לוי בפסק הדין.

לקירשנבאום יוחסו עבירות לקיחת שוחד וכן עבירות בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. לרמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר וממייסדי ישראל ביתנו, יוחסו עבירות תיווך בשוחד, ניסיון לתיווך בשוחד, מתן שוחד לנאשמת, זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש מהלכי משפט, מרמה בנסיבות מחמירות ואיומים.

לאחר שמיעת הראיות נמצא שהנאשמת, פאינה קירשנבאום, מזכ״לית מפלגת ישראל ביתנו לשעבר, ומי שהייתה אמונה על חלוקת הכספים הקואליציוניים של המפלגה, בסך כולל של 1.2 מיליארד שקלים במהלך כהונתה – לקחה שוחד במסגרת פרשה רחבת היקף שראשיתה לכל המאוחר בשנת 2008 וסופה בפרוץ החקירה הגלויה בשלהי שנת 2014. השוחד נלקח משמונה גורמים – החברה לפיתוח השומרון, המועצה המקומית מגילות, מתנ״ס מטה בנימין, תנועת הנוער עזרא, עמותת איילים, התאחדות היזמים בישראל; חברת ההפקה אברורה ורמי כהן.

קירשנבאום, קבע בית המשפט, נהגה לדרוש תמורה כספית, לשימושה האישי, לצרכי המפלגה ולמקורבים, מגורמים להם הקצתה כספים קואליציוניים. את "התמורה" היא דרשה עוד לפני העברת הכספים עצמם. כספי השוחד שימשו עבור יחסי ציבור, נסיעות לחו״ל לה ולבני משפחתה, מוצרי מחשוב ואלקטרוניקה ושכר לבנה טמיר משני מעסיקים, בהם הנאשם כהן. כמו כן נהנו מהשוחד גם גורמים שקירשנבאום חפצה בטובתם כמו אתר האינטרנט בשפה הרוסית יזרוס, חברת הפרסום בדק מדיה, ומיכאל קלגנוב.

יחד עם קירשנבאום הורשע כאמור גם חברה הטוב, רמי כהן, שנטל לכיסו כחצי מיליון שקלים מאותם כספים. כהן היה מעורב גם בהעברת כספים קואליציוניים בסך 1.5 מיליון שקלים, לאיגוד הכדורסל ולאיגוד הכדוריד, ויחד עם משה קליסקי – היה זה שקיבל את התמורה מהאיגודים שאליהם הועברו הכספים הקואליציוניים.

כהן לקח שוחד של 98 אלף שקלים מאיגוד הכדורסל בתמורה לשכנוע של קירשנבאום להקצות מיליון שקלים לאיגוד וביקש מעמותת שילה הקדומה שוחד בסך 100 אלף שקלים, בתמורה לשימוש בקשריו במשרד התיירות לקידום העברת תקציב לעמותה. בנוסף הואשם שזייף מסמכים שנועדו להסוות את כספי השוחד שקיבל מאיגוד הכדורסל ואת הכספים שניסה לקבל מעמותת שילה הקדומה ומסר דיווחים כוזבים – לחטיבה להתיישבות ולמועצה האזורית חבל לכיש – על שעות עבודה שביצעה, כביכול, רעייתו בתיה, שלא בוצעו בפועל. כתוצאה מכך קיבל במרמה תשלומים עודפים. הנאשם הורשע אף באיום על קצין משטרה

ועכשיו הותרה רק שאלה אחת פתוחה. איפה היה ליברמן. האם האיש הכל יכול בישראל ביתנו, האיש שהמפלגה-זה-הוא לא היה מודע לכך שמתחת אפו מחלקים קירשנבאום ובכירים אחרי למעלה ממיליארד שקלים מכספי הציבור? במשטרה, לפחות, האמינו לגרסה הזו במלואה.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות