מדיני

כשהנדל, רייטן ורוטמן שמעו שיש מישהו שמתלבט

כנסת-הדס-פרוש כנסת-הדס-פרוש

אומרים שמערכת הבחירות הזו מנומנמת, אבל לא בטוח שכך הם פני הדברים. אני אמנם עיתונאי אבל ממש לא ציפיתי למה שקרה אתמול. יממה לפני פתיחת הקלפיות זכיתי לשתי שיחות טלפון מפתיעות ובהמשך גם לשלישית. והכל בגלל ציוץ תמים בטוויטר בו קבלתי כי "עדיין אין לי למי להצביע". לא חלפה לה דקה ומעברו השני של הקו היה ח"כ יועז הנדל, שפתח את השיחה במילים הבאות: "שלום ביני הבנתי שאתה אומר שאין לך למי להצביע ורציתי שנשוחח".

 

הנדל היה הגון ואדיב ובשיחה הוא הסביר לי שרק סער ומפלגתו, תקווה חדשה, מסוגלים להרכיב ממשלה. כששאלתי אותו איך הם בדיוק יעשו את זה הוא השיב לי במתינות: "אנחנו היחידים שיכולים להביא את בנט, הוא לא מסכים ללכת עם לפיד. מי שרוצה שינוי ולהחליף את נתניהו חייב להצביע לסער".

למה שאני אאמין לך אחרי שבפעם הקודמת נכנסתם לממשלה תחת נתניהו?

"בכל שלושת מערכת הבחירות האחרונות נכשלנו (כחול לבן, ב"א) במשימה להקים ממשלה. זה לא מוריד מכך שהתחייבנו לא לשבת עם נתניהו אבל האלטרנטיבה הייתה ללכת לבחירות או להקים ממשלה עם בל"ד, ממשלה שהייתה נופלת מאד מהר וגורמת לנתניהו לזכות בגדול בבחירות לאחר מכן ולשנות את שיטת הממשל".

תראה, אני אומר להנדל, אני מבין אלה שכועסים עליכם שלא העברתם תקציב ולך ולח"כ האוזר יש חלק משמעותי בנושא הזה (בגלל פשרת האוזר, שהובילה לדחיית העברת התקציב במאה יום ולבסוף גרמה לנפילת הממשלה, ב"א).

הנדל בהגינותו משיב לי שבהחלט זו סיבה טובה לכעוס, אך לא להצביע זו לא אופציה.

אני ממשיך ללחוץ על הנדל ומנסה להבין איך בדיוק יהיה להם 61?

"מיאיר לפיד ושמאלה וגם עם החרדים", הוא מסביר, "יש לנו 61".

אני מסרב לקבל את האופטימיות של הנדל ומסביר שבעיניי חוסר הרצון שלו ושל ח"כ צבי האוזר לשבת עם המשותפת לאחר הסבב השלישי הוא פספוס של דור לשלב את נציגיהם של ערביי ישראל בכנסת.

על כך השיב לי האוזר: "לא מוכן לשבת עם הכהניסטים ולא עם בל"ד. ובסוף, בל"ד הם חלק מהמשותפת".

הודיתי לח"כ הנדל שלא ממש שכנע אותי, אך בהחלט היה אמיתי ודיבר איתי בלי סיסמאות. סברתי לתומי שתמו שיחות הטלפון מהפוליטיקאים אלא שלא חלפה לה שעה ומעברו השני של הקו חיכתה אפרת רייטן – כוכבת ערוץ הילדים בדימוס, עו"ד בפירמה גדולה בהווה וככל הנראה חברת כנסת בעתיד.

רייטן פותחת את השיחה בשאלה האם בינתיים החלטתי למי להצביע? אני משיב לה שלא ומיד היא פותחת בהסבר מה מניע אותה להיכנס לזירה הפוליטית.

"אני עוקבת בחרדה אחרי מה שקורה כאן במדינה בשנים האחרונות ובניגוד לחבריי מהימין שבאים עם רפורמות למערכת המשפט אני מפחדת".

אני קוטע אותה ואומר לה: "הנושא המשפטי לא מזיז לאזרח הפשוט כמוני, מה שמזיז לנו היא העובדה שצריך 150 משכורות כדי לקנות כאן דירה".

רייטן קוטעת אותי ושואלת אותי לגבי ההתנהלות של נתניהו עם העיתונאים: "אתה לא מרגיש מאוים?"

אני צוחק ומזכיר לה את התקרית עם ריקלין זרד ויאיר נתניהו בעקבות המעבר שלי מהמרקר למקור ראשון", ואומר לה בסוף בואי נחזור לנושא שלשמו התכנסנו. ."מפלגת העבודה לא רלוונטית", אני עוקץ, "לפיד הוא השחקן המוביל, איך תגיעו ל-61?".

רייטן: "אנחנו מציעים דרך, ולא הצבעה אסטרטגית".

אסטרטגיה, מרצ וכחול לבן כמעט ולא עוברות איך בדיוק תחליפו את השלטון?

רייטן: "הן עוברות את אחוז החסימה אתמול אחר הצהריים ראיתי בסקרים פנימיים שכחול לבן על 5 ומרצ על 4 מנדטים".

מה סדר היום שלכם מה אתם מציעים?

"סדר היום שלנו עוסק בהשגת שוויון גם בהביט הכלכלי גם בהיבט החברתי וגם בהיבט המדיני. הנושא של חוק הלאום כואב לי ברמה האישית הפגיעה בדרוזים".

בסוף האזרח הפשוט, חוק יסוד הלאום לא מעניין אותו, מעניין אותו המשכנתא והקורונה שגדעה לנו את הפרנסה.

"התוכניות שלנו עוסקות בהשגת שוויון לכל האזרחים את זה אנחנו רוצים לקדם"

מי ערב לי שלא תכנסו שוב לממשלת נתניהו?

רייטן: "אני ערבה לכך".

לקראת ערב, רגע לפני המהדורה, הבשורה על התלבטותי הגיע גם למחוזות הימין, ועל הקןו הופיע פתאום שמחה רוטמן מהציונות הדתית, שצלצל כדי  לשכנע אותי לחזור לבית אלא שהוא כבר מזמן לא נמצא בבבית היהודי.

רוטמן כצפוי דיבר על השינוי שמפלגתו רוצה להוביל במערכת המשפט. לדבריו סגירת התיק של ראש הלשכה לשעבר אפי נוה והשופטת אתי כרייף מעידה על כשל יסודי במערכת המשפט שצריך לתקן שכן רוטמן סבור שלא היה צריך לזמן את השניים לשימוע לפני הגשת כתב אישום.

התווכחתי מעט עם רוטמן על חומרת העבירות בתיק נוה כרייף לכאורה ועל כך שאני לא רואה את הצורך הבהול לתקן את מערכת המשפט, אך הוא היה צריך להיכנס לחוג בית נוסף, רגע לפני שהקלפיות נפתחות.

סיימתי את השיחות עם המועמדים והמשכתי להתלבט, נכון למועד כתיבת שורות אלה אין לי מושג למי אני מצביע מחר – אולי לכן יש רעיון?

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות