כללי

מתקרבים לבחירות: הסלמה באלימות כלפי מפגינים

אלימות כלפי מפגינים ברמת-גן אלימות כלפי מפגינים ברמת-גן

השבוע ה-34 למחאות נגד בנימין נתניהו והשחיתות השלטונית, והאלימות כלפי מפגינים נמשכת ואף עולה מדרגה. כשהבחירות הולכות וקרבות, 37 ימים לפני פתיחת הקלפיות, נראה שהרוחות הולכות ומתלהטות. בסוף השבוע האחרון חוו מפגינים במקומות שונים ברחבי הארץ עשרות אירועים של אלימות פיזית ומילולית מאנשים המזוהים כתומכי נתניהו, בין האירועים היו איומי אקדח, מכות, יידויי אבנים, ניפוץ שמשת חלון רכב ועוד. 7 תלונות הוגשו למשטרה, אך גם השבוע – מעמיקה התחושה שביטויי האלימות כלפי המפגינים הופכים לשגרה של ממש. את הודעות הגינוי של הממשלה ו/או העומד בראשה אנחנו עדיין מחפשים.

הנה דוגמא לכמה אירועי אלימות נגד מפגינים, שנאספו מהפעילים בשטח בסוף השבוע האחרון, 11-13/2/2021:

צומת נהריה – עובר אורח קילל, השליך פחית קולה על מפגינים, חטף שלטים וניסה לתקוף את אחד המפגינים שצילם. הוגשה תלונה במשטרה.

״עברנו ניסיון תקיפה חמור הערב", סיפר איתמר ברגר, ממובילי המחאה בצומת נהריה, ״כולל קללות, השלכת פחית, זריקת שלטים לכביש וניסיון של תומך ביבי להגיע לצלם שלנו ולהפסיק את פעולת הצילום. הגשנו תלונה במשטרה והוא הובא לתחנה. לצערי זה לא אירוע חריג זו מציאות כמעט שגרתית", הוסיף ברגר, "אותו תוקף לא פעל על דעת עצמו מישהו מסית אותו נגדנו״.

צומת ביאליק על כביש 4 חדרה – כוס מים הושלכה על מפגינים.

כיכר דרך הנדיב פרדס חנה כרכור – בקבוק משקה הולך מרכב חולף לעבר המפגינים.

גשר הארי נתניה – עוברי אורח זרקו אבנים על המפגינים, וכמעט פגעו במכוניות שעברו תחת הגשר. הוגשה תלונה למשטרה.

אחוזה פינת ירושלים רעננה – נהג ברכב חולף קילל והשליך פחית על המפגינים.

צומת כדורי הרצליה – עוברת אורח התקרבה ללא מסיכה למרחק אפס לנער שהפגין וקיללה. רכב חולף נעצר, קילל את המפגינים "שמאלנים בוגדים" " אתם נגד יהודים" "אחרי הבחירות נעשה פה סדר, נעיף אתכם מהמדינה"

גשר ההלכה תל אביב – קריאות גנאי ממכונית חולפת.

כיכר אורדע רמת גן – תוקפים עלו לבמת נואמים במקום, קיללו, חטפו דגלים, קרעו שלטים, ניסו לקחת ציוד הגברה, דחפו מפגינה. בנוסף התקרבו למפגין מבוגר במטרה להכות אותו ונעצרו בזכות התערבות מפגינים נוספים. הוגשה תלונה במשטרה.

 

יפית עזר, ממובילי המחאה בכיכר אורדע סיפרה: ״הגיעו שניים לכיכר שבה הפגנו. הם החלו לצעוק צעקות גנאי. בשלב מסוים הם ניסו לחבל בשלטים שתלינו, חטפו את המיקרופון והחלו להתעמת עם האיש המבוגר ששמר על השלט, התקיפו אותו כמעט עד חבלה ובחורה נוספת הותקפה. אם לא היינו 40 איש זה היה נגמר באסון. למשטרה לקח 25 דקות להגיע" הוסיפה עזר, "צלצלנו אליהם שלוש פעמים וזה היה מפחיד. המשטרה עכבה אותם לברור. לא יפחידו אותנו – בשבוע הבא נהיה שם 80 איש ונמשיך לשמור על הדמוקרטיה״.

גשר קריית אונו מעל 471 – בחורה יצאה ממכונית, קיללה ואיימה על המפגינים באקדח. מאוחר יותר נלקחה לחקירה במשטרה והתגלה כי היה מדובר באקדח מפלסטיק.

כיכר רבין ראשון לציון – עובר אורח התנפל על המפגינים, שבר דגלים, הרביץ. הוגשה תלונה למשטרה.

גבעה צרפתית ירושלים – יריקות ממכונית חולפת בתוספת קללות.

גשר דבירה – נופץ חלון רכב של אחד המפגינים. הוגשה תלונה למשטרה.

 

חלון רכב שנופץ בדבירה, סמוך לבאר-שבע | הדגלים השחורים
חלון רכב שנופץ בדבירה, סמוך לבאר-שבע | הדגלים השחורים

 

צומת להב – נהג ברכב חולף עצר, יצא ותלש שלט, וקילל.

צומת סעד בארי – השלכת בקבוק זכוכית על המפגינים. קללות בכמה תקריות שונות.

כיכר רבין מתנ"ס שחמון אילת – נהג ברכב חולף צעק לעבר המפגינים "אם הייתי יכול להרוג אתכם הייתי הורג"

מהדגלים השחורים נמסר בתגובה למעשי האלימות: "לקראת הבחירות, כשההסתה כנגד המפגינים כחוק מחריפה איש לא מופתע שאקדח נשלף לעברם. אין לנו ציפיות שהנאשם או מי מסביבתו יגנה את המעשה. ואם האקדח הזה יירה חלילה במערכה השלישית, הם ודאי יאשימו כרגיל אחרים. זו התוצאה של ההסתה שלהם ובדיוק כנגד זה אנחנו מפגינים. אנו קוראים לציבור להצטרף למאבק על חיינו ודמותנו".

ראש רשימת "יש עתיד" יאיר לפיד מתח ביקורת חריפה על ההסתה לאלימות וקרא לראש הממשלה לעצור את הסחף:

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות