כללי

סכין, חפצים, קללות ואיומים – סיכום אירועי האלימות נגד מפגינים בסופ"ש

גשר המיתרים בירושלים גשר המיתרים בירושלים

איומי סכין, ניסיונות הפחדה עם רכב, זריקת חפצים, קללות ואיומים. אלה רק חלק מאירועי האלימות שהופנו כלפי מפגינים בסוף השבוע האחרון. הקלישאה "הכתובת על הקיר" מעולם לא היתה מדוייקת יותר, אבל גם השבוע נדמה שאיש לא מנסה לעצור את הסחף ולמנוע את האסון הצפוי. השבוע ה-37 למחאות נגד בנימין נתניהו והשחיתות השלטונית – והאלימות כלפי מפגינים, שמופנית אליהם על ידי אנשים המזוהים כתומכי נתניהו, נמשכת מבלי שנעשה מאמץ של ממש לעצור אותה. תלונות הוגשו במשטרה, ב-3 אירועים לפחות משטרה הגיעה למקום האירוע.

הנה כמה דוגמאות לאירועי אלימות נגד מפגינים, שנאספו מהפעילים בשטח בסוף השבוע האחרון, 4-6 במארס:

צומת יסוד המעלה – פחית משקה הושלכה לעבר מפגינים מרכב חולף.

גשר מחלף כרמיאל מערב – נהג מרכב חולף ירק על מפגין ואיים עליו.

צומת נוף גינוסר – חבורת צעירים ניסו להוריד שלטים, קיללו מפגינים והשליכו תפוח על אחת מהמפגינות.

כיכר ראשונים יבניאל – שני תוקפים היכו מפגינה וגרמו לה דימום מהאף. הם חטפו ממנה את המשקפיים והטלפון הנייד שלה והשליכו אותם על הרצפה. בנוסף קרעו שלטים שנתלו על ידי המפגינים. המשטרה הגיעה למקום.

פעילת המחאה ביבנאל שהותקפה | הדגלים השחורים
פעילת המחאה ביבנאל שהותקפה | הדגלים השחורים

״עמדנו עשרה מפגינים בכיכר, כמדי שבוע" סיפר שי גולן, פעילת המחאה בכיכר הראשונים ביבניאל. "שני נערים חרדים עברו לידינו והחלו לתלוש שלטים. ניגשנו אליהם להגן על השילוט והתפתחה תגרה. בנוסף אחד הנערים היכה את אחת המפגינות, העיף את משקפיה ואת הפלאפון שלה והיא דיממה מהאף. חיכינו 40 דקות למשטרה והוגשה תלונה".

צומת נהריה – אדם ירק על מפגינים.

גשר ג'למה – פחית משקה נזרקה על מפגינים.

גשר אליקים – רכב חולף נעצר, הנהג יצא תוך כדי חסימת התנועה ל – 15 דקות, קילל את המפגינים בקללות כגון: "זבלות", "שרמוטות", "החרא של המדינה", וקרא למפגינים שיסתלקו מהארץ. משטרה הגיעה למקום האירוע.

צומת הסוללים שמשית – רכב סטה במהירות לעבר אי תנועה בצומת עליו עמדה מפגינה. נוסע ברכב קילל את המפגינה.

גשר האר"י נתניה – אדם פגע במפגין באמצעות קלנועית בה נסע ואיים על המפגינים בסכין. בנוסף קרע שלטים, קילל ואיים ורדף אחר מפגינים כשסכין בידו. מדובר באדם שכבר תקף באותו מקום בעבר. הוגשה תביעה למשטרה.

״ביום ראשון האחרון התחלנו משמרת בחירות יומית של מחאה בגשר הארי בנתניה, שעובר מעל כביש החוף", סיפר מנשה שוחט, בן 67, פעיל מחאה ותיק. "היום הגיע אלינו טרקטורון וניסה לדרוס אותנו. הנהג ירד אלינו והחל לקלל ולתלוש את השלטים. בעוד אנו מנסים להגן על השילוט, הוא שלף עלינו סכין. התגוננו עם גז פלפל והתוקף שהופתע, נכנס לטירוף והתחיל לרוץ אחרי עם הסכין. ניידת משטרה שהזמנו הגיעה ועצרה את התוקף. יש לציין", הוסיף שוחט, " שגם יום קודם לכן ניסה האיש לתקוף ולדרוס אותנו״.

 

צומת צמרות הרצליה - הפגנת הזדהות בעקבות אירועי האלימות בשבוע שעבר | הדגלים השחורים
צומת צמרות הרצליה – הפגנת הזדהות בעקבות אירועי האלימות בשבוע שעבר | הדגלים השחורים

 

מפגינים בגדרה | הדגלים השחורים
מפגינים בגדרה | הדגלים השחורים

 

צומת ביל"ו – כוס מלאה במים הושלכה על שתי מפגינות קשישות, הכוס פגעה במטרה.

צומת קידרון – כמה מקרי אלימות בהם ניסיון הפחדה עם רכב שהאיץ לכיוון המפגינים, ניסיון חטיפת דגל ממכונית נוסעת, חטיפת דגל ממפגין וקללות.

צומת ניר ישראל – חומר לא מזוהה רוסס לעבר מפגין מרכב חולף.

צומת פארן – פחית משקה הושלכה מרכב חולף, מלווה בתנועות מגונות.

מהדגלים השחורים נמסר, בתגובה למקרי האלימות: "אנו רואים בדאגה את האלימות בצמתים, כשבריונים מבצעים את מה שהם יודעים לעשות – אלימות לא מרוסנת כנגד קשישים וטף. כנראה שמי שיצרו שנאה ופילוג בתקופה שקדמה לרצח רבין עושים זאת עכשיו – ושתיקתו של הנאשם מגבה אותם ונותנת להם לגיטימציה להמשיך. התוצאות על קירות ההיסטוריה. הנאשם ותומכיו לא בוחלים באמצעים בניסיון לפגוע במחאה. פעילות סייבר, אלימות פיזית והסתה מתוך רכבי הבחירות של הליכוד הפכו כולם לדבר שבשגרה. תרבות השיסוי והשנאה מופנים לכל מי שמתנגד לנאשם העומד בראש הממשלה. הטרוף הזה חייב להעצר ב 23/3. המחאה תמשך״.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות